Font Size

Czcionka
alexjones.pl Inne Na co uważać poręczając pożyczkę?
Kategoria: Inne   Sobota, 14 kwiecień 2018 11:16 Napisał

Na co uważać poręczając pożyczkę?

Poręczenie kredytu wiąże się często z dużym stresem. Na szczęście istnieją metody na to, by ograniczyć ilość jego powodów.

Sposobów na zwiększenie zdolności kredytowej jest całe mnóstwo. Jednym z najpopularniejszych jest znalezienie żyranta, który w umowie podpisanej z bankiem zobowiąże się do spłaty zobowiązania w razie problemów finansowych głównego kredytobiorcy. Jeśli ktoś z bliskich poprosił cię o poręczenie swojego kredytu, na pewno jesteś pełen obaw. Często nie do końca uzasadnionych, bo wielu problemów możesz uniknąć negocjując z bankiem odpowiednie warunki umowy. Na co jednak zwrócić uwagę? Co powinieneś wiedzieć żyrując komuś kredyt?

Staraj się nie żyrować sam

Po pierwsze – upewnij się, że twój bliski rzeczywiście ma duże szanse na spłatę kredytu. W przeciwnym wypadku zaproponuj mu któryś z kredytów dla zadłużonych, które udzielane są także osobom z niekorzystną historią i niską zdolnością. Nawet jeśli wiesz, że bliski prawdopodobnie poradzi sobie ze spłatą zobowiązania, postaraj się jednak nie być jedynym poręczycielem. W przypadku, gdy kredytobiorcę spotkają problemy, dług najprawdopodobniej zostanie rozłożony na kilka osób.

Sprawdzaj stan spłaty

Żyrując czyjś kredyt koniecznie powinieneś na bieżąco sprawdzać stan jego spłaty. Nie będzie to trudne, bo według prawa jest on także twoim zobowiązaniem. Informacje o terminowej (bądź nie) spłacie kredytu trafiają więc na twoje konto w bazie danych Biura Informacji Kredytowej. Możesz więc wygenerować raport, z którego dowiesz się, czy główny kredytobiorca regularnie spłaca raty kredytu i zyskasz czas na ewentualną reakcję. Na takie rozwiązanie warto zdecydować się tym bardziej, że wygenerowanie pierwszego raportu BIK jest darmowe.

Wynegocjuj bezpieczną umowę

Wielu problemów związanych z przerwaniem spłaty kredytu unikniesz negocjując najkorzystniejsze dla siebie warunki umowy. Postaraj się, by znalazły się w nim ustępy zapewniające ci spłatę tylko części kapitałowej lub zwolnienie z obowiązku spłaty po upływie określonego czasu. Dobrym rozwiązaniem będzie też zawarcie osobnej umowy z kredytobiorcą, w której ten zobowiąże się do przekazania tobie wartościowych przedmiotów lub nieruchomości do czasu, aż nie zwróci ci pieniędzy, które wydałeś na spłatę jego długu.

- artykuł zewnętrzny


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(4 głosów)Ostatnio zmieniany Poniedziałek, 14 maj 2018 11:19
alexjones.pl Inne Na co uważać poręczając pożyczkę?