Font Size

Czcionka
alexjones.pl Inne Karwia - wypoczynek nad Bałtykiem z dala od tłumów
Kategoria: Inne   Piątek, 22 czerwiec 2018 08:43 Napisał

Karwia - wypoczynek nad Bałtykiem z dala od tłumów

Karwia leży niedaleko Jastrzębiej Góry i Władysławowa. Miejscowość jest niewielką, dawną osadą rybacką, w której życie toczy się wolniej, a wypoczynku nie zakłócają tłumy turystów. To właśnie tu warto przyjechać, gdy chce się wyciszyć umysł i w pełni poczuć magię polskiego morza.

Średniowieczne korzenie Karwii

Pierwsze wzmianki o Karwii pochodzą już z 1274 roku. W tym czasie osadę rybacką zamieszkiwało około 200 osób, spośród których większość miało korzenie holenderskie. Nazwiska takie jak Witbrodt, Volkmann i Szmundt pojawiają się w zapisach wyjątkowo często. Przez lata mieszkańcy trudnili się głównie rybołówstwem, jednak obecnie charakter miejscowości ulega przemianom - pojawia się więcej ośrodków wypoczynkowych, a miejsca takie jak Fajne Apartamenty przyciągają turystów spragnionych ciszy i spokoju. 

Urokliwe krajobrazy

Ślady holenderskiego osadnictwa są w Karwii dobrze widoczne. Kilka domów o szkieletowej konstrukcji pochodzi z XIX wieku, a wał przeciwpowodziowy z 1900 roku jest typowym przykładem architektury Niderlandów. Na uwagę zasługują piękne, piaszczyste plaże i czyste wody Bałtyku. Plaże przylegają do wydm, pomiędzy którymi rozciągają się malownicze, sosnowe lasy.

Poza sezonem plaże w Karwii pustoszeją, dzięki czemu można spokojnie spacerować nad brzegiem morza i rozkoszować się ciszą, jakiej nie zazna się w większych nadbałtyckich kurortach. Ze względu na to, że miejscowość jest niewielka, poza okresem wakacyjnym wielu turystów wybiera apartamenty w Karwii z aneksami kuchennymi, w których można przygotować posiłek. Brak dużej ilości restauracji, kawiarni i barów utrudnia znalezienie miejsca na obiad poza ośrodkiem wypoczynkowym, dlatego przyjezdni wolą samodzielnie zadbać o wyżywienie. 

Co zwiedzać w Karwii?

W Karwii warto zobaczyć przede wszystkim Nadmorski Park Krajobrazowy. W Karwieńskich Błotach chroni się naturalne środowisko przyrodnicze, a także elementy historyczne i kulturowe. Park rozciąga się aż po Hel, a w jego granicach można spotkać wszystkie typy morskich brzegów, jakie występują na polskim wybrzeżu. Ponadto turyści mogą wybrać się do Jastrzębiej Góry, by zobaczyć Gwiazdę Północy. Jest to obelisk, który wskazuje, gdzie znajduje się najbardziej wysunięty na północ punkt na polskim wybrzeżu. Warty odwiedzenia jest również Ocean Park we Władysławowie, w którym zwiedzający mogą zobaczyć makiety morskich i oceanicznych zwierząt. We Władysławowie na turystów czeka też Dom Rybaka z wieżą z tarasem widokowym na wysokości 63 m n.p.m.

- artykuł zewnętrzny


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(0 głosów)Artykuły powiązane

alexjones.pl Inne Karwia - wypoczynek nad Bałtykiem z dala od tłumów