Font Size

Czcionka
alexjones.pl Inne Czy wiesz jaki wpływ na Twój organizm mają kwasy omega-3 ?
Kategoria: Inne   Piątek, 05 styczeń 2018 11:10 Napisał

Czy wiesz jaki wpływ na Twój organizm mają kwasy omega-3 ?

Kwasy omega-3 to nic innego jak nienasycone kwasy tłuszczowe. Chcąc przyswajać je z dietą, musi być ona bogata w oleje. Największą zawartością, bo ponad kila tysięcy miligramów w jednej łyżce stołowej mogą popisać się olej z pachnotki, olej lniany oraz olej z łososia. Jak widać nie są to typowe elementy codziennej diety każdego z nas. Samo występowanie kwasów omega może być wystarczającym argumentem by je suplementować. My jednak zagłębiliśmy się nieco w ich wkład w wiek biologiczny człowieka. Poniżej kilka ciekawych spostrzeżeń.

Prace badawcze nad wpływem kwasów omega-3 na zdrowie człowieka są bardzo zróżnicowane. Wyniki dotychczasowych analiz jasno pokazują, że ich dawkowanie może mieć działanie przeciwnowotworowe – szczególnie w przypadku raka piersi oraz raka prostaty, które bezlitośnie wypełniają kliniki onkologiczne w ostatnich latach. Drugi kierunek badań skierowany był ku chorobom wieńcowym. Otóż istnieje teza, że pojawienie się kwasów omega-3 w diecie osób leczących się na takie dolegliwości powoduje stabilizację w procesie telomerazy. Jest to mechanizm regulujący procesy replikacji DNA – telomery niejako stoją na straży poprawnego układu chromosomów i zapobiegają anomaliom, takim jak zmiany ich kolejności (czego efektem mogą być choroby nowotworowe).

Kwasy omega-3 mają więc wpływ na starzenie komórkowe u osób cierpiących na choroby wieńcowe. Dobrze jest więc zadbać o odpowiednią dietę lub suplementację w przypadku osób chorych na serce, lecz także u wszystkich obciążonych takimi dolegliwościami w sposób genetyczny. Odpowiednie dawkowanie kwasów omega-3 przetestowane zostało na Uniwersytecie w Californii (USA). Próby zostały przeprowadzone na około 600 pacjentach w okresie 5 lat. U pacjentów z większym stężeniem kwasów prawdopodobieństwo skrócenia telomerów (postarzenia komórek) malało o około 32%.

W przypadku omawiania wpływu kwasów omega-3 istotnym jest także tzw. stres oksydacyjny, który znacząco przyspiesza starzenie komórkowe. Stres ten spowodowany jest brakiem balansu wśród reakcji z udziałem reaktywnych form tlenu. Otóż jak pokazały dalsze badania, kwasy omega-3 redukują zawartość markera stresu oksydacyjnego w organizmie. Ponadto zwiększają stężenie enzymów antyoksydacyjnych, między innymi katalazy, co powoduje minimalizację stresu oksydacyjnego.

Równolegle prowadzone testy, wykraczające zakresem poza osoby chore na dolegliwości wieńcowe, wykazały, że na wiek biologiczny człowieka (a więc na mechanizm telomerazy) mają wpływ dwa inne czynniki. Wśród ponad 500 badanych kobiet powyżej 35 roku życia wyraźnie widać było, że na długość telomerów miało wpływ dawkowanie multiwitaminy. W Chinach natomiast podobne wyniki otrzymano prowadząc równolegle testy na zielonej herbacie. Wystarczy bowiem spożywać 3 filiżanki tej herbaty dziennie, aby wydłużyć telomery o ponad 4 tysiące par zasad.

Kwasy omega-3 mogą mieć działanie odmładzające na komórki naszego organizmu. Odpowiednie ich dawkowanie w ciągu dnia, w połączeniu z multiwitaminą lub zieloną herbatą pozwoli na ochronę telomerów przed przedwczesnym skróceniem i w efekcie starzeniem się naszego organizmu.

Artykuł przygotowano dzięki zaangażowaniu specjalistów ze sklepu: https://sklep.kenayag.com.pl - tutaj kupisz naturalne i zdrowe suplementy diety.

- artykuł zewnętrzny


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(0 głosów)alexjones.pl Inne Czy wiesz jaki wpływ na Twój organizm mają kwasy omega-3 ?