Font Size

Czcionka
alexjones.pl Inne Ekspres do kawy na kapsułki – czy warto zainwestować w to urządzenie?
Kategoria: Inne   Niedziela, 30 grudzień 2018 02:15 Napisał

Ekspres do kawy na kapsułki – czy warto zainwestować w to urządzenie?

Większość przyznaje się bez bicia, że uwielbia kawę i nie wyobraża sobie bez niej poranka. W Polsce to jeden z najchętniej pitych napojów. Cenimy nie tylko jej smak, ale także pożyteczne właściwości w postaci dostarczanej dawki kofeiny, która pomaga nam przetrwać ośmiogodzinny dzień w pracy. Rośnie także świadomość dotycząca jakości kawy – rozpuszczalna mieszanka z supermarketu przestała być według nas najlepszym wyborem. O wiele chętniej inwestujemy w ekspresy do kawy, które przyrządzają napój z wysokiej jakości kapsułek. Jak wybrać najlepszy ekspres do kawy na kapsułki? Który ekspres do kawy na kapsułki jest wyjątkowo warty uwagi?

Spis treści

 1. Kawa – napój rodem z Czarnego Lądu?

 2. Czy kawa jest zdrowa? Zaskakujące fakty naukowe

 3. Zwyczaje związane z piciem kawy. Co lubi młodzież?

 4. Kawosze: Polacy i reszta świata

 5. Expres do kawy – fanaberia czy ważny sprzęt w gospodarstwie domowym?

 6. Ekspresy ciśnieniowe – po który sięgnąć?

 7. Najlepszy ekspres do kawy na kapsułki

Kawa – napój rodem z Czarnego Lądu?

Niewiele osób wie, że polskie słowo „kawa” pochodzi od nazwy Kaffa – etiopskiej prowincji. Nie bez powodu: według afrykańskich legend, to właśnie etiopscy mnisi odpowiadają za odkrycie kawy. Czarny wywar z kawowca odpędzał sen w czasie ich długich nocnych modlitw. Inna egzotyczna legenda wspomina o arabskim pasterzu, który znalazł na swojej drodze dziwny krzew – a po zjedzeniu jego owoców zauważył, że zniknęły jego wcześniejsze zmęczenie i chęć snu. Wspomnianym krzewem był oczywiście kawowiec. Pierwsze przesłanki o regularnym pijaniu kawy pochodzą ze średniowiecza – konkretnie XI-XII wieku. Spożywano już wówczas kawę w krajach arabskich. Pierwsze plantacje pojawiły się w okolicach 575 r. n.e. na Wyżynie Abisyńskiej oraz Wybrzeżu Somalijskim. W wieku XV kawa była już w krajach arabskich napojem kultowym – a przybywający do Mekki muzułmańscy pielgrzymi szybko roznieśli jej sławę na cztery strony świata. W Polsce kawa pojawiła się stosunkowo późno, bo dopiero pod koniec XVII wieku. Sugeruje się, że sprowadzili ją do nas Turkowie, jednak tak naprawdę mogli to być także mieszkańcy Holandii. Tak czy inaczej, Polacy bardzo szybko pokochali czarny napój, a na polskich dworach w XIX wieku pojawiła się nawet instytucja kawiarki, czyli kobiety, której obowiązkiem było jedynie przygotowywanie kawy. Wspomina o niej nawet Adam Mickiewicz w „Panu Tadeuszu”.

Czy kawa jest zdrowa? Zaskakujące fakty naukowe

Przez lata wokół kawy narosło wiele mitów i uprzedzeń. Przede wszystkim, zwykło się sądzić, że jest to używka wyjątkowo niezdrowa i należy jej raczej unikać, w przeciwieństwie do cieszącej się dobrą sławą herbaty. Tymczasem najnowsze doniesienia naukowców zdecydowanie przeczą tym pogłoskom. Przede wszystkim, zauważają oni, że spożywanie do 400 mg kofeiny (obwinianej dotąd o szkodliwe działanie kawy) nie jest w stanie zaszkodzić zdrowiu przeciętnego człowieka; zwłaszcza, że 80-90 proc. populacji i tak spożywa taką ilość tej substancji codziennie. Mimo że 55 proc. naszego społeczeństwa wciąż uważa, że z kawą nie należy przesadzać, badacze substancji roślinnych uspokajają, że standardowa dawka kofeiny nie jest w stanie zwiększyć ryzyka udaru mózgu czy zawału serca lub też chorób nowotworowych. Nie wpływa również negatywnie na gęstość kości. A do tego - ma całkiem sporo zalet! Poza zawartością kofeiny, kawa jest bogatym źródłem polifenoli, działających w naszym organizmie jako naturalne przeciwutleniacze: pomagają one oczyścić ciało z toksyn. Aromat i smak kawy wyostrzają zmysły i pozwalają na utrzymanie odpowiedniego pobudzenia. Czarny napój pomaga osobom z niskim ciśnieniem ustabilizować pracę układu krążenia oraz ma działanie moczopędne. Wzmacnia działanie leków przeciwbólowych, dzięki czemu w razie przewlekłego bólu możemy przyjąć mniejszą ich ilość. Naukowcy zwracają również uwagę na jej działanie neurodegeneracyjne: ponieważ pobudza układ nerwowy do pracy, chroni nas przed chorobą Parkinsona i Alzheimera!

Zwyczaje związane z piciem kawy. Co lubi młodzież?

Jak pijemy kawę? Przede wszystkim, wciąż bardziej cenimy jej właściwości pobudzające niż smakowe. Mamy jednak swoje upodobania. Sondaże wśród szczecińskich studentów pokazały, że młodzież najchętniej pija kawę rozpuszczalną oraz mieloną – tak deklaruje 44 proc. studentek i 26,5 proc. studentów. Inne badania potwierdzają ten wniosek – młodzież wybiera takie właśnie rodzaje kawy, pijąc dziennie jedną lub dwie filiżanki. Prawie 27 proc. przebadanych w Szczecinie studentów piło więcej – od trzech do nawet pięciu filiżanek dziennie. Wśród ich kolegów z Białegostoku, kawę codziennie pił co czwarty student. Dużo wyższe wyniki osiągano w województwie lubelskim: tam aż 85 proc. przebadanych kobiet i 89 proc. przepytywanych mężczyzn potwierdziło, że pija czarny napój, najchętniej rano i przed południem. A reszta społeczeństwa stara się dotrzymać im kroku.

Kawosze: Polacy i reszta świata

W ogólnych sondażach 54 proc. Polaków przyznaje się do regularnego spożywania czarnej używki, a 48 proc. twierdzi, że najsmaczniejsza jest kawa z ekspresu ciśnieniowego. 33 proc. lubi z kolei kawę rozpuszczalną. Kiedy kupujemy samą kawę, kierujemy się raczej przyzwyczajeniem, a mniej reklamą, zaś w dodatkach jesteśmy konserwatywni: to przede wszystkim bita śmietana i cukier, po które sięgamy chętniej niż po mleko. Choć coraz chętniej wybieramy dobrą jakościowo kawę, daleko nam w kwestii ilościowej do Skandynawów: ich roczne spożycie tego napoju to aż 10 kg w przeliczeniu na osobę – podczas gdy w Polsce zaledwie trzy! Na całym świecie dziś spożywa się 400 miliardów filiżanek kawy rocznie, a przeciętny kawosz pije dwie do czterech filiżanek dziennie. Rynek wyrobu kawy stał się ogromny – porównywany jest do rynku aluminium czy ropy naftowej. Dobra kawa to więc także dobre pieniądze.

Expres do kawy – fanaberia czy ważny sprzęt w gospodarstwie domowym?

Z powyższych sondaży wynika, że prawie połowie Polaków najbardziej smakuje kawa z ekspresu ciśnieniowego. Stąd tak chętnie kupujemy ekspresy do kawy. Nie jest to wcale zbędny wydatek: choć ciągle kawa jest dla nas przede wszystkim dawką kofeiny, zaczynamy doceniać jej walory smakowe i aromatyczne. Coraz więcej rodaków – obecnie aż 60 proc. - deklaruje , że informacja o składzie i pochodzeniu kawy powinna być dostępna na opakowaniu napoju. A kawa z ekspresu zawsze smakuje i pachnie lepiej niż zalana wrzątkiem mieszanka z supermarketu... Na rynku mamy obecnie wiele modeli ekspresów do kawy (https://www.nespresso.com/pl/pl/order/machines). Podstawowy podział obejmuje ekspresy do kawy przelewowe, ciśnieniowe i rzadziej używane kombinowane (przelewowo-ciśnieniowe). Ekspresy przelewowe niegdyś były niezwykle często stosowane w polskich gospodarstwach domowych ze względu na łatwość obsługi. Obecnie są jednak powoli wypierane przez ekspresy ciśnieniowe. Dzieje się tak z racji częstych wad ekspresów przelewowych: zazwyczaj naraz można przygotować tylko jedną filiżankę napoju, kawa zawiera dużo kofeiny (nie dla wszystkich jest to korzystne ze względów zdrowotnych), a sama kawa jest mniej aromatyczna. Za to ich podstawową zaletą jest po prostu niska cena.

Ekspresy ciśnieniowe – po który sięgnąć?

Wspomniane jako bardziej profesjonalne ekspresy do kawy ciśnieniowe mają również kilka rodzajów. Niskociśnieniowym ekspresem jest kawiarka, nazywana także mokką. W ich skład wchodzi sitko na kawę, dzbanek i pojemnik na wodę. Wodę podgrzewa się na kuchence, a para wodna ogrzewa sitko. Kawa z mokki jest smaczna, ale samo przygotowanie napoju jest dość czasochłonne. Innym rodzajem ekspresu ciśnieniowego jest ekspres kolbowy, podobnie jak kawiarka dość tani, choć zdarzają się profesjonalne sprzęty barowe. Ekspres kolbowy składa się z kolby z sitkiem oraz bojlera podgrzewającego wodę. Jego minusem jest konieczność ręcznej obsługi, choć niektórzy uważają, że to zaleta – mogą sami kontrolować spienianie mleka. Jednak najchętniej wybieranym choć najdroższym modelem ekspresu do kawy jest ekspres automatyczny. Szczególnie w wersji ekspresu na kapsułki.

Najlepszy ekspres do kawy na kapsułki

Automatyczne ekspresy do kawy dzielą się na takie z wbudowanym młynkiem (stalowym lub ceramicznym), znane z jakości mielenia ziarna oraz niezwykle wygodne ekspresy do kawy na kapsułki. Te drugie to bardzo dogodna opcja dla osób, które nie mają czasu na samodzielne robienie kawy. Kupowane kapsułki z kawą wystarczy po prostu wrzucić do ekspresu – i gotowe! Ogromną zaletą tego modelu jest fakt, że kapsułki kawowe dostępne są w wielu różnych, interesujących smakach. W ekspresie do kawy na kapsułki można więc parzyć kawę waniliową czy czekoladową, a także samą czekoladę i herbatę. Warto dobierać kapsułki tej samej marki, której ekspres do kawy mamy w domu. Innym plusem ekspresu do kawy na kapsułki jest łatwość i szybkość jego czyszczenia. Na rynku dostępnych jest sporo modeli takiego ekspresu, między innymi modele marki Nespresso. Ta sama marka ma również ciekawe smaki kapsułek do kawy: znajdziemy tu rodzaje owocowo-winne, miodowe, cytrusowe, kwiatowe, zbożowe, mocno palone, pikantne, kakaowe, a nawet drzewne czy biszkoptowe. Do wyboru, do koloru! Na co przede wszystkim zwrócić uwagę wybierając konkretny model ekspresu kapsułkowego? Na pewno na zawartość pojemnika na wodę, zwłaszcza jeśli zamierzamy pić kawę z rodziną, a nie sami. Naszą uwagę powinna również zwrócić moc ciśnienia – im większa, tym lepiej. Ekspresy na kapsułki dostępne są w wielu interesujących wzorach i kolorach, co sprawia, że będą idealnym dopełnieniem każdej stylowej kuchni - nawet najbardziej oryginalnie urządzonej.

Źródła:

 • Lenart, B., & Sikora, T. (2001). Model preferencji i zachowania konsumenta na rynku kawy. Żywność Nauka Technologia Jakość, 8(3), 95-107.
 • Przybysz, M. A., Widla, G., & Dluzewska, E. (2013). Preferencje konsumenckie picia kawy. Wpływ temperatury i czasu prażenia ziarna kawy na ocenę smaku i zapachu espresso. Zeszyty Problemowe Postępów Nauk Rolniczych, 572.
 • Bartosiuk, E., Markiewicz-Żukowska, R., Puścion, A., & Mystkowska, K. (2012). Ocena spożycia żywności typu ‘fast food’oraz napojów energetyzujących i alkoholu wśród grupy studentek Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. Bromat Chem Toksykol, 3, 766-770.
 • Chudy, S. (2014). Rozwój rynku kawy i zmiany w jej konsumpcji wśród Polaków. Journal of Agribusiness and Rural Development, 4, 41-51.
 • Dmowski, P., & Marjańska, E. (2017). Opinie młodych konsumentów na temat oznakowania opakowań kawy i herbaty. Handel Wewnętrzny, (1 (366)), 167-179.
 • Seidler, T., & Szczuko, M. (2009). Ocena sposobu żywienia studentów Akademii Rolniczej w Szczecinie w 2006 roku. Cz. III. Spożycie kawy, herbaty, alkoholu i palenie papierosów. Roczniki Państwowego Zakładu Higieny, 60(3).
 • Jarosz, M., Wierzejska, R., Mojska, H., Świderska, K., & Siuba, M. (2009). Zawartość kofeiny w produktach spożywczych. Bromat. Chem. Toksykol, 42(3), 776-781.
 • Żukiewicz-Sobczak, W., Krasowska, E., Sobczak, P., Horoch, A., Wojtyla, A., & Piatek, J. (2012). Wpływ spożycia kawy na organizm człowieka. Medycyna Ogólna i Nauki o Zdrowiu, 18(1).
 • Chudy, S. (2014). Rozwój rynku kawy i zmiany w jej konsumpcji wśród Polaków. Journal of Agribusiness and Rural Development, 4, 41-51.
 • Rusinek-Prystupa, E., & Samolińska, W. (2013). Preferencje konsumenckie dotyczące spożycia herbaty i kawy wśród respondentów zamieszkałych w Lublinie i okolicach–doniesienie wstępne. people, 48(57), 9.

- artykuł zewnętrzny


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(0 głosów)Artykuły powiązane

Ostatnio zmieniany Poniedziałek, 31 grudzień 2018 10:28
alexjones.pl Inne Ekspres do kawy na kapsułki – czy warto zainwestować w to urządzenie?