Font Size

Czcionka
alexjones.pl Inne Łysienie androgenowe – co to jest?
Kategoria: Inne   Wtorek, 31 lipiec 2018 11:45 Napisał

Łysienie androgenowe – co to jest?

Łysienie androgenowe to choroba występująca zarówno u mężczyzn jak i u kobiet, w większości przypadków mająca podłoże genetyczne. Zazwyczaj dotyka głównie panów, szczególnie w średnim wieku, dlatego nazywana jest potocznie łysieniem typu męskiego. Nadmierny ubytek włosów powoduje dyskomfort oraz negatywnie wpływa na samopoczucie. Jakie są przyczyny i co zrobić, kiedy zauważymy, że wypadają nam niepokojące ilości włosów?

Czynniki powodujące łysienie androgenowe

Głównym sprawcą łysienia androgenowego jest dihydrotestosteron, będący pochodną testosteronu. Testosteron transformuje się w ten o wiele aktywniejszy androgen (DHT) za pomocą katalizatora 5-alfa-reduktazy występującego w gruczołach łojowych skóry głowy. Genetyczna nadwrażliwość organizmu na ten związek skutkuje kurczeniem się mieszków włosowych oraz słabą kondycją włosów, które stają się cieńsze i słabsze. Ostatecznym efektem jest całkowite zahamowanie procesu porostu zdrowych włosów. Na skrócony w ten sposób cykl życia włosa i będąca jego następstwem szybszą fazę wypadania wpływ mają również problemy hormonalne, używanie wyrobów tytoniowych czy przyjmowanie suplementów diety wpływających na zwiększenie masy mięśniowej. Do objawów łysienia androgenowego można zaliczyć:

  • U mężczyzn: cofanie linii włosów na skroniach i czole (tzw. wysokie czoło lub zakola) a następnie łysienie na czubku głowy
  • U kobiet: przerzedzenie włosów w formie rozproszonej wzdłuż linii przedziałka, zaczynając od czubka głowy

Zaobserwowano, że objawy łysienia nasilają się przy zbyt dużym napięciu skóry głowy lub zbyt natłuszczonej skórze, a więc nadmiernym wydzielaniu łoju.

Jak zapobiec wypadaniu włosów?

Aby preparaty stosowane przy wypadaniu włosów były skuteczne muszą zawierać substancje będące inhibitorami enzymu 5-alfa-reduktazy, a więc hamującymi jego działanie. Jednym z takich środków jest np. Loxon, posiadający w składzie minoksydyl, który powstrzymuje miniaturyzację mieszków włosowych i stymuluje namnażanie komórek wzrostowych. Systematyczne stosowanie tego środka pozwala na zahamowanie łysienia już w ok. 2 miesiącu od momentu rozpoczęcia kuracji oraz porost włosów ok. 4 miesiąca trwania leczenia. Osiągnięcie maksymalnego efektu powinno nastąpić po około 12 miesiącach stosowania preparatu, jednak należy jednak pamiętać, że ostateczny wynik uzależniony jest od systematyczności stosowania preparatu oraz indywidualnych predyspozycji pacjenta.

- artykuł zewnętrzny


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(1 głos)alexjones.pl Inne Łysienie androgenowe – co to jest?