Font Size

Czcionka
alexjones.pl Inne Sprawność finansowa Polaków
Kategoria: Inne   Sobota, 28 kwiecień 2018 10:13 Napisał

Sprawność finansowa Polaków

Wielu z nas narzeka na podwyżki i sporą ilość comiesięcznych wydatków. Czy jednak w istocie jest aż tak źle? Jak Polacy oceniają swoją sytuację finansową?

Mogłoby się wydawać, że pensja w wysokości 2 000 zł netto z powodzeniem wystarczy na pokrycie podstawowych wydatków przeciętnego Polaka. Niemniej jednak rzeczywistość częstokroć nie rysuje się w tak optymistycznych barwach zwłaszcza, jeżeli na naszym utrzymaniu pozostają dzieci. Na szczęście istnieją sposoby umożliwiające zwiększenie dochodów, jak choćby wydłużenie godzin pracy. Dodatkowo rodziny spełniające konkretne przesłanki mogą liczyć na pomoc w rodzaju świadczenia 500 Plus. Jak wobec tego wygląda obecnie sprawność finansowa Polaków?

Na co wydajemy?

Każdy z nas zobowiązany jest do ponoszenia danych opłat. Jakich konkretnie? No cóż, w praktyce wszystko zależy od sytuacji życiowej, niemniej jednak na liście koniecznych wydatków z pewnością znajdują się opłaty związane z użytkowaniem mieszkania, a więc czynsz, rachunki za wodę, energię elektryczną, internet czy telefon, a także wydatki związane z zakupem żywności oraz napojów. Na co jeszcze przeznaczamy nasze pieniądze? Dalsza część listy uzależniona jest zarówno od wspomnianej wcześniej sytuacji, jak i poziomu życia.  Wśród najczęściej wymienianych zobowiązań finansowych znajdujemy m.in. raty kredytu/pożyczki, koszt zakupu odzieży oraz obuwia, prowadzenie gospodarstwa domowego, usługi transportowe bądź też utrzymanie własnego samochodu, wydatki związane z edukacją dzieci, a także uczestnictwo w wydarzeniach kulturalnych/rozrywkowych.

Ocena sprawności finansowej

Pomimo sporej ilości wydatków koniecznych do poniesienia, większość z nas nie posiada większych zastrzeżeń do własnej sprawności finansowej. Jak informuje BIK Indeks Jakości Portfeli Kredytów w swojej analizie, 73% osób biorących udział w badaniu pozytywnie ocenia swoją kondycję kredytową. Poddane badaniu osoby argumentowały swoją ocenę brakiem większych problemów w regularnej spłacie obecnych zobowiązań kredytowych. Podobnego zdania jest prof. Waldemar Rogowski, główny analityk Biura Informacji Kredytowej: „W porównaniu do sytuacji z 2016 roku w portfelach kredytowych wszystkich czterech produktów kredytowych nastąpiła poprawa jakości. Najwyższą poprawę w 2017 r. odnotował indeks jakości portfela kredytów konsumpcyjnych (pozytywna zmiana o 0,57)”. Czy wobec tego bylibyśmy zdolni spłacać kolejne zobowiązanie, takie jak np. pożyczka ratalna?  33% ankietowanych ostrożnie ocenia swoją szansę na regularną spłatę, natomiast 28% uważa, iż nie byłoby w stanie uwzględnić w miesięcznym budżecie spłaty kolejnej pożyczki.

Jak widać obecna kondycja finansowa Polaków jest zadowalająca, choć z pewnością wielu z nas z uśmiechem na ustach przyjęłoby wiadomość o możliwości jej poprawienia. Wniosek? Aby utrzymać pozytywną passę warto mieć kontrolę nad comiesięcznym budżetem i tym samym pozwalać sobie jedynie na wydatki, które w żaden sposób nie zagrożą stabilności sytuacji finansowej.

 

Artykuł powstał w oparciu o tekst: https://media.bik.pl/informacje-prasowe/380723/bik-polacy-o-swojej-kondycji-kredytowej

- artykuł zewnętrzny


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(1 głos)alexjones.pl Inne Sprawność finansowa Polaków