Font Size

Czcionka
alexjones.pl Inne Kredyt z poręczycielem – wszystko, co musisz wiedzieć
Kategoria: Inne   Poniedziałek, 08 październik 2018 05:02 Napisał

Kredyt z poręczycielem – wszystko, co musisz wiedzieć

Negatywna historia kredytowa może znacznie utrudnić zaciągnięcie zobowiązania. W takiej sytuacji najlepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z poręczyciela, potocznie żyranta. W chwili, gdy pożyczkobiorca z jakichś przyczyn przestanie spłacać pożyczkę, zobowiązany jest on do uregulowania pozostałego długu. Kto może zostać poręczycielem i jakie są jego prawa? O wadach i zaletach takiego rozwiązania.

Negatywna historia kredytowa? Skorzystaj z poręczyciela

Poręczyciel, inaczej żyrant albo gwarant udziela poręczenia, przykładowo pożyczki albo kredytu innej osobie. Tym samym w przypadku braku spłaty zobowiązania przez pożyczkobiorcę, to właśnie on staje się odpowiedzialny finansowo przed pożyczkodawcą. Najprościej mówiąc, spada na niego obowiązek uiszczenia długu.

Ważne – umowę poręczenia regulują przepisy Kodeksu cywilnego

Żyrant to doskonałe rozwiązanie dla osób, które posiadają negatywną historię kredytową. Długi zatem nie przekreślą szansy na pożyczkę, jeśli masz poręczyciela.

Banki zazwyczaj rygorystycznie oceniają klientów. Czasem z samodzielnego wzięcia kredytu wyklucza ich przykładowo posiadanie własnej firmy. Pożyczkodawcy nie są chętni do udzielania zobowiązań takim osobom, dlatego aby zmniejszyć ryzyko związane z nieoddaniem należności wymagają dodatkowego zabezpieczenia. Najczęściej właśnie w postaci żyranta.

Co wpływa na zdolność kredytową?

Osoba posiadająca niską zdolność kredytową może mieć problemy z zaciągnięciem zobowiązania. Wtedy zazwyczaj jedynym ratunkiem może okazać się wspomniane wcześniej poręczenie pożyczki. Co zatem wpływa na zdolność kredytową?

Przede wszystkim spłata zobowiązań w wyznaczonym terminie. Jeśli pożyczkobiorca ma opóźnienia w spłacie lub co gorsza w ogóle nie uregulował zaciągniętego zobowiązania, jego zdolność kredytowa automatycznie spada. Przy obliczaniu zdolności pod uwagę brane są również takie czynniki, jak wysokość dochodów oraz forma zatrudnienia. Pożyczkodawcy znacznie częściej udzielają zobowiązań osobom, które posiadają umowę o pracę, najlepiej na czas nieokreślony. Gwarantuje to stałość otrzymywanych dochodów. Również niskie zarobki równoznaczne są z niższą zdolnością kredytową.

Czynniki te są ważne przede wszystkim dla banków. Firmy pożyczkowe znacznie mniej rygorystycznie oceniają te kwestie.  

Kto może być żyrantem?

Żyrantem może zostać każda osoba, która posiada zdolność do czynności prawnych. Ponadto musi mieć ukończone 18 lat oraz posiadać odpowiednią zdolność kredytową – przede wszystkim liczą się tu stałe miesięczne dochody. Poręczycielem może zostać również osoba prowadząca własną działalność gospodarczą lub wolny zawód. Co ciekawe nie ma żadnych przeciwskazań, żeby żyrantami zostali emeryci lub renciści – oczywiście tylko do określonego wieku. Naturalnie poręczyciel nie może posiadać negatywnej historii kredytowej. Nie może mieć żadnych zadłużeń, a wszystkie zaciągnięte w przeszłości zobowiązania powinny być spłacone terminowo.

Najczęściej żyrantami zostają osoby bliskie, zazwyczaj członkowie rodziny. Prawnie jednak może nim zostać każda osoba, również w żaden sposób niespokrewniona z pożyczkobiorcą, która spełniła wszystkie warunki.

Oczywiście żyrantowi przysługują określone prawa. Należą do nich m.in.:

  • Prawo wglądu do aktualnej spłaty zadłużenia
  • Żądanie od kredytobiorcy informacji na temat stanu spłaty zobowiązania
  • Jeżeli kredytobiorca przestanie spłacać swoje zobowiązanie, kredytodawca zobowiązany jest do natychmiastowego powiadomienia o tym fakcie żyranta

Czy żyrant może wziąć kredyt?

Nie ma żadnych przeciwskazań, by osoba pełniąca funkcję żyranta mogła wziąć inne zobowiązania. Bez problemu może wnioskować o pożyczkę czy kredyt.

Należy jednak mieć na uwadze, że żyrant może mieć obniżoną zdolność kredytową nawet wtedy, gdy poręczany kredyt spłacany jest przez kredytobiorcę terminowo. Niektóre banki traktują żyranta jako ryzykownego klienta. W końcu nigdy nie wiadomo, kiedy pożyczkobiorca może przestać spłacać swoje zobowiązanie, a uregulowanie długu spadnie na gwaranta. Część banków przy wyliczeniu zdolności kredytowej uwzględnia procentową część wysokości raty poręczanego kredytu jako stałe, miesięczne zobowiązanie żyranta. Dlatego też zdolność kredytowa może być niższa i nieco trudniej będzie zaciągnąć zobowiązanie.

Czy żyrant może się wycofać?

Wycofanie się z poręczenia już po podpisaniu umowy z bankiem wcale nie jest łatwe. Zdarzają się jednak sytuacje, w których bank może zwolnić z takiego obowiązku. Jeśli kredytobiorca terminowo spłaca raty zaciągniętego zobowiązania, może przedstawić inną formę zabezpieczenia długu. Tym samym z żyranta spada odpowiedzialność ewentualnej spłaty zobowiązania.

Ważne – jeżeli raty kredytu spłacane są nieterminowo, nie ma możliwości, by żyrant się wycofał

Egzekucja komornicza w przypadku żyranta

 

Dla kredytodawcy nie ma żadnej różnicy, kto spłaca zaciągnięte zobowiązanie – czy kredytobiorca, czy żyrant. Zależy mu przede wszystkim na tym, żeby zobowiązanie zostało uregulowane terminowo. Zatem w sytuacji, kiedy kredytobiorca przestaje spłacać raty, obowiązek ten spoczywa na żyrancie.

Jeżeli i ten będzie unikał spłaty rat kredytu, wtedy pojawić się może windykator, a następnie komornik, który zajmie część jego pensji oraz inne, materialne dobra. Warto zatem dowiedzieć się co może komornik a co wolno windykatorowi i poznać różnice.

Ważne – żyrant za spłatę zadłużenia odpowiada w takim samym stopniu, co pożyczkobiorca

Czy poręczyciel może ubiegać się o zwrot należności?

Nierzadko dochodzi do sytuacji, w której żyrant musi spłacić część lub całość zobowiązania dłużnika. Na szczęście poręczyciel ma szansę na odzyskanie swoich należności. Jedynym sposobem na wyegzekwowanie swoich pieniędzy jest roszczenie regresowe w stosunku do kredytobiorcy.

Aby móc w pełni dochodzić swoich roszczeń należy wziąć od banku wszystkie dokumenty potwierdzające udzielenie poręczenia. Ponadto żyrant powinien jak najszybciej powiadomić dłużnika o spłaceniu jego zobowiązania.

Szybkie pożyczki online bez poręczyciela

Udzielenie poręczenia ma swoje wady i zalety. Takie rozwiązanie jest korzystne przede wszystkim dla pożyczkodawcy, jak i pożyczkobiorcy. Dla kredytodawcy jest to doskonałe zabezpieczenie, dzięki któremu ma pewność, że zobowiązanie zostanie spłacone. Pożyczkobiorca natomiast dzięki terminowej spłacie może zwiększyć swoja zdolność kredytową.

Jednak takie rozwiązanie dla żyranta nie ma już tylu zalet. Poręczyciel bierze na siebie bardzo dużą odpowiedzialność, z której nie zyskuje tak naprawdę żadnych korzyści. Ważne zatem, aby to była w pełni przemyślana i świadomie podjęta decyzja.

Na szczęście w sieci można znaleźć wiele firm pożyczkowych oferujących szybkie pożyczki online bez poręczyciela. W przeciwieństwie do banków, instytucje pozabankowe nie sprawdzają tak rygorystycznie historii kredytowej potencjalnego pożyczkobiorcy. Dzięki temu wnioskowanie o pożyczkę jest dużo łatwiejsze i nie przysparza tylu stresów. Ponadto firmy pożyczkowe posiadają szeroki wachlarz usług – w ich ofercie można znaleźć pożyczki dla studentów, jak i emerytów.

- artykuł zewnętrzny


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(3 głosów)Ostatnio zmieniany Piątek, 12 październik 2018 09:21
alexjones.pl Inne Kredyt z poręczycielem – wszystko, co musisz wiedzieć