Font Size

Czcionka
alexjones.pl Inne O czym warto pamiętać zatrudniając pomoc domową?
Kategoria: Inne   Czwartek, 10 styczeń 2019 05:46 Napisał

O czym warto pamiętać zatrudniając pomoc domową?

Wiele obowiązków i szybkie tempo życia sprawia, że nie zawsze jest czas na regularne porządki w mieszkaniu. Nieliczne wolne chwile lepiej poświęcić rodzinie i znajomym, a do pomocy w utrzymaniu czystości zatrudnić pomoc domową. Na takie rozwiązanie decyduje się coraz więcej rodzin. Jak znaleźć pomoc domową? Na co zwrócić uwagę i o czym pamiętać, aby wybrać odpowiednią osobę?

Czym najczęściej zajmuje sie pomoc domowa? To zawód bardzo szeroki i różnorodny i może wiązać się z różnymi obowiązkami, czasami pomoc domowa zajmuje się tylko sprzątaniem, kiedy indziej też gotowaniem, robieniem zakupów lub np. opieką nad dzieckiem czy dbaniem o ogród. Do podstawowych obowiązków należy pranie, prasowanie, mycie okien, podłóg, odkurzanie, słanie łóżka, ścieranie kurzu czy mycie naczyń. Zatrudniając pomoc domową warto z góry określić jej obowiązki i szczegółowo przedstawić swoje oczekiwania.

Jak znaleźć pomoc domową?

Szukając pomocy domowej warto popytać wśród znajomych, być może ktoś zna odpowiednią osobę, którą mógłby polecić. Pomocny może się okazać również internet. Ofert nie brakuje zwłaszcza na portalach tematycznych. Warto skorzystać z takich stron jak np. www.pomocedomowe.pl. Wystarczy określić region, zakres obowiązków, wymiar pracy czy wiek i płeć. Pomoce domowe mają swoje profile, z których można dowiedzieć się czegoś na temat umiejętności, doświadczenia, oczekiwań, dyspozycyjności czy cech charakteru danej gosposi. Wybierając odpowiednią osobę powinniśmy skupić się przede wszystkim na jej doświadczeniu, a także poprosić o pokazanie referencji od poprzedniego pracodawcy.

Na co zwrócić uwagę zatrudniając pomoc domową?

Osoba, którą zdecydujemy się zatrudnić musi być przede wszystkim godna zaufania, a także dokładna, pracowita i dyskretna. W końcu powierzamy jej mieszkanie pod naszą nieobecność, musimy więc być pewni, że pomoc domowa odpowiednio o nie zadba, a także nie będzie ruszać np. naszych prywatnych rzeczy. Aby przekonać się, czy kandydatka na pomoc domową to osoba znająca się na swoim fachu, przed zatrudnieniem warto zaprosić ją na rozmowę rekrutacyjną. Oprócz standardowych pytań np. o doświadczenie kandydatki warto zadać kilka pytań sprawdzających jej wiedzę np. jak usunąć trudne plamy. Należy też spytać o powód zakończenia współpracy w poprzednim miejscu. Niejasna lub wymijająca odpowiedź powinna wzbudzić czujność. Kandydatke warto też spytać o to, jakie prace lubi wykonywać najbardziej, a jakie najmniej. Ważne są również cechy charakteru, kandydatka musi wzbudzić nasze zaufanie i sympatię, tak aby domownicy mogli czuć się przy niej bezpiecznie i swobodnie. Warto też zapytać kandydatkę o to czy są rzeczy, których nie wykona, jak np. opieka nad zwierzęciem czy przesuwanie ciężkich przedmiotów. Pomoże nam to sprawdzić, czy nie koliduje to z naszymi oczekiwaniami, a także mieć jasność, co do tego, z czego pomoc domowa może być rozliczana.

Ustalenie zasad współpracy

Aby współpraca była satysfakcjonująca dla obu stron warto z góry ustalić zasady. Koniecznie należy poinformować pomoc domową o tym, czy ma się zajmować całym domem czy tylko niektórymi pomieszczeniami, a także czy są jakieś miejsca, do których nie powinna zaglądać. Warto także ustalić godziny pracy i ilość dni w tygodniu, kiedy pomoc domowa będzie nam potrzebna. Należy tutaj pamiętać, żeby ilość dni odpowiednio dostosować do ilości pracy i wielkości mieszkania. Warto poinformować pomoc domowa, na jakich czynnościach zależy nam w pierwszej kolejności, a także jak często daną czynność należy wykonywać. Warto też już na samym początku ustalić, w jaki sposób pomoc domowa będzie wynagradzana i czy taki system jej odpowiada. Można ustalić stawkę godzinową lub za mieszkanie. W tym drugim wypadku płacimy ustaloną kwotę, bez względu na to, jaką ilość godzin pomoc domowa spędzi sprzątając mieszkanie. Średnie wynagrodzenie pomocy domowej zależy od miasta. Przykładowo za sprzątanie w Poznaniu można otrzymać od 10 do 15 zł za godzinę. Bywa, że zatrudniane przez nas osoby nie przykładają się do wykonywanych czynności. W takiej sytuacji należy poinformować gosposię z czego nie jesteśmy zadowoleni i pokazać co wymaga poprawy, a także określić, jaki końcowy rezultat będzie dla nas satysfakcjonujący.

- artykuł zewnętrzny


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(0 głosów)alexjones.pl Inne O czym warto pamiętać zatrudniając pomoc domową?