Font Size

Czcionka
alexjones.pl Inne Zapalenie szyjki macicy - objawy i leczenie
Kategoria: Inne   Piątek, 19 październik 2018 08:05 Napisał

Zapalenie szyjki macicy - objawy i leczenie

Szyjka macicy łączy pochwę z jamą macicy i pełni wiele istotnych funkcji - stanowi na przykład barierę przed przenikaniem do macicy chorobotwórczych bakterii i wirusów. Cza-sami w obrębie szyjki rozwija się stan zapalny, który może powodować powikłania. Czym objawia się zapalenie szyjki macicy, z czego wynika i jak wygląda jego leczenie? Oto garść informacji na ten temat.

Jakie są przyczyny zapalenia szyjki macicy?

Większość bakterii i wirusów, które mogą wywołać zapalenie, rozprzestrzenia się poprzez kontakty seksualne. Do zapalenia może dojść w przebiegu rzeżączki, chlamydiozy, rzęsistkowicy lub opryszczki okolic intymnych, czyli chorób przenoszonych drogą płciową. Ponadto zapalenie szyjki macicy rozwija się czasami u kobiet borykających się z waginozą bakteryjną, czyli stanem nadmiernego rozrostu patologicznych bakterii w pochwie. Inną możliwą przyczyną zapalenia jest reakcja alergiczna, na przykład na obecny w prezerwatywach lateks.

Które kobiety są szczególnie narażone na zapalenie szyjki macicy? Zwiększone ryzyko występuje w przypadku niebezpiecznych zachowań seksualnych, jak seks z wieloma partnerami lub stosunki bez zabezpieczenia. Innym czynnikiem ryzyka jest utrzymywanie kontaktów seksualnych z lubiącym przygodne stosunki partnerem, który może być nosicielem chorobotwórczych wirusów lub bakterii. Rozpoczęcie współżycia w bardzo młodym wieku lub wcześniejsze przebycie choroby przenoszonej drogą płciową również zwiększają prawdopodobieństwo rozwoju zapalenia szyjki macicy.

Zapalenie szyjki macicy - objawy

Choroba może mieć przebieg bezobjawowy i czasami kobiety dowiadują się o niej w trakcie rutynowego badania ginekologicznego. Ewentualne objawy mogą obejmować:

  • - nieprawidłową wydzielinę z pochwy;
  • - częste i bolesne oddawanie moczu;
  • - ból podczas stosunków seksualnych;
  • - krwawienia po stosunkach seksualnych;
  • - krwawienia między miesiączkami.

Jeśli wystąpią u Ciebie tego typu objawy, koniecznie zgłoś się do ginekologa. Jednym z możliwych powikłań zapalenia szyjki macicy jest zapalenie narządów miednicy mniejszej, które finalnie może doprowadzić do problemów z zajściem w ciążę.

Jak leczyć zapalenie szyjki macicy?

Kiedy za zapalenie szyjki macicy odpowiada infekcja przenoszona drogą płciową, wówczas mogą być konieczne antybiotyki. Leki z tej grupy pomagają uporać się z waginozą bakteryjną, zakażeniem dwoinką rzeżączki lub chlamydią. Gdy za zapaleniem stoi opryszczka narządów płciowych, wówczas antybiotyki nie zadziałają, a medyk może zalecić przyjmowanie leków przeciwwirusowych, które hamują namnażanie się wirusa opryszczki, jednak nie są w stanie wyeliminować go całkowicie. Co ważne, zawsze należy poinformować swojego partnera o infekcji, gdyż leczenie powinno obejmować również jego. Jeśli zapaleniu towarzyszą nieprzyjemne dolegliwości, na przykład pieczenie, ból oraz upławy, warto poprosić ginekologa o środek, który pomoże je złagodzić, chociażby roztwór chlorowodorku benzydaminy w postaci płynu do irygacji. Benzydamina ma działanie przeciwzapalne i jest wskazana w terapii zapalenia szyjki macicy różnego pochodzenia.

Aby nie rozprzestrzeniać patogenów, do czasu zakończenia kuracji najlepiej zrezygnować ze stosunków seksualnych.

Czy w sytuacji, gdy stan zapalny rozwinął się na skutek alergii, konieczne jest specjalistyczne leczenie? Nie zawsze, jednak lepiej unikać substancji uczulającej w przyszłości. Przykładowo: gdy zapalenie pojawiło się po kontakcie z lateksem, rozsądniej będzie używać prezerwatyw bezlateksowych.

Jak uniknąć zapalenia szyjki macicy?

Skutecznym sposobem na zmniejszenie ryzyka zakażenia szkodliwymi bakteriami lub wirusami jest zachowanie higieny życia seksualnego. Dlatego postaraj się nie zmieniać często partnerów i pamiętaj o używaniu prezerwatyw. Wymaga tego również profilaktyka raka szyjki macicy, gdyż najważniejszym czynnikiem predysponującym do jego rozwoju jest zakażenie wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV), do którego dochodzi głównie drogą płciową. Choć unikanie przygodnych stosunków seksualnych nie daje stuprocentowej pewności uniknięcia chorób szyjki macicy, istotnie zmniejsza ich prawdopodobieństwo.

Piśmiennictwo:

Cervicitis.

https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/cervicitis/symptoms-causes/syc-20370814 Data dostępu: 24.09.2018

Benzydamina (opis profesjonalny).https://bazalekow.mp.pl/leki/doctor_subst.html?id=962 Data dostępu: 24.09.2018

Choi J.What is human papillomavirus (HPV)? https://www.medicalnewstoday.com/articles/246670.php Data dostępu: 24.09.2018

- artykuł zewnętrzny


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(3 głosów)alexjones.pl Inne Zapalenie szyjki macicy - objawy i leczenie