Font Size

Czcionka
alexjones.pl Inne Mocniejsza pozycja poszkodowanych przed ubezpieczycielami
Kategoria: Inne   Sobota, 19 maj 2018 14:26 Napisał

Mocniejsza pozycja poszkodowanych przed ubezpieczycielami

Wiele słyszy się o sporach klientów z ubezpieczycielami, którzy celowo zaniżają wysokość wypłat z polisy OC. Niebawem może się to zmienić. Komisja Europejska zaproponowała wzmocnienie przepisów w sprawie ubezpieczeń pojazdów, co ma poprawić sytuację klientów.

Z danych, jakie przedstawia Rzecznik Finansowy, powołując się na analizę Instytutu Wymiaru Sprawiedliwości, wynika, że ponad 90% analizowanych sporów sądowych z ubezpieczycielami kończyło się uwzględnieniem roszczeń klientów. Czasami w całości (32,5% spraw), albo przynajmniej w części (60,2%), kiedy to przyznawano 75% roszczeń (źródło: https://www.iws.org.pl/pliki/files/IWS_Krajewski%20M._Szkoda%20na%20mieniu%20wynikaj%C4%85ca%20z%20wypadk%C3%B3w%20komunikacyjnych.pdf). Problem w tym, że na spór z ubezpieczycielem (np. 4 Life Direct, AVIVA, AXA, Link4 itp.) decydowali się jedynie klienci zamożniejsi. W analizowanych przypadkach wynagrodzenie biegłego wyniosło średnio prawie 1300 zł, a w 80% spraw zatrudnić było trzeba co najmniej dwóch rzeczoznawców. Dlatego Rzecznik Finansowy chce wprowadzenia niezależnych biegłych. A co się dzieje w sytuacji, kiedy to towarzystwo ubezpieczeniowe jest niewypłacalne?

Zmiany korzystne dla klientów

Złożony przez KE wniosek gwarantuje, że ofiary wypadków drogowych otrzymają należne im pełne odszkodowanie nawet wówczas, gdy ubezpieczyciel będzie niewypłacalny. Ponadto zmiana przepisów przewiduje, że osoby posiadające ubezpieczenie w innym państwie członkowskim będą traktowane na równi z krajowymi posiadaczami polis OC. Będą więc mogły korzystać z lepszych warunków ubezpieczenia.

Jest to dobra nowina dla wszystkich tych, którzy często podróżują poza granice Polski. Wprawdzie do wejścia zmian w życie jeszcze daleka droga, ale wszystko idzie ku lepszemu. Tymczasem, ze względu na sezon wakacyjny, przypomnijmy, że polisę ubezpieczeniową posiadać musi każdy pojazd osobowy, ale nie tylko – ubezpieczony musi być także np. kamper. W przypadku kampera polisa (z ang. campervan insurance – na rynku brytyjskim znajdziemy ubezpieczycieli oferujących dedykowane polisy, np. firmę Lancaster Insurance) również jest niezbędna. Warto o tym pamiętać przed wyruszeniem w kolejną podróż, zwłaszcza, że polskie przepisy prawa precyzują, że ubezpieczenie musi posiadać każdy pojazd zarejestrowany – nawet ten, którym się nie poruszamy.

- artykuł zewnętrzny


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(0 głosów)alexjones.pl Inne Mocniejsza pozycja poszkodowanych przed ubezpieczycielami