Font Size

Czcionka
alexjones.pl Inne Koenzym Q10 - więcej niż składnik kosmetyków. Co wykazują badania?
Kategoria: Inne   Środa, 26 lipiec 2017 18:04 Napisał

Koenzym Q10 - więcej niż składnik kosmetyków. Co wykazują badania?

Koenzym Q10 jest substancją naturalnie występującą w komórkach w mitochondriach odpowiedzialnych za powstanie energii i nasz organizm produkuje ją we własnym zakresie. Niestety wcale nie tak rzadko pojawia się niedobór CoQ10, gdyż organizm nie zawsze wytwarza wystarczającą jego ilość, a ponadto jego poziom zmniejsza się wraz z wiekiem i produkcja hamowana jest przez stres.

Związek ten okazuje się być przydatny w leczeniu chorób nowotworowych, schorzeń serca, przy zbyt wysokim poziomie cholesterolu oraz przy stanach osłabienia i infekcjach czy paradontozie.

Kiedy koenzym Q10 wykazuje największą skuteczność?

Liczne badania potwierdzają, że koenzym Q10 odgrywa istotną rolę w zachowaniu zdrowia i sprawności oraz może być skuteczny w przypadku chorób układu sercowo-naczyniowego oraz nerwowego. Okazuje się, że niedobór tego składnika w diecie zwiększa ryzyko wstąpienia zastoinowej niewydolności serca. Z kolei terapia opierająca się na suplementacji koenzymem Q10, lekami i zabiegami może wspomagać powrót do zdrowia.

Stosowanie koenzymu Q10 do 72 godzin od pierwszego ataku serca i kontynuowanie suplementacji przez co najmniej rok, może chronić przez kolejnymi zawałami. Suplementacja koenzymem Q10 w połączeniu z lekami konwencjonalnymi wpływa także na ustabilizowanie ciśnienia na właściwym poziomie, dlatego też zaleca się ją osobom borykającym z nadciśnieniem. CoQ10 polecany jest również pacjentom na tydzień przed operacją pomostowania tętnic wieńcowych, dzięki czemu możliwe jest zapobieganie uszkodzeniom tkanek.

Suplementacja koenzymem Q10 zalecana jest także w przypadku chorób o charakterze neurologicznym. Duże dawki mogą spowolnić rozwój pląsawicy Huntingtona i choroby Parkinsona. Przyjmowanie CoQ10 może zmniejszyć także częstotliwość występowania migrenowych bólów głowy aż o 30%. Po związek ten sięga się także przy wielu innych dolegliwościach – przy zaburzeniach mitochondrialnych, neuropatii cukrzycowej, AIDS, dziedzicznej dystrofii mięśniowej, choroby Peyroniego.

 

Choroby i dysfunkcje, których objawy można złagodzić dzięki suplementacji koenzymem Q10

Z badań przeprowadzonych nad koenzymem Q10 wynika, że suplementowanie się nim może złagodzić symptomy zespołu wymiotów cyklicznych, cukrzycy, suchości w jamie ustnej, choroby Friedreicha, zespołu Pradera – Williego, wirusowego zapalenia wątroby typu C, fibromialgii czy niewydolności nerek. Podobnie jest z niepłodnością u mężczyzn, chorobami dziąseł, wypadaniem włosów po zastosowaniu warfaryny, powstawaniem zmarszczek i miopatii wywołanej statynami.

 

Badania nad koenzymem Q10 a przewlekła niewydolność serca

Zgodnie z wynikami z badań Q-SYMBIO przyjmowanie 300 mg koenzymu Q10 jest w stanie zmniejszyć negatywne, w tym śmiertelne skutki, wynikające z przewlekłej niewydolności serca nawet o 50%. Badanie zostało przeprowadzone w New York Heart Association na chorych z niewydolnością mięśnia sercowego klasy II lub IV. Chorych podzielono na dwie grupy. Pierwsza liczyła 218 pacjentów i otrzymywała placebo, a druga (202 pacjentów) CoQ10 w dawce 100 mg trzy razy na dobę.

Obserwacje trwały w sumie dwa lata, a w badaniu uczestniczyło 420 pacjentów. Okazuje się, że już po trzech miesiącach w grupie CoQ10 zmniejszył się poziom NT-proBNP, a po upływie dwóch lat zaobserwowano wyraźną poprawą klasy NYHA. Odnotowano znacznie mniejszą śmiertelność na skutek chorób sercowo-naczyniowych i zmniejszyła się liczba osób hospitalizowanych. W grupie CoQ10 wystąpiło też mniej wydarzeń niepożądanych. Podsumowując, badanie Q-SYMBIO potwierdziło, że koenzym Q10 w dawce 300 mg ma duży wpływ na poprawę funkcji serca zmniejsza śmiertelność i należy stosować go w przypadku leczenia pacjentów z przewlekłą niewydolnością serca.

 

Źródło: Naturalnemetody / Koenzym Q10: jakie ma działanie, właściwości i na co pomaga?

- artykuł zewnętrzny


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(0 głosów)alexjones.pl Inne Koenzym Q10 - więcej niż składnik kosmetyków. Co wykazują badania?