Font Size

Czcionka
alexjones.pl Inne Jakimi widzami treści wideo są Polacy?
Kategoria: Inne   Wtorek, 14 sierpień 2018 07:28 Napisał

Jakimi widzami treści wideo są Polacy?

Ekspansja internetu wśród pozostałych mediów na całym świecie trwa w najlepsze. Tym bardziej może dziwić fakt, że Polacy coraz więcej czasu poświęcają na oglądanie telewizji, co z kolei przekłada się na rzadszy kontakt z prasą czy radiem. Co oglądamy i w jaki sposób?

Polak przed ekranem

Z badań Nielsena i Millward Brown z 2015 roku wynika, że Polacy dziennie korzystali z mediów tradycyjnych przez 602 minuty, w tym poświęcali:

  •         272 minuty na oglądanie telewizji,
  •         273 minuty na słuchanie radia,
  •         26 minut na czytanie gazet,
  •         31 minut na czytanie magazynów.

Firma ZenithOptimedia prognozuje, że w 2018 roku średni czas poświęcany dziennie na prasę jeszcze zmaleje na korzyść oglądania telewizji. Najprawdopodobniej w tym roku przeciętny Polak dziennie będzie korzystał z telewizji przez 282 minuty, czyli przez 4,7 godziny.

Występuje również zróżnicowanie w czasie poświęconym na treści wideo zgodnie ze zmianą pór roku. Dłużej oglądamy telewizję od listopada do lutego, czyli w okresie zimowym, przez około 5 godzin dziennie, a od czerwca do sierpnia – poniżej czterech godzin dziennie. Jest to najprawdopodobniej związane ze zmianą modelu wypoczynku w okresie letnim – dłużej jesteśmy na dworze, wyjeżdżamy na wycieczki i korzystamy z atrakcji na świeżym powietrzu.

 

Jak oglądamy treści wideo?

Z raportu PwC „Wideo: więcej, szybciej, lepiej. Jak cyfrowa rewolucja zmienia rynek treści wideo” wynika, że statystyczny Polak poświęca średnio 4 godziny dziennie na oglądanie tego rodzaju treści i aż 62 proc. osób używa przy tym urządzeń mobilnych. Telewizja internetowa i możliwość oglądania ulubionych filmów oraz seriali w sieci wysuwają się na prowadzenie wobec konwencjonalnych kanałów telewizyjnych. Od kilku lat widoczny jest trend przenoszenia się widzów sprzed ekranów telewizorów do komputerów i urządzeń mobilnych.

Polacy pokochali wideo i to w różnej postaci. W ankiecie prowadzonej przez PwC 43 proc. respondentów wyrażało się negatywnie na temat zbyt szerokiej oferty kanałów telewizyjnych w stosunku do czasu, jakim rozporządza. Aż 3 na 4 respondentów w badaniu PwC przyznaje, że chciałoby pakiet z samodzielnym wyborem kanałów.

 

Ile wydajemy na telewizję?

Abonamenty telewizyjne, podobnie jak treści wideo w sieci, w takich serwisach jak HBO GO, są płatne, choć w internecie można skorzystać z bezpłatnych pakietów próbnych. Jak oglądać HBO GO bezpłatnie? Wystarczy wybrać opcję telewizja HBO GO w pakiecie z internetem UPC i zdecydować się na dodatek “Pakiet HBO HD + HBO GO”, aby otrzymać 2 miesiące darmowego oglądania wybranych treści wideo w sieci. Później za dostęp do filmów i seriali płaci się po 30 zł miesięcznie. To niewiele, zwłaszcza w kontekście poziomu wydatków, jakie deklarują Polacy na dostęp do płatnych treści wideo:

  •         38 proc. wydaje do 50 zł miesięcznie,
  •         40 proc. wydaje ponad 51 zł miesięcznie.

Tylko co 5. respondent deklarował, że w ogóle nie płaci za treści wideo – w telewizji i/lub w internecie. Jest to spowodowane głównie tym, że w większości są to osoby w wieku od 18 do 24 lat i korzystają z pakietów kanałów telewizji satelitarnej lub kablowej, za którą płacą ich rodzice. Z kolei osoby starsze nie wydają ani grosza na treści wideo, ponieważ korzystają wyłącznie z bezpłatnej naziemnej telewizji cyfrowej.

 

Perspektywy dla rynku wideo

W ciągu 5 kolejnych lat na rynku treści wideo będą zachodziły ważne zmiany. Ewoluuje on w kierunku personalizacji treści, tak aby była zgodna z preferencjami konsumentów. To duże wyzwanie dla nadawców. Będzie rosło znaczenie treści wideo na życzenie w internecie. Już teraz według PwC 74 proc. respondentów przyznaje, że ogląda wideo, korzystając z portali typu YouTube, a na kolejnych miejscach plasują się telewizje VOD. Polacy najchętniej odwiedzają te serwisy oferujące telewizję online, które dają im dostęp do unikatowych treści. Mogą to być produkcje filmowe czy też całe sezony popularnych seriali zza oceanu.

Polacy nadal pałają miłością do telewizji, ale oglądają ją niekoniecznie na telewizorze. Głównie młodzi ludzie porzucają tradycyjny odbiornik telewizyjny na korzyść sieci internetowej – komputera lub urządzeń mobilnych. Operatorzy telewizyjni muszą do takich zwyczajów dostosować swoją ofertę.

- artykuł zewnętrzny


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(1 głos)Ostatnio zmieniany Wtorek, 14 sierpień 2018 12:35
alexjones.pl Inne Jakimi widzami treści wideo są Polacy?