Font Size

Czcionka
alexjones.pl Inne Czy mając złą historię kredytową można otrzymać pożyczkę?
Kategoria: Inne   Sobota, 19 sierpień 2017 23:54 Napisał

Czy mając złą historię kredytową można otrzymać pożyczkę?

Historia kredytowa to termin znany niemal każdemu dorosłemu człowiekowi, wielu z nich przez ten termin rozumie jedynie spis aktualnie zaciągniętych zobowiązań oraz informacje o terminowości ich spłaty. Jednak historia kredytowa to również dane na temat spłaconych już kredytów. Będąc przy nich, najważniejsza dla instytucji badającej zdolność kredytową potencjalnego klienta jest informacja, czy raty były spłacane zgodnie z harmonogramem.

Skąd biorą się dane w BIK?

Po zawnioskowaniu o kredyt czy pożyczkę konsument wyraża zgodę na sprawdzenie swojej historii kredytowej w Biurze Informacji Kredytowej (BIK) lub Biurach Informacji Gospodarczych (BIG-ach). Wiele osób zastanawia się skąd bazy dłużników pobierają te informacje, otóż dane do wywiadowni gospodarczych przesyłane są każdorazowo, gdy konsument stara się o kredyt, pożyczkę lub leasing w instytucjach, które współpracują z BIK-iem bądź BIG-ami. Jeżeli dojdzie do podpisania umowy instytucja finansowa regularnie przesyła informacje o tym, czy zobowiązanie spłacane jest terminowo, czy też następują opóźnienia. Informacje te aktualizowane są przynajmniej raz w tygodniu, do czasu aż zobowiązanie zostanie spłacone całkowicie.

Dokładna weryfikacja pożyczkobiorcy przez bank

Banki oraz inne instytucje finansowe, przed podjęciem decyzji o udzieleniu kredytu czy pożyczki, oceniają czy pożyczone pieniądze zostaną zwrócone terminowo. W tym celu bardzo często stosują scoring BIK, który jest formułą matematyczną. Jej wynikiem jest ocena punktowa. Rozpiętość skali jest duża, od 192 do 631 punktów, im więcej puntów otrzymasz tym większe prawdopodobieństwo, że otrzymasz kredyt.

Jednak nie wystarczy sam scoring, dla banku istotne jest również zaświadczenie o dochodach, niektóre z nich wymagają również aby obecny był również żyrant. Ma on poręczyć, że w wypadku nie wywiązania się kredytobiorcy z zobowiązania, to on spłaci kredyt.  Warto zaznaczyć, że banki mają dosyć rygorystyczne warunki, które należy spełnić aby zostać ich dłużnikiem.  Oprócz dobrej historii kredytowej, wysokich dochodów należy być również zatrudnionym na podstawie umowy o pracę.

Niezbyt dobry scoring nie jest przeszkodą

Firmy pożyczkowe nieco inaczej, a właściwie łagodniej oceniają zdolność kredytową osób wnioskujących o pożyczkę. Nie oznacza to jednak, że są to pożyczki niebezpieczne. Pożyczkodawcy zdają sobie sprawę z aktualnych realiów panujących na rynku pracy, wiedzą, że większość spośród potencjalnych pożyczkobiorców zatrudnionych jest na tzw. umowach śmieciowych. Instytucje pożyczkowe nie wymagają również angażowania  żadnego poręczyciela. Doceniają to pożyczkobiorcy, którzy nie muszą dzielić się swoimi finansowymi problemami z bliskimi osobami.

Firmy pożyczkowe działają zarówno w oddziałach stacjonarnych jak również online. Te drugie zdecydowanie łatwiej jest porównać ze sobą w krótkim czasie. Oferta pożyczek online jest dopasowana do potrzeb klientów. Pożyczkobiorca ma do wyboru tzw. chwilówki, pożyczki ratalne, pożyczki pod zastaw, a od niedawna w ofercie znalazła się nawet pożyczka samochodowa.

Czy zastaw to dobry pomysł?

Instytucje pożyczkowe udzielają pożyczek z własnego kapitału, jednocześnie zdecydowanie łagodniej oceniają zdolność kredytową swoich pożyczkobiorców, dlatego część z nich w ramach zabezpieczenia spłaty proponuje zestaw. Co może być przedmiotem zastawu? Najczęściej zestawiane są samochody, nie należy jednak mylić tej opcji pożyczkowej z lombardem.

Wyspecjalizowane firmy pożyczkowe, których głównym produktem jest pożyczka na samochód,  nie zabierają auta na czas trwania umowy pożyczkowej, wystarczającym jest dla nich wpis do dowodu rejestracyjnego o współwłasności do czasu spłaty pożyczki. Przez cały ten czas pożyczkobiorca może w pełni użytkować samochód, nie może go natomiast sprzedać. Mówiąc o sprzedaży warto wspomnieć również o tym, że firmy oferujące pożyczki samochodowe często mają w ofercie również pożyczki na zakup auta. Niekiedy to właśnie ten nowo zakupiony samochód jest zabezpieczeniem pożyczki dzięki której jego zakup został sfinalizowany.

Analiza możliwości finansowych

Bez względu na to, czy ubiegamy się o kredyt bankowy, pożyczkę pozabankową, pożyczkę pod przewłaszczenie samochodu, czy inną formę pożyczkową na samym początku musimy dokładnie zbadać nasze możliwości finansowe, żeby mieć pewność, że będzie nas stać na terminowe spłacenie zobowiązania. Dzięki temu unikniemy popadnięcia w tzw. spiralę zadłużenia.


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(0 głosów)alexjones.pl Inne Czy mając złą historię kredytową można otrzymać pożyczkę?