Font Size

Czcionka
alexjones.pl Inne Jak wycenić mieszkanie?
Kategoria: Inne   Piątek, 22 czerwiec 2018 08:46 Napisał

Jak wycenić mieszkanie?

Planujemy sprzedać mieszkanie, ale kompletnie nie wiemy, ile może być warte. Główkujemy, sprawdzamy i dalej jesteśmy w kropce. Zastanawiamy się, czy istnieją sposoby, aby wycenić nasze lokum? Jak się okazuje - tak, a więc warto je poznać!

Nie tylko sprzedaż

Wspomnieliśmy we wstępie, że wycena jest niezbędna, jak chcemy sprzedać mieszkanie, być może dlatego, że planujemy zamienić je na większe. Nie tylko w takich sytuacjach jednak mogą się przydać te wyliczenia, bo również w wielu innych. Przykładowo w celach podatkowych (spadek, darowizna itd.), w celach kredytowych (jako zabezpieczenie długu na nieruchomości), a także wtedy, gdy przygotowujemy zeznanie majątkowe (dotyczy to głównie osób publicznych - samorządowców i polityków).

Jak więc widać, jest więcej powodów, dlaczego ta wiedza może być przydatna, a więc warto się w nią uzbroić, by to miarodajnie - i z korzyścią dla naszego portfela - określić.

Ogłoszenia dostępne dla każdego

Dzisiaj, gdy dostęp do internetu nie jest niczym dziwnym (a raczej jego brak dziwi), mamy niezwykłą łatwość, by szybko i kompletnie przekonać się, jak inni wyceniają swoje mieszkania. Wystarczy po prostu wejść na stronę jednego ze znanych, ogólnopolskich serwisów z ogłoszeniami, żeby w jednej chwili zobaczyć, jak to się kształtuje. Można też to sprawdzić w prasie, ale wydaje się, że więcej możliwości pod tym względem oferuje internet.

Można samemu, ale czy będziemy obiektywni?

I tu też zwracamy się w stronę sieci, bo dostępne są strony internetowe, które pomagają w określeniu przybliżonej wyceny nieruchomości. Gwarantują to specjalne portale, gdzie na przykład wypełniające ankietę można uzyskać przybliżoną wartość. Często są to narzędzia darmowe, ale niestety cechują się poważną wadą.

Mianowicie każdy właściciel swojego mieszkania - przywiązany do tego stanu posiadania - może nieopatrznie zawyżać oceny odnośnie lokalizacji czy standardu. Przez to wynik nie będzie odpowiadał prawdzie. To w sumie nieuniknione, bo przeważnie jak wystawia się ogłoszenia na portale ogłoszeniowe, to też trochę “zakrzywia” się rzeczywistość stwierdzeniami, że przykładowo do centrum miasta jest 20 minut, choć w rzeczywistości jest pół godziny. To więc szybki sposób, by stworzyć wycenę, ale obarczony dość poważnym mankamentem.

Samodzielnie, ale z profesjonalną pomocą

Nie może dziwić, że taka samodzielna wycena cieszy się dużą popularnością, bo najwygodniej określić cenę mieszkania w zaciszu własnego domu. I chociaż opisywane uprzednio rozwiązanie ma duże wady, to na rynku znajdziemy ciekawy produkt - Sonar Home, który jest wolny od tych niedociągnięć. Znajdziemy go pod adresem sonarhome.pl, gdzie można skorzystać z darmowej wyceniarki, by dowiedzieć się, na jaki zysk z mieszkania można liczyć.

Działa to tak, że wpisujemy kilka kluczowych danych, a po chwili otrzymujemy wiarygodny, aktualny na dany dzień, wynik. Nie ma tu możliwości zawyżania wartości nieruchomości, bo otrzymane ceny są obiektywne, takie jak rzeczywiście występują. Jeśli więc chcemy szybko, bez zbędnej zwłoki dowiedzieć się, ile jest warte nasze mieszkanie, to warto skorzystać z tego rozwiązania.

Sonar publikuje swoje analizy online; narzędzie co prawda znajduje się w wersji beta, ale prócz darmowej wyceniarki dostępny jest jeszcze katalog cen mieszkań w Warszawie

Są oczywiście inne sposoby, bardziej tradycyjne. Przykładowo, jeśli sprzedajemy mieszkanie za pomocą pośrednika, to on - znając mieszkanie i rynek lokalny - powinien bez trudu oszacować wartość lokalu. Innym rozwiązaniem jest wiedza sąsiadów, rodziny i znajomych. Mogą coś podpowiedzieć, bo być może sami niedawno zetknęli się z kupnem czy sprzedażą nieruchomości. Na pewno warto spróbować różnych opcji, ale pamiętajmy, że tu nie liczy się ilość, lecz jakość, czyli dokładna, odpowiadająca rzeczywistości, wycena.

Kompleksowy poradnik o tym jak wycenić mieszkanie znajdziecie tutaj.

- artykuł zewnętrznyPolub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(3 głosów)alexjones.pl Inne Jak wycenić mieszkanie?