Font Size

Czcionka
alexjones.pl Inne Kierowca pojazdu ciężarowego – jak zostać zawodowcem?
Kategoria: Inne   Piątek, 31 sierpień 2018 02:08 Napisał

Kierowca pojazdu ciężarowego – jak zostać zawodowcem?

Nie każdy może być zawodowym kierowcą pojazdu ciężarowego, ponieważ trzeba dysponować odpowiednimi uprawnieniami, umiejętnościami i predyspozycjami. W przypadku kierowcy jeżdżącego na trasach międzynarodowych dodatkowe obciążenie stanowi dłuższe przebywanie poza miejscem zamieszkania. Co zrobić, aby zostać zawodowcem?

Uprawnienia niezbędne do wykonywania zawodu

W pierwszej kolejności potrzebne jest uzyskanie prawa jazdy kategorii C, a najlepiej C+E, czyli na pojazdy z naczepami o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 3,5 tony. Aby możliwe było uzyskanie prawa jazdy wymienionej kategorii, najpierw trzeba posiadać prawo jazdy kategorii B. Do kursu C+E może przystąpić osoba mająca 18 lat, ale musi przejść przez kurs kwalifikacji wstępnej trwający 280 godzin. Natomiast osoby, które ukończyły 21 lat muszą uczestniczyć w kursie kwalifikacji wstępnej przyspieszonej trwającym 140 godzin. Oba kursy mają za zadanie przygotować kierowców do przewożenia rzeczy i podnoszenia kompetencji według standardów obowiązujących w Unii Europejskiej. Po kursie konieczne jest zdanie egzaminu. Każdy kierowca c+e raz na pięć lat ma obowiązek odbycia szkolenia okresowego.

 

Wymagane orzeczenie lekarskie

Wszystkie osoby chcące zostać zawodowymi kierowcami muszą przejść przez badania lekarskie. Oświadczenie o zdolności do pracy w charakterze kierowcy wydaje wyłącznie lekarz z odpowiednimi uprawnieniami. Wydawane jest również orzeczenia psychologiczne ze względu na to, że kierowca międzynarodowylub krajowy to odpowiedzialny zawód. Kierowca nie powinien wykazywać między innymi skłonności do agresji ani wszelkich zachowań stwarzających zagrożenie na drogach.

 

Ile kosztuje zdobycie uprawnień?

Koszt kursu na prawo jazdy i uzyskanie niezbędnego świadectwa kwalifikacji oraz orzeczenia lekarskiego to koszt rzędu nawet 10 tysięcy złotych, ale zarobki powodują, że zainwestowane pieniądze zwracają się dość szybko. Jako kierowca krajowy otrzymuje się przeciętne stawki w zależności od danej firmy i regionu, które oscylują w granicach 1800-3500 złotych netto. Za to kierowcy międzynarodowi zarabiają znacznie więcej. Warto sprawdzić, jakie profity ma praca dla kierowcy, wchodząc na stronę https://www.dasko.com.pl/pl/oferty-pracy/kierowca-miedzynarodowy. Kierowca międzynarodowy oprócz podstawowej pensji otrzymuje dodatkowo diety i inne przywileje, dzięki czemu zarobki są na naprawdę wysokim poziomie.

 

Jakie predyspozycje są ważne w pracy kierowcy pojazdu ciężarowego?

Kandydaci na zawodowego kierowcę pojazdu ciężarowego muszą nie tylko znać przepisy prawa ruchu drogowego czy budowę pojazdu, ale wykazywać również odpowiednie umiejętności i cechy charakteru. Ważne jest opanowanie, podzielność uwagi i zdolność utrzymania wysokiego poziomu koncentracji przez długi czas. Ponadto przydaje się dobra orientacja w terenie. Bardzo ważny aspekt stanowi wysoka odporność na stres. W przypadku kierowców międzynarodowych trzeba się liczyć z dłuższą rozłąką z rodziną.

- artykuł zewnętrzny


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(0 głosów)



alexjones.pl Inne Kierowca pojazdu ciężarowego – jak zostać zawodowcem?