Font Size

Czcionka
alexjones.pl Inne OC? A po co mi to?
Kategoria: Inne   Wtorek, 28 listopad 2017 05:01 Napisał

OC? A po co mi to?

Należysz do kierowców, którzy kupują OC wyłącznie z przymusu? Oczywiście, nikomu nie w smak rokrocznie wydawać co najmniej kilkaset zł na obowiązkowe ubezpieczenie, jednak nie istnieje ono samo dla siebie i zapewnia realną ochronę w określonych sytuacjach. Jak działa i kiedy można z niego skorzystać? O tym poniżej.

Czym jest i jak działa OC

OC, czyli ubezpieczenie od odpowiedzialności trzeba wykupić dla każdego samochodu zarejestrowanego w Polsce. Nawet jeśli Twoje auto przez cały rok stoi w garażu lub zupełnie nie nadaje się do jazdy, zgodnie z prawem nie zwalnia Cię to z obowiązku wykupienia OC. Przymus ten nakłada na właścicieli pojazdów Ustawa z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. W razie braku ubezpieczenia czeka Cię wysoka grzywna – sprawdź obowiązujące kary za brak OC.

OC chroni nie tylko właściciela, lecz każdego kierowcę, który prowadzi auto. Przed czym? Jak sama nazwa wskazuje, przed odpowiedzialnością cywilną, czyli konsekwencjami finansowymi po wyrządzeniu szkody w ruchu drogowym. Mówiąc wprost, jeżeli posiadasz ważną polisę OC i spowodujesz kolizję, stłuczkę lub wypadek, nie będziesz musiał pokrywać strat z własnego budżetu. Odszkodowanie zostanie bowiem wypłacone z Twojej polisy.

Dlaczego warto mieć OC

W przypadku braku OC nie masz tej ochrony, a więc gdy spowodujesz szkody w ruchu drogowym bez aktualnej polisy, możesz zostać pociągnięty do odpowiedzialności cywilnej. To oznacza, że wyrządzone szkody będziesz musiał pokryć z własnej kieszeni. Pół biedy, jeżeli nikomu się nic nie stanie i tylko lekko zarysujesz inne auto, ale gdy pojawią się ranni, a wartość zniszczonego przez Ciebie mienia okaże się wysoka, istnieje ryzyko, że za odszkodowanie będziesz płacić końca życia.

Podsumowując, kupno OC jest nie tyle co obowiązkowe, ile zwyczajnie się opłaca. Przede wszystkich zabezpiecza przed konsekwencjami zdarzeń drogowych, które spowodujesz jako kierowca. Wiadomo, że nikomu nie jest w smak wydawać kilkaset złotych albo i więcej na obowiązkowe ubezpieczenie, ale tylko pomyśl, ile możesz stracić, jeżeli go nie wykupisz. Chcesz oszczędzić na polisie? Są inne sposoby, jak np. porównywarka OC.

Jeżeli już niedługo upływa ważność Twojego obecnego ubezpieczenia lub właśnie kupiłeś samochód i chcesz wybrać dla niego OC, najtańsze polisy znajdziesz dzięki internetowym porównywarkom. Wymagają one wyłącznie uzupełnienia formularza o podstawowe dane, żeby po chwili wyświetlić aktualny ranking ofert. To się opłaca!

- artykuł zewnętrzny


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(3 głosów)Artykuły powiązane

Ostatnio zmieniany Wtorek, 28 listopad 2017 14:04
alexjones.pl Inne OC? A po co mi to?