Font Size

Czcionka
alexjones.pl Inne Jak dobierać rodzaje garnków do kuchenki?
Kategoria: Inne   Piątek, 26 styczeń 2018 08:01 Napisał

Jak dobierać rodzaje garnków do kuchenki?

Aby gotowanie było przyjemne, szybkie i oszczędne, niezbędne jest dobranie garnków do rodzaju kuchenki znajdującej się w naszym domu. Nie każdy z nas zdaje sobie z tego sprawę, lecz w innych garnkach gotuje się na gazie, a w jeszcze innych na płycie indukcyjnej. Oto garść przydatnych porad na ten temat.

Garnki do gotowania na gazie

Jeżeli jesteśmy posiadaczami kuchenki gazowej, możemy korzystać z większości dostępnych na rynku garnków. Najlepiej do tego celu sprawdzą się te ze stali nierdzewnej, a to ze względu na fakt, że są bardzo trwałe, nie przywierają, nie odpryskują i łatwo utrzymać je w czystości. Inne garnki, które sprawdzą się w przypadku takiej kuchenki to:

  • Żeliwne – trwałe i długo utrzymujące ciepło. Występują zarówno w wersji podstawowej, jak i z powłoką teflonową, ceramiczną lub emaliowaną. Idealnie sprawdzą się do duszenia potraw.
  • Aluminiowe i emaliowane – tanie i dostępne w rozmaitych wersjach różniących się od siebie wielkością i kolorystyką. Niestety, nie należą do najtrwalszych.
  • Ze szkła żaroodpornego – idealne rozwiązanie dla miłośników zdrowego gotowania, jako że szkło nie wchodzi w reakcje chemiczne z jedzeniem. Takie garnki można bez obaw umieścić w piekarniku lub na kuchence elektrycznej.
  • Ceramiczne – ich główną zaletą jest fakt, iż długo utrzymują ciepło. Niestety, cechuje je niska wytrzymałość temperaturowa sięgająca maksymalnie 120 stopni Celsjusza.
  • Miedzianie – równomiernie się nagrzewają i doskonale przewodzą ciepło. Niestety, takie garnki są dosyć drogie i niezwykle delikatne – do gotowania w nich należy używać wyłącznie naczyń plastikowych oraz drewnianych.
  • Tytanowe – najtrwalsze, lecz jednocześnie najdroższe na rynku. Szybko się nagrzewają i nie pękają podczas tak zwanego szoku termicznego, czyli chłodzenia po mocnym rozgrzaniu. Są również odporne na zarysowania.

Garnki do gotowania na płycie indukcyjnej

Garnki przeznaczone do korzystania z kuchenki indukcyjnej powinny posiadać dno wykonane z fotomagnetyku – specjalnego materiału wykrywanego przez pole płyty indukcyjnej. Dno garnka musi być całkowicie płaskie – jedynie wówczas ciepło będzie mogło się równomiernie rozchodzić, rozgrzewając zawartość garnka. Średnica takich naczyń powinna być dopasowana do średnicy pól grzewczych na płycie. Gdy garnek będzie zbyt mały, urządzenie może go nie wykryć. Jeżeli natomiast będzie za duży – gotowanie w nim nie będzie efektywne. Garnki do płyty indukcyjnej są oznaczone specjalnym symbolem podłużnych pętli. Cechuje je także to, że ich dno przyciąga magnes. Często nadają się one również do gotowania na kuchence elektrycznej lub gazowej.

Garnki do gotowania na parze

Osoby lubiące się zdrowo odżywiać, powinny się zaopatrzyć w specjalny zestaw garnków przeznaczonych do gotowania na parze. Taki komplet składa się z trzech elementów – garnka, sitka oraz specjalnej pokrywki. Najlepiej zdecydować się na zestaw wykonany ze stali nierdzewnej – takie naczynia nie będą się rysowały i chłonęły zapachów, a co więcej, są łatwe w utrzymaniu w czystości. Garnki szklane lub ceramiczne sprawdzą się tutaj znacznie gorzej, jako że są wrażliwe na obicia i stłuczenie.

Garnki do gotowania wieżowego

Gotowanie wieżowe to doskonały sposób na zaoszczędzenie czasu lub energii. Taki system opiera się o ułożenie naczyń jedno na drugim w taki sposób, by najtwardsze produkty znajdowały się na dole, a najdelikatniejsze – na samej górze. Garnki do gotowania wieżowego umożliwiają gotowanie na parze i stosuje się je w kilku konfiguracjach. Wieżę składa się tutaj z dowolnych elementów.

Garnki do gotowania bez tłuszczu

Na rynku dostępne są także garnki, w których do przyrządzania potraw nie dodaje się ani grama tłuszczu. Zamiast tego, na ich powierzchnię wlewa się niewielką ilość wody. Następnie w naczyniu układa się mięso czy warzywa i zaczyna je obsmażać. Uwaga! Początkowo jedzenie może lekko przywierać. Nie należy go wówczas odrywać, lecz poczekać około 2-3 minuty aż się zrumieni i dopiero wówczas przewrócić lub zamieszać. Na rynku coraz częściej można spotkać się również z garnkami, które nie wymagają użycia wody – wykorzystują one bowiem naturalne soki mięsa lub warzyw.

Jeżeli szukamy naczyń najwyższej jakości, doskonale do tego celu sprawdzą się garnki Philipiak. Z pełnym asortymentem marki można zapoznać się pod adresem: http://www.philipiaksalony.pl/produkty.

- artykuł zewnętrzny


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(2 głosów)alexjones.pl Inne Jak dobierać rodzaje garnków do kuchenki?