Font Size

Czcionka
alexjones.pl Inne Ile tak naprawdę kosztuje budowa domu jednorodzinnego? Jak wycenić budowę domu parterowego?
Kategoria: Inne   Niedziela, 30 grudzień 2018 03:36 Napisał

Ile tak naprawdę kosztuje budowa domu jednorodzinnego? Jak wycenić budowę domu parterowego?

Planując budowę domu jednorodzinnego, zastanawiamy się w pierwszej kolejności, ile nas to będzie kosztować. To pytanie, przed którym nie da się uciec, a im bardziej potraktujemy je poważnie, tym lepiej przygotujemy się do tego ambitnego zadania.

Ile to może kosztować?

Szybka analiza kosztów budowy domów jednorodzinnych pokazuje nam, że w ciągu ostatnich kilku lat nie było większych zmian. Tak więc koszt budowy obecnie wynosi 4000 zł za 1 m2. Przykładowo, tyle płaci deweloper z Warszawy swoim wykonawcom, a sam sprzedaje go za więcej - od 4500 do 4600 zł za m2. Warto zauważyć, że takie pieniądze samemu można postawić dom w solidnym standardzie, a tym bardziej to ułatwione, gdy nie mieszkamy się w stolicy. W innych miastach są naturalnie niższe ceny budowy domów, szczególnie w takich województwach jak świętokrzyskie czy podlaskie.

Wielu jest zdania, że teraz jest doskonały okres, by zacząć się budować, bo z jednej strony średnia krajowa zarobków rośnie, z drugiej zaś oprocentowanie kredytów zaś spada. Niby tak, ale spójrzmy na cenę działki, za którą trzeba zapłacić około 80 zł/m2, by uświadomić sobie, że wcale nie jest tak pięknie.

Generalnie, gdyby zebrać wszystkie szacunki, to należy stwierdzić, że budowa i wykończenie domu o powierzchni, powiedzmy 150 m2, to koszt około 700 tys.zł. Dużo, prawda? Na szczęście można się mniej wytracić, jeśli budujemy oszczędnie, a do tego w pierwszej kolejności potrzeba dobrego projektu domu, który znajdziemy między innymi pod adresem https://www.domoweklimaty.pl/pl/projekty-domow-parterowych.

System kontraktowy - warto o nim pomyśleć

Odpowiedni projekt domu to jednak dopiero początek, bo w dalszej kolejności trzeba się postarać, by nie przepłacać. Dawniej pewnie wzięlibyśmy sprawy w swoje ręce, biorąc do pomocy kogoś z rodziny, budując tzw. systemem gospodarczym. Dzisiaj jednak, zamiast tej nierzadko “fuszerki”, szukamy różnych firm do kolejnych etapów budowy. To się fachowo określa jako system kontraktowy.

Przy okazji warto zauważyć, że zaledwie 20% kosztów budowy domu to robocizna, materiały to aż 60% plus jeszcze 20% inne opłaty: transport, dokumentacja, opłaty przyłączeniowe i wynajem sprzętu. To tylko pokazuje, że przecenia się to, ile zapłacimy za zatrudnienie prawdziwych fachowców do wykonania określonych zadań. Czy lepiej dla tych 20% ryzykować i podejmować się prac, na których się nie znamy? Odpowiedź jest chyba jasna.

Na czym możemy zaoszczędzić?

O oszczędzaniu szczególnie trzeba pomyśleć tak na początku, jak i na końcu. Pierwsze co, to właśnie projekt domu, bo jak wybierzemy niewielki dom z dwuspadowym dachem, bez balkonów i powierzchnią dopasowaną do realiów, to w portfelu zostanie nam sporo gotówki. Wybierając dom piętrowy, nie tylko nie zyskamy tych finansowych korzyści, ale możemy być pewni, że budżet, który ustaliliśmy, nie przetrwa próby czasu. Dom parterowy będzie zdecydowanie tańszy do zbudowania. Przy okazji zrezygnujmy z piwnicy, której stworzenie pochłania 20% całkowitych kosztów.

Tak samo rozsądnie podejdźmy do sprawy przy pracach wykończeniowych. To konieczne, jeśli rzeczywiście chcemy trochę zaoszczędzić. Przykładowo, jak postawimy na wariant standardowy z tanimi panelami podłogowymi i glazurą w łazience, to za m2 nie zapłacimy 1000 czy 1500, a 500 zł. Sumują tę kwotę na ilość metrów całego domu, powiedzmy 100, łatwo obliczyć, ile zostanie nam w kieszeni.

Wszystkie szacunki zawsze są teoretyczne, ale pewne jest, że jak chcemy oszczędzać, musimy na wielu etapach budowy domu pójść na kompromis.

- artykuł zewnętrzny

 


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(5 głosów)alexjones.pl Inne Ile tak naprawdę kosztuje budowa domu jednorodzinnego? Jak wycenić budowę domu parterowego?