Font Size

Czcionka
alexjones.pl Inne Usiądź wygodnie!
Kategoria: Inne   Wtorek, 03 lipiec 2018 12:25 Napisał

Usiądź wygodnie!

Na pracę poświęcamy dużą część swojego życia. Idealna byłaby więc taka, która sprawiałaby nam przyjemność, dawała poczucie spełnienia i była źródłem satysfakcjonujących dochodów. Ale warto zadbać również o to, aby wykonywać ją w warunkach jak najkorzystniejszych dla naszego zdrowia.

W Polsce pracuje około 16 mln osób – tak wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego za ubiegły rok. Z tej liczby półtora miliona osób to pracownicy umysłowi, którzy czas przeznaczony na pracę spędzają przede wszystkim w biurach. Liczba pracowników umysłowych rośnie z roku na rok, nic więc dziwnego, że przybywa również biur. Ich powierzchnia w samej tylko Warszawie przekroczyła już 5 mln metrów kwadratowych, a przy tym wciąż budowane są w stolicy nowe biurowce. W tym roku oddanych zostanie do użytku 18 nowych, o łącznej powierzchni pomieszczeń 200 tysięcy metrów kwadratowych.

Krzesła to podstawa

Żadne biuro nie może się obejść bez pracowników, oni zaś bez biurek – i krzeseł. Krzesła do biura to najczęściej używane i kupowane przez firmy meble. Warto jednak dobrze przemyśleć ich wybór, aby służyły długo i dobrze. Przede wszystkim należy wziąć pod uwagę, do czego będą używane. Jedne sprawdzą się przy biurkach, inne w sali konferencyjnej, jeszcze inne – w stołówce czy pokoju socjalnym. Ważny jest także materiał, z którego krzesło zostało wykonane i jego trwałość. Ale najważniejsza jest ergonomia oraz zgodność z normami przyjętymi dla pracy biurowej. Krzesło ergonomiczne to takie, przy którym nie tylko siedzi się wygodnie, ale również można na nim przyjąć pozycję nie wywołującą bólu oraz problemów z kręgosłupem i stawami. W Polsce duży wybór wszelkiego rodzaju krzeseł biurowych oferuje na przykład firma AJ Produkty.

Wygodnie przy biurku

Pracownicy biur spędzają przy swoich biurkach kilka, a czasami nawet kilkanaście godzin dziennie. Jakie powinny być ich fotele biurowe? Przede wszystkim na tyle wysokie, aby oparcie sięgało ponad łopatki. Powinno mieć również podłokietniki i być odpowiednio wyprofilowane na wysokości części lędźwiowej kręgosłupa. Ważna jest także wytrzymała podstawa (tzw. baza) i kółka, które umożliwiają przesuwanie się w płaszczyźnie stołu bez konieczności wstawania. Nie zawsze pamiętamy, że podczas siedzenia nasze mięśnie nie są nieruchome, ale wciąż pracują, choć w innych sposób niż podczas chodzenia czy biegania. Nieprawidłowa pozycja ciała zwiększa więc ich napięcie, co prowadzi do wielu schorzeń kręgosłupa i mięśni, a także problemów z krążeniem, bólów głowy, a nawet żylaków. Krzesło biurowe ergonomiczne, również te firmy AJ Produkty, umożliwia sobie siedzącej na nim ułożenie kręgosłupa w kształt przypominający literę „S”.

Spotkajmy się na lunchu

Coraz więcej firm zapewnia swoim pracownikom długą przerwę, podczas której mogą zjeść w spokoju posiłek. W nowoczesnych biurowcach przewiduje się powierzchnię na bar, stołówkę czy restaurację. Tam również stoją krzesła. Najlepiej, aby były wykonane z materiału nie tylko trwałego, ale również łatwego do czyszczenia. Powinny być na tyle lekkie, aby można je było bez problemu przenieść. Najlżejsze są te wykonane z tworzywa lub aluminium. Wiele firm przy zakupie krzeseł zapewnia również wózki, które ułatwiają ich transport. Ważna jest również kolorystyka, dopasowana do ogólnego wystroju wnętrza. Projektanci doradzają, aby jadalnie i stołówki urządzać w kolorach pastelowych; takie również powinny być stoły i krzesła.

Krzesło inne niż wszystkie

Tradycyjne krzesła biurowe są obrotowe i umieszczone na kółkach. Choć firmy produkujące je starają się, aby były jak najwygodniejsze, a siedzenie na nich nie obciążało nam kręgosłupa i stawów, często po kilku godzinach możemy odczuwać dyskomfort. Dlatego coraz większym zainteresowaniem cieszą się meble, na których możemy zmieniać pozycję; można na nich nie tylko siedzieć, ale również klęczeć. To na przykład pozbawione oparcia stołki z wbudowaną piłką pilates, której ciśnienie można regulować przy użyciu specjalnej pompki. Ma je w ofercie wspomniana już firma AJ Produkty. Projektowane są tak, aby wymuszać korygowanie naszej postawy podczas siedzenia (wiele osób ma tendencję do zbytniego pochylania się lub wyprężania) i wzmacniać mięśnie pleców.

Często nie zwracamy uwagi na krzesło, na którym siedzimy w pracy. To błąd! Dobrze dobrane siedzisko zapewnia nie tylko komfort, ale i zdrowie.

- artykuł zewnętrznyPolub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(1 głos)Artykuły powiązane

alexjones.pl Inne Usiądź wygodnie!