Font Size

Czcionka
alexjones.pl Inne Katarakta oka – co warto o niej wiedzieć?
Kategoria: Inne   Poniedziałek, 22 styczeń 2018 09:32 Napisał

Katarakta oka – co warto o niej wiedzieć?

Bardziej popularną nazwą katarakty jest zaćma. To przypadłość, która dotyka w 90 proc. osoby w podeszłym wieku. Zaćma może być również wrodzona lub nabyta na skutek urazów oka. Nieleczona może doprowadzić do całkowitej utraty wzroku. Obecnie jedyną skuteczną metodą przywracającą wzrok jest operacja. Co to jest katarakta oka i jak wygląda zabieg?

Co to jest katarakta oka?

Katarakta to jedno z najpoważniejszych schorzeń wzroku, które doprowadza do jego całkowitej utraty. Jej istotą jest stopniowe mętnienie soczewki oka, która z czasem staje się nieprzepuszczalna. Główną przyczyną zaćmy jest starzenie się organizmu, jednak może występować też u młodych osób lub w dojrzałym wieku, które zmagają się z cukrzycą. Do rozwoju katarakty przyczynia się również zażywanie niektórych leków, palenie tytoniu, urazy oczu lub nadmierne działanie promieni słonecznych.

Najczęstsze objawy zaćmy

Bardzo często zdarza się, że dopiero kiedy pojawią się objawy utrudniające życie, zgłaszamy się do lekarza. Diagnostyka katarakty starczej opera się na badaniu oka w lampie szczelinowej. W pierwszej kolejności podaje się pacjentowi środek farmakologiczny, który ma za zadanie rozszerzyć źrenicę. Rozpoznana biała źrenica wynika ze zmętniałej soczewki. Z jakimi objawami najczęściej zgłaszają się pacjenci? Przede wszystkim występują zaburzenia widzenia, charakteryzujące się niewyraźnym i zmętnionym obrazem. Zaburzone jest również postrzeganie barw. Kierując wzrok na źródło światła można również dostrzec tzw. aureolę.

Katarakta oka – kiedy leczyć operacyjnie?

Niegdyś uważano, że warto leczyć zaćmę jedynie w jej zaawansowanym stadium, jednak nie jest to prawda. Nieleczona katarakta znacznie obniża komfort życia, dlatego nie należy czekać z zabiegiem. Leczenie zaćmy należy rozważyć jeżeli uznamy, że utrudnia nam wykonywanie codziennych czynności. Oczywiście najlepiej zdecydować się na zabieg, gdy tylko dowiemy się o chorobie, jednak decyzja musi zależeć od oceny konkretnej osoby.

Na czym polega zabieg usunięcia katarakty?

Operacja polega na usunięciu chorej, zmętniałej soczewki i wprowadzeniu sztucznej. Odbywa się przy znieczuleniu miejscowym, dlatego jest całkowicie bezbolesna. Właściwy zabieg polega na zrobieniu małego nacięcia na gałce i wprowadzeniu sondy, która rozbije naturalną soczewkę. Na jej miejsce zostaje wstawiona nowa. Należy pamiętać, aby w dniu operacji nie pić kawy, herbaty ani alkoholu, ponieważ mogą spowodować nagły wzrost ciśnienia krwi. Nie wolno również 6 godzin przed operacją nakładać kosmetyków na twarz z alkoholem, ani makijażu.

Więcej na: http://www.voigtmedica.pl/operacja-zacmy/

- artykuł zewnętrznyPolub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(0 głosów)Artykuły powiązane

alexjones.pl Inne Katarakta oka – co warto o niej wiedzieć?