Font Size

Czcionka
alexjones.pl Inne Chłoniaki nieziarnicze - atakują najczęściej dorosłych po 60. roku życia, ale też dzieci
Kategoria: Inne   Środa, 26 lipiec 2017 18:41 Napisał

Chłoniaki nieziarnicze - atakują najczęściej dorosłych po 60. roku życia, ale też dzieci

Chłoniaki nieziarnicze (z j. ang. non-Hodgkin lymphoma) są grupą chorób nowotworowych, które charakteryzują się rozrostem, a właściwie klonowaniem komórek limfoidalnych, odpowiadających różnym stopniom zróżnicowania prawidłowych limfocytów B, T oraz komórek NK. Chłoniaki te zajmują szóstą pozycję, pod względem częstości występowania u osób dorosłych, szczególnie tych, którzy są już po 60. roku życia. Jednakże w  5-7% nowotwory te diagnozowane są też u dzieci. Zróżnicowane pod względem patogenezy, obrazu morfologicznego i klinicznego, są one niezwykle groźne i trudne do leczenia.

Na chłoniaki nieziarnicze, które zasadniczo mogą, niestety, pojawić się w każdym wieku, statystycznie rzecz biorąc - najczęściej zapadają osoby po 65 roku życia lub starsze. Z przewagą u mężczyzn, niż u kobiet. W 2012 roku przeprowadzono badania statystyczne, według których odnotowano 386 000 nowych zachorowań na ten dziesiąty w klasyfikacji najczęstszy rodzaj raka.

Objawy kliniczne chłoniaków nieziarniczych

Wśród objawów ogólnych, które zwiastować zaczynają chłoniaka nieziarniczego występuje zwykle jako pierwsza gorączka. Następnie pojawiają się nocne poty oraz utrata ok. 10 procent masy ciała, zaobserwowana w ciągu 6 miesięcy. Później dochodzi do stopniowego powiększenia węzłów chłonnych. Węzły są niebolesne, skóra nad nimi jest niezmieniona, mają średnicę pond 2 cm i wykazują tendencję do zrastania się w tzw. pakiety. Powoli się powiększają, ale okresowo mogą się też zmniejszać. Powiększone węzły chłonne mogą być przyczyną zespołu żyły głównej górnej lub dolnej. Może dojść do gromadzenia się płynu w jamie opłucnej, wodobrzusza oraz obrzęku kończyn dolnych.

Do najczęstszych objawów występowania guza pozawęzłowego, należą: ból brzucha, spowodowany powiększeniem wątroby albo śledziony, jak również niedokrwistość, leukopenia i trombocytopenia. Te ostatnie objawy są wynikiem znacznego powiększenia śledziony lub wystąpienia nacieczenia szpiku. W wyniku nacieczenia wątroby, z kolei może wystąpić żółtaczka jako objaw chłoniaka nieziarniczego. Jeżeli chłoniak jest rozrostem komórek w przewodzie pokarmowym, to wśród objawów pojawi się: krwawienie, niedrożność jelit lub zespół złego wchłaniania.  

Jak sprawdzić, czy objawy wskazują na chłoniaka nieziarniczego?

Jak zawsze najlepiej wykonywać częste badania kontrolne. Wykrywanie i rozpoznawanie choroby z tej grupy następuje w toku badań krwi i moczu, a następnie badań obrazowych, takie jak prześwietlenie rentgenowskie, MRI, TK czy PET. Kiedy są wyraźne wskazania,  trzeba wykonać biopsję, pobieraną z węzła chłonnego i/lub szpiku kostnego.

Rodzaje chłoniaków nieziarniczych

Chłoniak nieziarniczy jest nowotworem układu limfatycznego, czyli sieci gruczołów oraz naczyń, jakie są w całym naszym ciele. Układ ten jest istotną częścią systemu odpornościowego człowieka. Limfocyty, to nic innego jak białe krwinki w tym układzie limfatycznym. To one odpowiedzialne są za walkę z infekcjami, jakich doznajemy co jakiś czas. W przypadku wystąpienia chłoniaka nieziarniczego, limfocyty nieprawidłowo się mnożą. Dotyczy to głównie limfocytów B i T.

Rodzajów chłoniaków nieziarniczych jest bardzo dużo. Niektóre z nich są już bliżej znane z racji częstych przypadków występowania. Ich klasyfikacja wynika z tego, z jakich limfocytów się wywodzą.

I tak, chłoniaki wywodzące się z limfocytów T, są to: chłoniak, nazywany też białaczką limfo blastyczną T-komórkową. Drugi rodzaj, to chłoniak z obwodowych komórek T.  Natomiast chłoniaki, których źródłem są limfocyty B, to szersze spektrum rodzajów tych zachorowań. Są wśród nich: chłoniak rozlany z dużych komórek B, chłoniak grudkowy, przewlekła białaczka limfatyczna, chłoniak z komórek płaszcza, chłoniak strefy brzeżnej, chłoniak Burkitta, chłoniak limfoplazmocytowy, jak również białaczka włochatokomórkowa i pierwotny chłoniak ośrodkowego układu nerwowego.  

Chłoniak  nieziarniczy strefy brzeżnej – częsty po infekcjach zakaźnych

Jeden z rodzajów chłoniaków może się rozwinąć po zarówno wirusowych jak i bakteryjnych infekcjach zakaźnych. Chodzi o chłoniaka strefy brzeżnej, który jest chorobą nowotworową, wywodzącą się z limfocytów B strefy brzeżnej grudki chłonnej ośrodka rozmnażania limfocytów. Około 10 do 15-tu procent wszystkich chłoniaków stanowią właśnie chłoniaki strefy brzeżnej. Mogą one występować zarówno w postaci węzłowej, jak i pozawęzłowej. W tej drugiej postaci, często lokalizowane są w żołądku, oczodole, płucach oraz w tarczycy. Chłoniaki te mają przebieg powolny. W długim okresie mogą nie powodować dolegliwości i nie dawać objawów. Dodać trzeba, że chłoniaki te stanowią około połowę wszystkich chłoniaków, które mają swoje pierwotne umiejscowienie w żołądku.

Co bardzo ważne, ryzyko zachorowania na chłoniaki mogą zwiększyć infekcje zakaźne. Groźne jest zakażenie następującymi wirusami i bakteriami: wirus Epstein-Barr (EBV), Wirus zapalenia wątroby typu C (HCV), ludzki wirus T-limfotropowy (HTLV-1), a także bakteria Helicobacter pylori.

Profilaktyka!

Przytoczone w artykule dane odnośnie chłoniaków nieziarniczych nie wyczerpują tematu. Chorób tych jest wiele i każda  z nich ma swoją specyfikę. Świadomość ich występowania, wiedza na ten temat może pomóc niektórym szybciej udać się do lekarza w celu wykrycia być może stadium choroby, nad którą będzie można jeszcze zapanować. Przedłużające się, niepokojące objawy w naszym zdrowiu zawsze powinny nas skłaniać do jak najszybszej konsultacji z lekarzem. Zachęcamy do tego, bo w medycynie wciąż dokonuje się nowych odkryć i czasami najbardziej beznadziejne dziś przypadki, udaje się wyleczyć dzięki badaniom naukowców, które pojawiają się każdego dnia na całym świecie.

Źródła:

https://myday.eu.com/pl-pl/article/non-hodgkin-lymphoma/

https://www.medme.pl/artykuly/chloniak-nieziarniczy-charakterystyka-i-objawy,67483.html

http://swiatlekarza.pl/nowe-mozliwosci-terapii-chloniakow-nieziarniczych/


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(0 głosów)alexjones.pl Inne Chłoniaki nieziarnicze - atakują najczęściej dorosłych po 60. roku życia, ale też dzieci