Font Size

Czcionka
alexjones.pl Inne Pewna przyszłość w niepewnych czasach - o inwestycjach i oszczędnościach słów kilka
Kategoria: Inne   Czwartek, 28 wrzesień 2017 13:36 Napisał

Pewna przyszłość w niepewnych czasach - o inwestycjach i oszczędnościach słów kilka

Różnice między Polską i Niemcami są ogromne. Jedną z nich jest niemiecka skłonność do oszczędzania w złocie. Dane wskazują, że Niemcy zgromadzili ogromną ilość kruszcu w prywatnych rękach, większą niż ich bank centralny. I nie chodzi o to, że oni mają więcej wolnych środków. To jest różnica w mentalności, prawdopodobnie wynikająca z niezwykle traumatycznej hiperinflacji w latach 1921-24. Skala zrujnowania społeczeństwa jest nadal w pamięci zbiorowej, choć minęły już 3 pokolenia.

O dziwo, choć hiperinflacja trwała w Polsce przez całe lata 80, to nie skłoniło to nas do wyciągnięcia żadnych wniosków. Podobnie z przedwojennymi obligacjami "gwarantowanymi" przez państwo. Po wojnie odmówiono ich realizacji, również po 1989 roku nie było do tego chęci. To powinno zniechęcać do zakupu jakichkolwiek papierów rządowych, a jednak nadal znajdują one nabywców. Środki z OFE miały być w naszych indywidualnych portfelach, zostały przejęte przez państwo. Polacy są regularnie okradani i większości to nie przeszkadza.

Ludzie nie zdają sobie sprawy, że większość ich oszczędności to roszczenia. Mają roszczenie w postaci oczekiwania na emeryturę od ZUS. Jeżeli mają pieniądze w banku, to otrzymają je gdy kredyty będą spłacane na czas. Są tu instytucje kontrolne i gwarantujące, ale jak widać na przykładzie wydarzeń na Cyprze, gwarancje często okazują się pisane palcem na wodzie. Podobnie z obligacjami państwowymi. Będą one spłacone wyłącznie wtedy, gdy znajdą się nabywcy na ich kolejną emisję - tymi środkami są spłacani poprzedni pożyczkodawcy. Jeżeli dojdzie do jakiegoś poważnego międzynarodowego zawirowania, ze spłacaniem może być różnie. Spłata możne być "tymczasowo" zawieszona lub wypłacona w jakiegoś rodzaju "talonach".

Jedynym rodzajem inwestycji, która nie jest roszczeniem, jest posiadanie złota w postaci monetarnej. Mogą to być na przykład bardzo popularne w Niemczech złote monety Krugerrand o wadze 1/4 oz lub 1oz. Nie ma tu miejsca na proszenie się o swoje pieniądze. Monetę ma się pod swoją kontrolą i do pełnej dyspozycji, można ją sprzedać komu się chce, kiedy i za ile.

Jeśli chodzi o złote monety inwestycyjne i inne walory, liderem handlu w Polsce jest serwis 79element.pl. Jest to jeden z najdłużej działających serwisów, charakteryzujący się niskimi marżami i korzystnymi warunkami późniejszego odkupu numizmatów.

W inwestowaniu w złoto trzeba mieć zaufanego partnera, ponieważ jest to branża potrafiąca dostarczyć nieprzyjemnych niespodzianek. W tej branży nie ma "okazji" - jeżeli ktoś oferuje podejrzanie niską cenę, to rośnie szansa zostania oszukanym. Podobnie bardzo ryzykowne są wszelkiego rodzaju "dostawy terminowe". Albo firma jest rzetelna i dostarcza towar w ciągu tygodnia, albo obciąża powierzone pieniądze ryzykiem spekulacyjnym narażając klienta na utratę środków.

Częstym zabiegiem mającym przyciągnąć klientów jest używanie słowa "mennica" w nazwie. Mennica oznacza przedsiębiorstwo produkujące monety. Jeżeli dana firma nie robi nic więcej poza importem monet zza granicy, to nazywanie się "mennicą" jest nadużyciem mającym zaskarbić zaufanie klienta. Podobnie jest z wystawnymi siedzibami spółek i reklamą w mediach - za to wszystko płacą klienci w cenie kupowanych monet.

Przyszło nam żyć w bardzo niepewnych czasach. Napływ tzw. uchodźców, eskalacja islamskiego terroryzmu, imperialna polityka Rosji, rosnące zadłużenie Polski i innych krajów to tylko niektóre z zagrożeń dla stabilności tradycyjnych inwestycji. Posiadanie pewnej ilości złota to pewnego rodzaju ubezpieczenie się od wszelkich zagrożeń stojących przed systemem pieniądza papierowego i elektronicznego w jakim funkcjonujemy.

- artykuł zewnętrzny


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(6 głosów)alexjones.pl Inne Pewna przyszłość w niepewnych czasach - o inwestycjach i oszczędnościach słów kilka