Font Size

Czcionka
alexjones.pl Inne Jaki kij do bilarda - poradnik
Kategoria: Inne   Wtorek, 19 grudzień 2017 08:11 Napisał

Jaki kij do bilarda - poradnik

Dobór kija bilardowego to nie taka prosta sprawa, tym bardziej że w sprzedaży pojawia się mnóstwo modeli w ogromnej rozpiętości cenowej. Najważniejsze żeby był świetnej jakości, dobrze leżał w dłoni i nie był zbyt ciężki, bo inaczej korzystanie z niego będzie mało komfortowe. Jak wybrać dla siebie idealny, na co zwrócić uwagę i czy każdy kij będzie odpowiedni dla amatora?

Z czego zbudowane są kije bilardowe?

Wszystkie kije bilardowe składają się z takich samych części. Zaczynając od najgrubszego końca, mają:

  • odbijak, który chroni przed uszkodzeniami oraz amortyzuje drgania
  • butt, czyli rączkę, która połączona jest ze szczytówką gwintem
  • oplot, czyli miejsce, w którym chwyta się kij prawą ręką
  • szczytówkę – to zwężające się miejsce przy końcu kija
  • ferrulę, która oddziela szczytówkę od kapki
  • kapkę (tip), czyli końcówkę wieńczącą kij.

 

Kije najczęściej wykonuje się z drewna klonowego lub jesionowego, bo jest twarde, wykazuje też wysoką odporność na uszkodzenia. Występują w różnych długościach, w wersji jedno-, dwu- oraz trzyczęściowej.

 

Na co zwrócić uwagę przy wyborze?

Przy wyborze kija należy uwzględnić wielkość stołu bilardowego i własną posturę. Zbyt długimi kijami trudno się gra w ciasnym pomieszczeniu, bo uniemożliwią wykonanie precyzyjnych uderzeń. Dlatego ich długość należy dopasować do rozmiaru pomieszczenia, ale nie tylko. Ważny jest także wzrost. Osoby wysokie, o większym zasięgu ramion, będą zadowolone z dłuższych kijów, natomiast niższe z nieco mniejszych. Co więcej, tężsi gracze powinni zaopatrzyć się w produkty ważące ok. 20 uncji, natomiast szczupłe w takie, których masa wynosi ok.18 uncji, ponieważ nie będą „męczyły” nadgarstków.

 

Jaki kij dla początkującego, a jaki dla profesjonalisty?

Kije bilardowe dla początkujących

Na początku przygody z bilardem nie ma sensu wydawać kilku tysięcy złotych na kij. Amatorowi w zupełności wystarczy prosty model za kilkaset złotych, zbudowany z jednej warstwy dobrej jakości drewna, z twardą, klejoną końcówką. Tego typu produkty są idealne do nauki i szlifowania podstawowych technik. Pozwalają ćwiczyć różne zagrania, dopracowywać sposób wykonywania uderzeń itp.

 

Kije bilardowe dla zaawansowanych

Gracze, którzy opanowali podstawowe zagrania, potrzebują kijów oferujących większą precyzję i możliwość nadania bili rotacji. Odpowiednie dla nich będą towary ze średniej półki cenowej (koszt do tysiąca złotych), o podwyższonej trwałości. Prezentują one zdecydowanie lepszą jakość wykonania, do ich produkcji używa się również wytrzymalszych materiałów. Dzięki temu świetnie służą przez długi czas.

 

Kije bilardowe dla profesjonalistów

Kije bilardowe dla zawodowców to produkty spełniające najwyższe standardy. Ich ceny sięgają tysiąca złotych wzwyż. Uznaniem cieszą się zarówno japońskie, jak i ręcznie robione amerykańskie. Produkowane z wysokogatunkowego klonu w połączeniu z eleganckim drewnem egzotycznym. Droższe modele mają elementy szczytówki wzbogacane włóknem węglowym, a ich wytwórcy udzielają na wady fabryczne dożywotniej gwarancji. Zrobione z wielu warstw drewna, klejone, co gwarantuje im niebywałą żywotność. Przez zastosowanie śrub wyważających można regulować ich wagę oraz środek ciężkości, by dopasować je do własnych preferencji.

- artykuł zewnętrzny


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(0 głosów)Ostatnio zmieniany Wtorek, 19 grudzień 2017 10:26
alexjones.pl Inne Jaki kij do bilarda - poradnik