Font Size

Czcionka
alexjones.pl Inne Numizmatyka – hobby, które rozwija
Kategoria: Inne   Piątek, 22 czerwiec 2018 08:36 Napisał

Numizmatyka – hobby, które rozwija

Numizmatyka jako zajęcie dla fachowych kolekcjonerów jest obecna w kulturze od wielu wieków. Dlatego właśnie warto jej się przyjrzeć nieco bliżej, by nabrać przekonania co do tego, że nie jest to zwykłe zbieractwo, mania posiadania czegoś innego, starego, pozornie ciekawego. To odnajdywanie okruchów przeszłości, które mówią więcej niż niejedno opracowanie opłacanego kronikarza.

Źródła numizmatyki

Ten rodzaj zbieractwa, jako nauka, narodził się w XIV wieku, a okres jego rozkwitu przypada na epokę renesansu. Pochodzenie samego terminu nie jest jasno sprecyzowane, choć źródłosłów może wskazywać na pochodzenie łacińskie (nummus) lub greckie (nomisma). Numizmatyka jest wyjątkowym rodzajem kolekcjonowania, gdyż jest określana mianem tzw. nauki pomocniczej historii. Jej celem jest więc nie tylko samo zbieranie monet i ich badanie, ale przede wszystkim odnajdywanie śladów z przeszłości. Dzięki monetom możemy dowiedzieć się wiele o życiu ludów starożytnych.

Cele numizmatyki

Numizmatyka zajmuje się więc badaniem monet i banknotów zarówno pod względem historycznym, jak i estetycznym i technicznym. Całość jest w stanie stworzyć kompleksowy obraz polityki monetarnej najodleglejszych czasów. Dzięki niej możemy spróbować odtworzyć sobie jak wyglądał świat dawniej, jak starożytni czy średniowieczni ludzie organizowali sobie przestrzeń wymiany dóbr, w jaki sposób wyglądał codzienny, ten najciekawszy, świat w latach tak dawnych, że nikt z żyjących tego nie pamięta. To ogromna wartość, jaką wnosi numizmatyka do życia współczesnej wiedzy.

Hobby?

Ale numizmatyka to także hobby, które rozwija nas. Zbieranie monet oraz dowiadywanie się o nich jak największej ilości rzeczy jest jak wiadomość zaklęta w przedmiocie. Dzięki temu zdobywamy wiedzę o całym środowisku, w jakim żyło się w dawnych latach, a więc pogłębiamy naszą wiedzę o świecie. Dlatego warto zainteresować się także monetami numizmatycznymi Skarbnicy Narodowej, by rozwijać siebie na tym i innych polach.

- artykuł zewnętrzny


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(0 głosów)alexjones.pl Inne Numizmatyka – hobby, które rozwija