Font Size

Czcionka
alexjones.pl Inne Monitoring dla floty
Kategoria: Inne   Sobota, 19 maj 2018 14:13 Napisał

Monitoring dla floty

Kluczem do sukcesu w spedycji jest nie tylko zaoferowanie usług wysokiej jakości i terminowość dostawy, ale też umiejętne optymalizowanie kosztów – co wcale nie jest łatwym zadaniem. Dziś, z systemami zbierającymi dane telemetryczne w czasie rzeczywistym, optymalizacja staje się dostępna nawet dla małych firm.

W dobie internetu spedytorzy dysponują ogromem danych, o których jeszcze kilkanaście lat temu mogli pomarzyć – możliwe jest nie tylko monitorowanie położenia konkretnej ciężarówki dzięki systemom GPS, ale także podgląd obrazu z kamer (za pośrednictwem sieci) czy właśnie zbieranie danych o średniej prędkości, hamowaniach, postojach. Czyli o wszystkim, co może decydować nie tylko o bezpieczeństwie kierowcy i pojazdu, ale też o opłacalności danej trasy.

 

Wielofunkcjonalne rozwiązanie

 

Systemy przeznaczone do monitorowania floty są zdecydowanie bardziej rozbudowane od zaawansowanej kamery dla samochodów osobowych. Przede wszystkim coraz częściej oferowane są zestawy z co najmniej z dwoma kamerami (na tył i przód pojazdu) oraz nadajnikiem GPS, który pozwala zsynchronizować położenie pojazdu z konkretnym momentem na nagraniu. Co istotne jednak, urządzenia takie dysponują odpowiednimi systemami pozwalającymi zabezpieczyć dane w przypadku wykrycia zderzenia – nie istnieje ryzyko, że w wyniku błędu urządzenia lub systemu utracimy nagranie problemowej chwili.

Spedytorzy na pewno docenią też możliwość podglądu obrazu z kamer – dzięki transferowi do chmury, bardzo często zapewnianego przez zachodnich producentów, jak brytyjski Vision Track w ofercie „Vehicle Tracking Systems”. Dzięki temu bez trudu można się dowiedzieć, co właśnie stało się z pojazdem naszej firmy, nawet jeśli znajduje się on tysiące kilometrów od bazy.

 

Telemetryka w służbie oszczędności

 

Spedytorzy większych firm z pewnością zainteresują się czujnikami telematycznymi, które pozwolą zebrać informacje umożliwiające optymalizację trasy pojazdu w przyszłości. Szybsze dotarcie do celu i mniej zatrzymań po drodze oznaczają nie tylko mniejsze koszty amortyzacji pojazdu, ale też niższe zużycie paliwa. I nie są to czcze przechwałki – jedna z największych firm kurierskich na podstawie takich danych zakazała kurierom skręcać w lewo. Decyzja ta, choć na pierwszy rzut oka co najmniej dziwna, finalnie pozwoliła nie tylko na szybsze dostarczanie przesyłek, ale i mniejsze zużycie paliwa oraz emisję dwutlenku węgla!

- artykuł zewnętrzny


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(0 głosów)alexjones.pl Inne Monitoring dla floty