Font Size

Czcionka
alexjones.pl Inne Robotyzacja spawania to przyszłość?
Kategoria: Inne   Wtorek, 10 październik 2017 09:12 Napisał

Robotyzacja spawania to przyszłość?

Robotyzacja spawania staje się coraz częstszym procesem obecnym w zakładach produkcyjnych. Przy niebezpiecznych czynnikach czyhających na spawacza podczas pracy takich jak szkodliwe opary, poparzenia gorącymi kawałkami metalu czy szkodliwe promieniowanie ultrafioletowe, czasami lepszym wyjściem dla producentów jest znaczne zwiększenie procenta automatyzacji produkcji. Dlaczego jest to takie ważne? Czy proces produkcji jest zmieniony diametralnie?

Zrobotyzowane stanowiska spawalnicze są projektowane i przygotowywane jako niepowtarzalne rozwiązanie gotowe spełnić wszystkie indywidualne wymagania każdego klienta. Takie maszyny da się przystosować zarówno do dużych hal produkcyjnych nastawionych na masową produkcję jak i tych przedsiębiorstw które są nastawione na znacznie mniejsze serie. Jednego z takich robotów posiada firma Ekod https://ekod.com.pl/oferta/robotyzacja/

Stanowiska i ich konfiguracja mogą być całkowicie różne od siebie, po te najprostsze na których pracownik w czasie postoju robota wymienia komponenty na stałym stole spawalniczym, po te całkowicie zautomatyzowane, nie wymagające żadnego wkładu ludzkiego. Takie stanowiska mogą posiadać nawet własny magazyn części, które będą pobierane przez robota i po podaniu wykonywać będzie kolejne operacje spawalnicze realizowane przez kolejne manipulatory.

Coraz więcej robotów zostaje dodatkowo wyposażonych w dodatkowe systemy pomocnicze, rozbudowujące ich funkcjonalność. Najpopularniejszymi udogodnieniami są wyszukiwanie przez robota położenia elementów do spawania oraz realne podążanie za rzeczywistym położeniem detali podczas procesu spawania, które pozwalają na jego efektywną pracę nawet w warunkach niepowtarzalności i niedokładności detali.

Wobec pogłębiającej się globalizacji gospodarki światowej producenci są zmuszeni do całkowitego podporządkowania swoich procesów produkcyjnych pod największą możliwą produkcję wytworów w jak najkrótszym czasie. Każda nowo powstała maszyna musi być odpowiednio dostosowana albo istniejące łańcuchy procesowe były ulepszone i aby uzyskane efekty pozwalały na prowadzenie produkcji która będzie konkurencyjna.

- artykuł zewnętrzny


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(3 głosów)alexjones.pl Inne Robotyzacja spawania to przyszłość?