Font Size

Czcionka
alexjones.pl Inne Opiekunka do dzieci - na co zwrócić uwagę?
Kategoria: Inne   Poniedziałek, 08 październik 2018 06:56 Napisał

Opiekunka do dzieci - na co zwrócić uwagę?

Proces poszukiwania idealnej opiekunki do dzieci nie jest łatwy. Mimo to coraz więcej osób decyduje się na zatrudnienie niani – na pewny duży wpływ na taką decyzję ma kiepski dostęp do żłobków państwowych i wysokie ceny w żłobkach prywatnych. W przypadku, gdy po urlopie macierzyńskim lub wychowawczym, rodzic chce wrócić do pracy, znalezienie dobrej niani jest sprawą kluczową. Na co zwrócić szczególną uwagę przy wyborze opiekunki?

Jaką nianię wybrać?

Przed rozpoczęciem poszukiwań warto ustalić swoje priorytety i odpowiedzieć na kilka pytań. Jednym z najważniejszych jest wiek niani. Osoba starsza na pewno będzie miała więcej doświadczenia, ale młodsza będzie bardziej energiczna. Starsza wiekiem niania ma utrwalone pewne schematy zachowań, które niekoniecznie będą odpowiadać nowym pracodawcom. Z kolei młoda osoba, zwykle ze specjalistyczną wiedzą, na pewno ma więcej wiedzy merytorycznej i świeżych pomysłów.

Ważne jest także to, gdzie niania będzie opiekować się dzieckiem. Jeśli w domu pracodawców, to trzeba dokładnie ustalić zakres obowiązków – opieka nad dzieckiem to zupełnie co innego niż pomoc domowa. W przypadku, gdy dziecko ma być odwożone do szkoły czy przedszkola, konieczne jest, aby opiekunka posiadała prawo jazdy. Warto zastanowić się też, czy opieka będzie potrzebna okazjonalnie czy przez cały tydzień, w tym również wieczorami i w weekendy. Jest to bardzo ważne, np. w sytuacji, gdy dziecko zachoruje lub rodzice muszą pilnie wyjechać.

Gdzie szukać opiekunki?

Pierwszy krok to oczywiście pytanie wśród rodziny i znajomych. Na pewno wśród tych osób znajdzie się ktoś, kto zatrudniał opiekunkę. Dzięki temu można będzie dowiedzieć się, czy dana osoba sprawdziła się jako niania i jak wyglądała współpraca. Jeśli jednak w ten sposób nie znajdzie się odpowiedniej kandydatki, to wówczas warto zajrzeć do internetu.

Jednym ze sposobów poszukiwania niani w internecie jest wykorzystanie portali społecznościowych. Poza tym w sieci znaleźć można portale, w których profesjonalne nianie zamieszczają swoje oferty. Każda opiekunka do dziecka, która ogłasza się na takiej stronie, ma własny profil z najważniejszymi informacjami. Wybór konkretnej osoby może ułatwić obiektywny ranking opiekunek, który powstaje na podstawie sprawdzonych opinii. W zależności od tego, czy poszukiwana jest niania w Katowicach, czy innej miejscowości, należy zaznaczyć odpowiednią opcję, aby przeglądać oferty z danej okolicy.

Na co zwrócić uwagę podczas rozmowy?

Pierwsze wrażenie jest najważniejsze i nie ma co do tego najmniejszych wątpliwości. W przypadku, gdy niania nie spodobała się maluchowi, trzeba poszukać innej osoby. Jest to łatwe do zauważenia – dobra opiekunka bez problemu nawiązuje kontakt z dzieckiem. Musi być komunikatywna, spokojna, ciepła i przyjazna, a ponieważ to właśnie z nią malec będzie się spędzał mnóstwo czasu, powinna być też kreatywna i opanowana.

- artykuł zewnętrzny


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(0 głosów)Artykuły powiązane

alexjones.pl Inne Opiekunka do dzieci - na co zwrócić uwagę?