Font Size

Czcionka
alexjones.pl Inne Najczęstsze problemy z Wi-Fi. Jak je rozwiązać?
Kategoria: Inne   Wtorek, 03 lipiec 2018 11:20 Napisał

Najczęstsze problemy z Wi-Fi. Jak je rozwiązać?

Wi-Fi to bardzo dobre i wygodne rozwiązanie, które zapewnia bezprzewodowy dostęp do internetu dla urządzeń w całym domu. Jednak jak każda technologia – bywa zawodne. Jakie są najczęściej spotykane problemy z połączeniem Wi-Fi i jak je rozwiązać?

"Czy próbowałeś wyłączyć i włączyć urządzenie?"

Rada, by zresetować urządzenie, w środowisku informatyków i użytkowników funkcjonuje już jako swego rodzaju dowcip. Nie należy jej jednak pochopnie odrzucać. W trakcie działania urządzeń zdarzają się sporadyczne błędy, które skutkują przerwaniem połączenia. W takiej sytuacji restart, przywracający początkowe ustawienia, rzeczywiście może pomóc.

Sam restart może dotyczyć trzech rzeczy: zresetowania połączenia z routerem w obrębie systemu operacyjnego (odłączenie i ponowne połączenie się z siecią), ponowne uruchomienie urządzenia odbierającego sygnał (komputera, tabletu, smartfona) oraz ponowne uruchomienie routera. Ten banalny sposób sprawdza się w zadziwiającej ilości przypadków, dlatego warto od niego zacząć.

Problemy z hasłem do Wi-Fi

W przypadku sieci Wi-Fi zabezpieczonych hasłem możemy spotkać się z błędem odrzucenia połączenia w wyniku wpisania błędnego hasła. Czasem faktycznie biorą się one z błędu podczas logowania, gdy wpisane hasło jest niepoprawne. Znów niemal anegdotyczna jest sytuacja, w której nieopatrznie włączyliśmy CapsLocka i wpisaliśmy hasło wielkimi literami. Jeśli używamy domyślnego hasła wypisanego na obudowie routera Wi-Fi, pamiętajmy, że niektóre znaki wyglądają podobnie, na przykład wielka litera "o" przypomina zero ("0"), a wielka litera "i" wygląda podobnie, jak małe "L".

Zdarza się jednak, że połączenie z zabezpieczoną siecią jest odrzucane ze względu na niezgodność typów zabezpieczeń lub standardów szyfrowania. Ustawienia tych parametrów dla używanej przez nas karty sieciowej powinny być kompatybilne ze standardami routera.

Problem z utratą zasięgu Wi-Fi

To najczęściej spotykany problem w domach i dużych mieszkaniach. Spadek zasięgu Wi-Fi wpływa negatywnie na stabilność połączenia oraz szybkość przesyłu. Siła zasięgu Wi-Fi uzależniona jest od kilku rzeczy. Przede wszystkim od dystansu, jaki dzieli urządzenie odbiorcze (komputer, telefon) od routera. Ważne jednak są też przeszkody, jakie pokonuje sygnał – w tym ściany i podłogi.

Złym pomysłem jest trzymanie routera w zamknięciu, np. w szafce. Z kolei dobrym pomysłem, pozwalającym uzyskać nieporównywalnie lepszy zasięg i siłę sygnału, są jego wzmacniacze, takie jak Wi-Fi Premium, które podłącza się do routera, by wzmocniły jego sygnał. Zmiana jest znacząca i pozwala objąć zasięgiem Wi-Fi całe mieszkanie, a nawet piętrowy dom, bez konieczności podpinania większej ilości routerów.

Utrata połączenia po odłączeniu kabla zasilającego

W urządzeniach mobilnych takich jak laptopy i tablety często pojawia się problem z utratą połączenia Wi-Fi w momencie odłączenia kabla zasilającego i przejścia w tryb zasilania z baterii. Problem ten bierze się z ustawień zasilania, jest częsty, ale na szczęście łatwo go rozwiązać. Należy w zaawansowanych ustawieniach zasilania odnaleźć tryb zasilania bateryjnego i zwiększyć jego wydajność, dzięki czemu zasilana będzie także bezprzewodowa karta sieciowa, konieczna do uzyskania połączenia z Wi-Fi.

- artykuł zewnętrzny


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(3 głosów)



alexjones.pl Inne Najczęstsze problemy z Wi-Fi. Jak je rozwiązać?