Font Size

Czcionka
alexjones.pl Inne Rozliczanie sprzedaży internetowej
Kategoria: Inne   Wtorek, 03 lipiec 2018 12:32 Napisał

Rozliczanie sprzedaży internetowej

Internet to medium, które całkowicie odmieniło to, jak wygląda nasze życie, zarówno to prywatne, jak i biznesowe. Dziś bardzo łatwo jest założyć własny sklep, przez który rozpoczniemy sprzedaż własnych produkty. Musimy jednak pamiętać o jednym: mimo tego, że teoretycznie wykonujemy podobne działania, to są one całkowicie inaczej opodatkowane! Nie wierzycie? Pozwólcie, że was przekonamy!

Kiedy powstaje przychód?

Sama sprzedaż internetowa bazuje na wysyłce, która realizowana jest przy pomocy poczty lub zewnętrznej firmy realizującej usług kurierskie. Zapłata za zamówiony produkt następuje w formie przedpłaty na konto sprzedającego lub jest pobierana przy odbiorze osobistym paczki. Jednak wbrew pozorom nasz (tj. przedsiębiorstwa) przychód powstaje w dniu wydania danego przedmiotu, jednak nie później niż w dniu uregulowania należności! Dzięki temu powstaje wiele różnych nieprawidłowości. Jakich?

Przed fakturą

Przede wszystkim, musimy pamiętać o tym, jak funkcjonują zapłaty wpływające tuż przed wystawieniem faktury. Tak zwane zaliczki, na poczet zamówienia mającego być zrealizowanym w przyszłości mimo faktycznego znajdowania się na naszym koncie bankowym, wcale nie są podstawą do opodatkowania! Całkiem inaczej będzie z przedpłatą – gdyż w już w momencie wpłynięcia na firmowe konto, jesteśmy zobowiązani do zrealizowania zamówienia. Tutaj nie ma żadnego wyjątku – musimy wykazać tę kwotę jako przychód w podatku dochodowym!

A co z podatkiem VAT?

Czas na omówienie tego, kiedy powstaje obowiązek rozliczenia się z podatku VAT. Tutaj sprawa wygląda nieco inaczej niż w poprzednim akapicie. Nie ważne czy przy internetowych zakupach nasz Klient zdecyduje się na zapłatę całkowitą lub częściową – w momencie otrzymania jakiejkolwiek sumy na koncie firmowym musimy uregulować obowiązek podatnika VAT. Jednak nie powinniśmy mieć z tym większych problemów, gdyż w przypadku internetowej sprzedaży, większość zakupów jest płacona „w całości”!

Podsumowanie

Jak widzicie, mimo że w teorii sprzedajecie swoje produkty zupełnie tak, jak stacjonarni przedsiębiorcy, to wasze obowiązki z zakresu rozliczania się są znacznie inne od standardów. Jednak gdy będziecie wiedzieli, co leży w waszej gestii, to zaufajcie nam – nic was nie zaskoczy! Na co więc czekacie?

Więcej o rozliczaniu w sprzedaży internetowej przeczytasz na https://mojanowoczesnafirma.pl/kasa-fiskalna-a-sprzedaz-internetowa/

- artykuł zewnętrzny


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(0 głosów)Artykuły powiązane

alexjones.pl Inne Rozliczanie sprzedaży internetowej