Font Size

Czcionka
alexjones.pl Inne Kantor online vs stacjonarny – czyli gdzie korzystniejszy kurs euro?
Kategoria: Inne   Środa, 16 maj 2018 08:47 Napisał

Kantor online vs stacjonarny – czyli gdzie korzystniejszy kurs euro?

Każdego miesiąca rozliczasz się z zagranicznymi kontrahentami w walucie europejskiej? Pieniądze wymieniasz w tradycyjnym kantorze i nie zastanawiasz się nad tym, czy takie rozwiązanie jest dla Ciebie korzystne finansowo? Zapewnisz sobie łatwe oszczędności, jeżeli zdecydujesz się kupować walutę w Internecie. Największe zyski osiągniesz dołączając do społeczności użytkowników elektronicznej giełdy walutowej.

Skąd biorą się różnice w kursach euro?

Zapewne zauważyłeś, że kursy walut ulegają stałym wahaniom. Dzisiaj wymiana może być opłacalna, natomiast już po tygodniu wręcz odwrotnie. Stawki są różne również w zależności od miejsca, w którym zawierasz transakcję. W przypadku kantorów stacjonarnych klient jest obarczony spradem – różnicą pomiędzy ceną zakupu a sprzedaży waluty. Na jakiej zasadzie jest ona ustalana? Zależy przede wszystkim od średnich notowań NBP. Sam podmiot zwiększa dodatkowo spread o koszty prowizji – dzięki czemu może generować zyski. W ostatecznym rozrachunku zapłacisz co najmniej o kilka, a czasem nawet kilkanaście procent więcej, niż dana waluta jest faktycznie warta.

 

Nie płać spreadu i oszczędzaj na walucie

Trudno zrozumieć, dlaczego nadal kantory stacjonarne nie wypadły z obiegu, skoro oferują wymianę na tak niekorzystnych warunkach. Chyba jedynym tego uzasadnieniem jest przyzwyczajenie i brak wiedzy klientów. Możemy przecież zawierać transakcje za pośrednictwem giełd społecznościowych. Wtedy nikt nie narzuca Ci odgórnie kursów. Rejestrujesz się na platformie, przelewasz pieniądze z rachunku walutowego, a następnie akceptujesz najatrakcyjniejszą propozycję wymiany. Możesz również samodzielnie zaproponować innym użytkownikom kurs, po którym chciałbyś zawrzeć transakcję.

 

Gdzie sprawdzić potencjalne oszczędności?

Nie musisz wierzyć na słowo. Sprawdź na stronie https://www.walutomat.pl/kursy-walut/eur-pln/, czy to się opłaca. Możesz prześledzić historyczne kursy wymiany pomiędzy użytkownikami giełdy. Masz do wyboru następujące przedziały czasowe: 1 godzina, 1 dzień, 7 dni, 1 miesiąc, 3 miesiące, 1 rok, 5 lat, a także licząc od początku istnienia serwisu. Dane porównasz na wykresie liniowym. Istnieje także możliwość naniesienia dodatkowej linii, obrazującej średnie kursy Forex. Dzięki temu zdołasz w kilka sekund stwierdzić, czy wymiana poprzez elektroniczną platformę faktycznie się opłaca.

Wspomniana zakładka ułatwi Ci także upolowanie najlepszego kursu. W górnej części strony masz aktualne stawki sprzedaży i zakupu euro – najkorzystniejsze spośród wszystkich na giełdzie. Obok porównasz je ze średnimi kursami na świecie. Nie musisz się obawiać, że przegapisz okazję. Dane są aktualizowane w trybie rzeczywistym.

 

Czy oszczędności są warte zachodu?

Odczuwasz wątpliwości, czy kilkuprocentowe różnice w kursach pozwolą Ci zaoszczędzić realne pieniądze? Myślisz, że to sprawa groszowa i lepiej udać się do znanego Ci kantoru stacjonarnego? Nie masz racji. W internetowym serwisie wymiany walut możesz zaoszczędzić nawet 8% na każdej transakcji. Już przy kwocie jednorazowej wymiany 1000 Euro, zyskujesz około 200 zł. A jeśli rozliczasz się z regularnie z zagranicznymi partnerami biznesowymi, możesz liczyć w ciągu roku na kilkutysięczne oszczędności.

 

Podsumowanie

Nie ulega więc wątpliwości, że wymiana waluty przez Internet bardziej się opłaca. Nie płać już więcej spreadu. Koszty prowizji możesz obniżyć nawet do 0,06% - jeżeli będziesz notował wysokie obroty wymiany.

- artykuł zewnętrzny


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(3 głosów)Artykuły powiązane

alexjones.pl Inne Kantor online vs stacjonarny – czyli gdzie korzystniejszy kurs euro?