Font Size

Czcionka
alexjones.pl Inne Jak rozpoznać choroby wątroby?
Kategoria: Inne   Czwartek, 24 maj 2018 06:18 Napisał

Jak rozpoznać choroby wątroby?

Wątroba jest jednym z najważniejszych narządów w naszym organizmie. Uczestniczy ona między innymi w procesach trawienia i regulacji oraz wytwarza istotne białka takie, jak czynniki krzepnięcia.  W jaki sposób objawiać może się choroba wątroby?

Kto jest w szczególności narażony na choroby wątroby?

Do chorób wątroby zaliczamy między innymi choroby autoimmunologiczne, genetycznie uwarunkowane oraz zakaźne, a także jej stłuszczenie i marskość. Czynnikami, które sprzyjają zachorowaniu na nie są:

  • niewłaściwy jadłospis bogaty w tłuszcze. Na choroby wątroby często ciepią osoby otyłe, borykające się z zaburzeniami gospodarki węglowodanowej i lipidowej (sprzyjają one rozwojowi stłuszczenia tego narządu);
  • nadużywanie alkoholu, które prowadzi do stłuszczenia wątroby, a na kolejnych stadiach – jej zapalenia oraz marskości,
  • wykonywanie zabiegów z naruszeniem ciągłości skóry (stomatologicznych, kosmetycznych lub robienie tatuaży). Gdy są one przeprowadzane z zastosowaniem niewysterylizowanych narzędzi, w znaczący sposób rośnie ryzyko zakażenia wirusami zapalenia wątroby typu B i C;
  • predyspozycje genetyczne.

O chorobach wątroby więcej poczytać możemy tutaj: http://essentiale.pl/najczestsze-choroby-watroby

Objawy chorób wątroby

Większość pacjentów skarży się na objawy ze strony przewodu pokarmowego takie, jak bóle brzucha, nudności, wymioty czy brak apetytu. W niektórych sytuacjach towarzyszy im żółtaczka – dolegliwość ściśle powiązana z chorobami wątroby oraz dróg żółciowych. Może stanowić ona wynik patologii toczących się w wątrobie, jak wirusowe zapalenie czy marskość lub w obrębie dróg żółciowych – możemy mieć wówczas do czynienia z kamicą żółciową czy nowotworem dróg żółciowych. W przebiegu choroby dojść może do zmiany rozmiarów wątroby. Jej powiększenie to objaw charakterystyczny zapalenia, poletkowego uszkodzenia, mononukleozy zakaźnej czy marskości żółciowej. Organ ten wystaje wówczas spod prawego łuku żebrowego i jest wyczuwalna pod dotykiem. Zmniejszenie wątroby to natomiast objaw charakterystyczny dla jej marskości. Jedną z dolegliwości tego organu nie nadającą żadnych symptomów jest naczyniak – łagodny nowotwór naczyniowy, który może być niezauważalny przez długi czas.

Do pozostałych objawów chorób wątroby zalicza się między innymi wzdęcia brzucha, kolkę wątrobową, osłabienie, obrzęki, zaburzenia miesiączkowania, ginekomastię, obniżenie libido, zaburzenia neurologiczne oraz psychiatryczne związane z odkładaniem się toksycznych metabolitów oraz zmianę metabolizmu leków (gdy jej praca jest zaburzona, leki są przez nią wolniej rozkładane, a co za tym idzie – ich działanie jest dłuższe i silniejsze niż u zdrowego pacjenta).

Wielu pacjentów skarży się również na ból zlokalizowany w prawym podżebrzu. Warto zdawać sobie sprawę z faktu, że sama wątroba nie sprawia dolegliwości bólowych, jako że nie ma unerwienia czuciowego. Opisywana dolegliwość wynikać może z rozciąganej oraz podrażnianej przez wątrobę błony surowiczej. Tego typu ból wątroby pojawia się przy znaczącym jej powiększeniu. Może również pochodzić z dróg żółciowych. Szczegółowe informacje na ten temat znaleźć można na stronie: http://essentiale.pl/czy-watroba-boli.

Jak powinna wyglądać dieta wątrobowa?

W leczeniu chorób wątroby kluczową rolę odgrywa stosowna dieta. W pierwszej kolejności niezbędne będzie wyeliminowanie produktów wysokoprzetworzonych i zrezygnowanie ze spożywania tłustych, obfitych posiłków. Powodują one obciążenie tego narządu, prowadząc do stłuszczenia. Niekorzystnie na jej kondycję wpływają również rygorystyczne diety odchudzające.

Jadłospis diety wątrobowej nie powinien zawierać dań typu fast food oraz instant, tłustego nabiału, czerwonego mięsa, podrobów, produktów solonych oraz słodyczy. Zamiast tego, zastąpić powinno się je:

  • surowymi warzywami takimi, jak buraki, marchew, pomidory, papryka, sałata, szparagi czy brokuły;
  • owocami – najlepiej sprawdzą się tutaj sezonowe oraz te, które są bogate w witaminę C i aktywne przeciwutleniacze (owoce cytrusowe, borówki czy maliny);
  • produktami bogatymi w błonnik – gruboziarnistymi kaszami, płatkami owsianymi, otrębami lub pieczywem pełnoziarnistym.

Doskonałą alternatywą dla soli w diecie wątrobowej będą przyprawy takie, jak imbir, kolendra, czosnek czy cynamon. Zamiast kawy i herbaty, każdego dnia spożywać należy minimum 1,5 litra wody mineralnej niegazowanej.

Skuteczne okazać mogą się tutaj również zioła takie, jak mniszek lekarski, ziele dziurawca czy ostropest plamisty. Pierwszy z nich działa żółciopędnie i przeciwzapalnie, drugi wspomaga trawienie i chroni przed powstawaniem kamieni żółciowych, trzeci jest natomiast bogaty w sylimaryny, czyli silny antyoksydant.

Więcej informacji na temat diety wątrobowej znaleźć możemy pod adresem http://essentiale.pl/dieta-watrobowa.

- artykuł zewnętrzny


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(4 głosów)Ostatnio zmieniany Czwartek, 24 maj 2018 11:51
alexjones.pl Inne Jak rozpoznać choroby wątroby?