Font Size

Czcionka
alexjones.pl Inne Pokrzywka - przyczyny, objawy i leczenie
Kategoria: Inne   Środa, 26 lipiec 2017 18:01 Napisał

Pokrzywka - przyczyny, objawy i leczenie

Pokrzywka bardzo często występuje u dzieci, chociaż pojawia się również u osób dorosłych. To skórne schorzenie swoją nazwę zawdzięcza temu, że zmiany, jakie powoduje przypominają te, które towarzyszą poparzeniu pokrzywą. Czym dokładnie jest pokrzywka, co ją powoduje i w jaki sposób się ją leczy? Oto najważniejsze kwestie związane z tym schorzeniem skórnym.

Pokrzywka - przyczyny, objawy i leczenie

Pokrzywka to zmiany skórne występujące najczęściej u dzieci. Do charakterystycznych objawów należą przede wszystkim bąble o różnym kształcie i wielkości, a także wysypka przypominająca poparzenie pokrzywą. Dodatkowo zmianą tym najczęściej towarzyszy uciążliwy świąd powodujący chęć ciągłego drapania się. Pokrzywka z reguły nie jest bolesna i o ile pęcherze czy wysypka nie zostaną rozdrapane, to po zmianach nie pozostają blizny. W przypadku silnego drapania mogą powstać nadkażenia, które będą o wiele trudniejsze do wyleczenia. W związku z tym należy pilnować dziecko, aby nie drapało zmian.

Jakie są przyczyny pojawienia się pokrzywki?

Pojawienie się pokrzywki najczęściej kojarzone jest z reakcją alergiczną. Jest w tym wiele prawdy, gdyż taka właśnie wysypka pojawia się po kontakcie z alergenem. Pokrzywka może być wynikiem alergii kontaktowej np. z chemikaliami, metalami czy sierścią i skórą zwierząt. Może też być wynikiem alergii pokarmowej. Najczęściej uczulającymi pokarmami są owoce, jaja, mleko i jego przetwory. Reakcja alergiczna może wystąpić także w wyniku przyjmowania niektórych leków.

 Pokrzywka może pojawić się również w wyniku nadmiernej ekspozycji skóry na niektóre czynniki, w tym ucisk, gorąco czy nasłonecznienie.

W jaki sposób leczy się pokrzywkę?

Jeżeli na skórze pojawią się wyżej opisane zmiany, należy skonsultować się z lekarzem, gdyż podobne wykwity mogą towarzyszyć innym chorobom. Jeżeli lekarz potwierdzi, że u dziecka wystąpiła pokrzywka, z reguły przypisuje leki antyhistaminowe. Niekiedy, w bardzo trudnych przypadkach przypisywane są również leki sterydowe, które należy stosować zgodnie z zaleceniami lekarza. Więcej na ten temat można przeczytać na stronie www.zdrowemaluchy.pl.

- artykuł zewnętrzny


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(0 głosów)alexjones.pl Inne Pokrzywka - przyczyny, objawy i leczenie