Font Size

Czcionka
alexjones.pl Inne Przewlekły kaszel u dziecka – jak sobie z nim poradzić?
Kategoria: Inne   Niedziela, 30 grudzień 2018 01:07 Napisał

Przewlekły kaszel u dziecka – jak sobie z nim poradzić?

Od jakiegoś czasu możemy cieszyć się naprawdę ciepłymi jesieniami i zimami. Problem w tym, że wysokie temperatury przy tej wilgotności to również doskonałe warunki dla drobnoustrojów. Wirusy roznoszące choroby atakują nas najczęściej właśnie wtedy. Efektem ich działania często są uporczywy katar i długotrwały kaszel. Ten ostatni potrafi nieźle dać kość naszym dzieciom, zwłaszcza w nocy, gdy nie pozwala im na spokojny wypoczynek. Czy zwykły syrop na kaszel dla dziecka pomoże? Kiedy dziecięcy kaszel trwa zbyt długo i powinniśmy się zaniepokoić?

Przeziębienie – łagodny charakter, uciążliwe dolegliwości

Atakujące nas często przeziębienie to według badaczy ostre, wirusowe zapalenie błony śluzowej gardła, krtani, nosa oraz zatok przynosowych. Niekiedy miewa również postać bakteryjną, jednak zdarza się to rzadko: jeśli pojawia się infekcja bakteryjna, to raczej w efekcie powikłań po samym przeziębieniu, na przykład w postaci zapalenia zatok. Z tego też powodu przeziębienia właściwie nigdy nie leczy się antybiotykami. Najczęściej za przeziębienie odpowiadają rhino- i coronawirusy, wirusy grypy, wirusy paragrypy, RSV i adenowirusy. Nie bez powodu na tego typu infekcje o wiele częściej zapadają dzieci. Ich układ odpornościowy nie jest jeszcze na tyle wykwalifikowany, by poradzić sobie z patogenami, które organizm dorosłego zwalcza bez problemu. Szacuje się, że przeciętne dziecko choruje na przeziębienie aż osiem lub dziewięć razy w roku! Choć sama infekcja jest łagodna i niegroźna, a jego terapia często odbywa się w domu przy pomocy zwykłych środków przeciwzapalnych dostępnych w aptece bez recepty, skutki są kłopotliwe – głównie z powodu konsekwencji takich jak absencja szkolna i konieczność zapewnienia dla dziecka opieki dorosłego w domu.

Mechanizm kaszlu – na czym polega?

Wbrew powszechnemu mniemaniu, kaszel sam w sobie nie jest objawem patologicznym. Opiera się na dwóch mechanizmach: klasycznym (wyrzucanie z oskrzeli patogenów) i tak zwanym ER, który uniemożliwia drobnoustrojom dostanie się do dróg oddechowych. Kaszel pomaga nam pozbyć się wydzieliny zalegającej w drogach oddechowych. Przeważnie na początku przeziębienia jest suchy i świszczący, później zaś pojawia się ropna, żółto-zielona wydzielina. Z reguły, kaszel taki mija po około tygodniu. Problem pojawia się, gdy kaszel wygląda nietypowo. Silne napady wyczerpującego dziecko ostrego kaszlu mogą bowiem sugerować astmę, koklusz lub alergię. Tego typu napady kaszlu trwają od trzydziestu sekund do minuty, a dziecko z trudem łapie oddech. Jeszcze bardziej niebezpieczny jest tak zwany kaszel szczekający, ze świstem do złudzenia podobnym do szczekania psa. Zwiastuje on bowiem zapalenie krtani i wymaga natychmiastowego wezwania lekarza – może bowiem dojść do niebezpiecznego w skutkach obrzęku dróg oddechowych.

Przewlekły kaszel u dzieci – skąd się bierze?

Jeszcze innym problemem jest kaszel przewlekły. Często towarzyszy on innym chorobom – według badań, aż 40 proc. chorych na nowotwory zmaga się właśnie z długotrwałym kaszlem. Niekiedy przyczyny kaszlu nie są jednoznaczne, co budzi lęk i niepokój rodziców. Według klasyfikacji British Thoracic Society, z kaszlem przewlekłym u dzieci mamy do czynienia wtedy, gdy trwa on co najmniej osiem tygodni. Często jego przyczyną jest PNDS – syndrom spływania wydzieliny po tylnej stronie gardła, będący utrapieniem dzieci, które regularnie zapadają na infekcje dróg oddechowych. Kolejną przyczyną suchego długotrwałego kaszlu może być astma. Niekiedy przewlekły kaszel to jej jedyny objaw u dziecka. W innym przypadku może być to kaszel alergiczny; wtedy występuje przeważnie tuż po kontakcie z alergenem lub następnej nocy (http://conakaszel.pl/przyczyny-kaszlu-w-nocy/). Do innych przyczyn długotrwałego kaszlu należą przewlekłe stany zapalne oskrzeli, refluks żołądkowo-przełykowy, wady serca, wady układu oddechowego, choroby płuc, gruźlica oraz odczyny polekowe. Przewlekły kaszel może też utrzymywać się aż do sześciu miesięcy po leczeniu krztuśca. Ogólnie, przyczyn utrzymującego się objawu może być wiele i z pewnością wymagają one konsultacji lekarza rodzinnego lub pediatry, a niekiedy – także dalszej diagnostyki. Więcej o długotrwałym kaszlu http://conakaszel.pl/przewlekly-kaszel/.

Czy przyczyny kaszlu mogą być psychogenne?

Wielu badaczy zwraca uwagę na fakt, że kaszel przewlekły może mieć podłoże psychogenne (za: Bryl, Horst-Sikorska; 2008) . Wygląda on wtedy bardzo różnie: niekiedy jest nawet szczekający i przypomina do złudzenia początki groźnego zapalenia krtani. Przewlekły kaszel na tle psychicznym to zazwyczaj efekt długiego przebywania w warunkach stresowych. Niejednokrotnie dokucza dziecku w nocy lub po znalezieniu się w stresującej sytuacji. Kaszel długotrwały na tle psychogennym diagnozuje się zazwyczaj po wykluczeniu fizycznego podłoża objawu. Ważnym etapem jest wówczas kontakt z psychologiem dziecięcym, który pomoże pozbyć się tego problemu.

Bierne palenie – rujnuje zdrowie dziecka

Przewlekły kaszel u dzieci to również skutek biernego palenia. Palący rodzice i opiekunowie narażają dziecko na wdychanie tytoniu, a tym samym – na wystąpienie tego objawu. Według Światowej Organizacji Zdrowia, dzieci, które są narażone na bierne palenie, znacznie częściej zapadają na infekcje dróg oddechowych, astmę oraz choroby płuc. Bierne palenie jest również często przyczyną alergii dziecięcych. Korzystanie z papierosów w towarzystwie dziecka ma jeszcze jeden minus: dzieci naśladują dorosłych i jeśli rodzic czy opiekun pali, jest większe prawdopodobieństwo, że w przyszłości również dziecko sięgnie po tę używkę.

Syrop na kaszel dla dziecka – czy naprawdę pomoże?

W przypadku dzieci, najczęściej stosowanym środkiem na uporczywy kaszel jest syrop (http://conakaszel.pl/syrop-na-kaszel/). Przeważnie ma on w składzie substancje takie jak dekstrometorfan, kodeina lewodropropizyna lub butamirat. Syrop na kaszel dla dziecka nie powinien zawierać opioidów, a specjaliści często zalecają ogólną ostrożność – w końcu kaszel to naturalny odruch obronny naszego organizmu i powinniśmy go tłumić tylko wówczas, gdy jest wyjątkowo uciążliwy dla dziecka i bezproduktywny (nie towarzyszy mu odkrztuszanie wydzieliny). W aptece kupić można łagodne syropy na kaszel dla dziecka, które są dostępne bez recepty; ich przyjemny owocowy smak sprawia, że są chętnie zażywane przez maluchy. Inne preparaty roślinne w formie syropu, takie jak syrop tymiankowy czy z mniszka lekarskiego, ukoją podrażnione kaszlem, suche i obolałe gardło. Pomocny może być też domowy syrop z czosnku, zwłaszcza przy przeziębieniu: roślina ta ma bowiem właściwości przeciwzapalne. Przy takiej przyczynie kaszlu należy też unikać wyziębienia organizmu i pozwolić mu na pełną regenerację – najlepiej w domu, pod kocem i z kubkiem gorącej herbaty.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Źródła:

  • Jung, A., & Maślany, A. (2012). Przewlekły kaszel u dzieci–problem diagnostyczny i terapeutyczny. Pediatria i Medycyna Rodzinna, 8(2), 97-100.
  • Słowińska, A. Homeopathy in the treatment of influenza and upper respiratory tract infections of autumn-winter period. Medycyna Rodzinna.5/2003
  • Borzęcki, P., Pikuła, A., & Sałaga-Pylak, M. (2012). Analiza rozpowszechnienia stosowania leków z grupy OTC wśród studentów AWF w Białej Podlaskiej. Family Medicine & Primary Care Review, (2), 126-128.
  • Eccles, E. (2004). Ostre ochłodzenie powierzchni ciała a przeziębienie. Otorynolaryngologia, 3(2), 45-50.
  • Mik, E., Stopiński, M., & Mrozińska, M. (2003). Przeziębienie. Przewodnik Lekarza/Guide for GPs, 6(9), 20-27.
  • Zielińska-Pisklak, M., Szeleszczuk, Ł., & Młodzianka, A. (2013). Bez czarny (Sambucus nigra) domowy sposób nie tylko na grypę i przeziębienie. Lek Pol, 23, 6-7.
  • Albrecht, P. TY, Z. F. N. Leki stosowane w przeziębieniu u dzieci. Pediatria po Dyplomie, 2011, 15(5): 83-92
  • Zejda, J. E. (2000). Wpływ biernego palenia tytoniu na stan układu oddechowego u dzieci w Polsce. Alkoholizm i narkomania, 13(3), 373-388.
  • Kulus M., Bielecka T., Zawadzka‑Krajewska A.: Przewlekły kaszel u dzieci. W: Fal A.M. (red.): Alergia, chorobyalergiczne, astma. Medycyna Praktyczna, Kraków 2010.
  • Jassem, E., & Damps-Konstańska, I. (2007). Przewlekły kaszel-przyczyny, leczenie. Medycyna Paliatywna w Praktyce, 1(1).

- artykuł zewnętrzny


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(1 głos)Ostatnio zmieniany Niedziela, 30 grudzień 2018 23:15
alexjones.pl Inne Przewlekły kaszel u dziecka – jak sobie z nim poradzić?