Font Size

Czcionka
alexjones.pl Inne Dlaczego odzież patriotyczna staje się tak popularna?
Kategoria: Inne   Czwartek, 10 styczeń 2019 06:05 Napisał

Dlaczego odzież patriotyczna staje się tak popularna?

Patriotyczna symbolika opuszcza marsze, wiece i manifestacje, z powodzeniem wkraczając w codzienność coraz młodszych obywateli kraju. Pamięć o Żołnierzach Wyklętych czy Powstaniu Listopadowym jednoczy różnorodne grupy społeczne - obrazując szacunek wobec przeszłości własnych rodzin, miast czy regionów. Z czego wynika ten trend i dlaczego warto się nim zainteresować?

Czym tak właściwie jest patriotyzm?

Pojęcie patriotyzmu wywodzi się z greckiej partii – określającej zbiorowość posiadającą wspólnych ojców (ojczyznę). Była to więc zarówno najbliższa rodzina, jak i znacznie szersze plemię a w późniejszym czasie naród. Patriotyzm oznaczał miłość i oddanie tej zbiorowości, z poszanowaniem jej tradycji oraz wartości.

W zależności od zmieniającego się ustroju państwa polskiego, patriotyzm korespondował z celami nowej polityki preferując wierność wobec dynastii i panujących władców, całkowite oddanie państwu, gotowość poświęcenia życia dla ojczyzny czy walkę o kultywowanie tradycji. Współcześnie postrzegany jest przede wszystkim jako świadome działanie, mające na celu poprawę sytuacji przyszłych pokoleń oraz wzmocnienie gospodarki krajowej (m.in. poprzez zakup produktów wyprodukowanych w kraju). To także działania mające na celu pokojowe współistnienie z innymi narodami – gdyż wojna uwstecznia postęp naukowy i gospodarczy, drastycznie zmniejszając liczbę ludności.

Patriotyzm w XXI wieku: powód do dumy?

Żyjemy w wygodnych czasach. Państwo polskie wstąpiło w szereg sojuszy i paktów, zapewniając bezpieczeństwo granic oraz swoich obywateli. Ustrój polityczny nie narzuca nam wartości, zapewniając swobodny rozwój w dowolnie wybranym obszarze. Żołnierze Wyklęci, Armia Krajowa czy husaria nie stanowią już odległego tematu – w związku z czym zaczynają ekscytować i interesować. Ogólnodostępność informacji zachęca do zgłębiania historii przodków, przekuwając ich losy w seriale nastawione na wątek obyczajowy, polityczny, symboliczny. Starsze pokolenia w dalszym ciągu pielęgnują tradycję świąt państwowych, nadając im jednak zbyt formalny, niemal surowy charakter. Dziś z kolei symbole państwowe przyozdobiły sportowe koszulki, czapki, szaliki kibiców, patriotyczne swetry męskie czy też bluzy męskie.

Wolność w Internecie

Miejscem tym okazał się Internet. Początkowo miłość do ojczyzny rozwijała się na różnego typu forach tematycznych – grupując zafascynowanych historią przodków użytkowników pod takimi kategoriami jak Powstanie Listopadowe, husaria czy odkrywanie losów własnego miejsca zamieszkania. Do sieci zaczęły trafiać pierwsze obrazki nawołujące do patriotycznych działań (m.in. udziału w wyborach, rezygnacji z wzorców kreowanych przez popkulturę) oraz popularyzujące sylwetki osób walczących o wolność kraju i mniej znane wydarzenia. W ten sposób powstały pierwsze profile społecznościowe, zorientowanie na propagowanie patriotyzmu wśród użytkowników sieci.


Działalnością tą zajmuje się również marka Red is Bad, regularnie publikująca wartościowe informacje na temat burzliwych losów państwa polskiego. Ogromne zainteresowanie tematyką skłoniło markę do upamiętnienia historii w zupełnie nowy sposób: tworząc linię patriotycznej odzieży obejmującej m.in. bluzy męskie i damskie, koszulki czy gadżety. Stylowe akcesoria i dodatki dla mężczyzn, kobiet oraz dzieci od samego początku są produkowane w całości na terytorium Rzeczypospolitej, ściśle przestrzegając założeń patriotyzmu gospodarczego. Unikatowy projekt został dostrzeżony przez samego prezydenta Andrzeja Dudę, który w 2015 roku udał się w koszulce z flagą na oficjalną wizytę do Chin. Obecnie marka zaopatruje zarówno sportowców jak i zwykłych ludzi, pragnących wyrazić swoim strojem szacunek do kraju.

Moda na patriotyzm – czy warto?

Ruch patriotyczny kojarzono na przestrzeni wieków z bezgranicznym poddaniem się władzy bądź całkowitym jej sprzeciwieniu, mając na celu dobro państwa oraz poszanowanie jego wartości. Niezależnie od epoki, stanowił głównie domenę ludzi młodych, którzy angażowali się w szeregi Powstania Listopadowego czy Dywizjonu 303. Koszulka z patriotycznym nadrukiem to nowoczesna forma komunikowania miłości do ojczyzny, świadcząca o chęci kultywowania polskich tradycji oraz trosce o dobro ogółu. Warto pielęgnować tą skłonność we współczesnej młodzieży i pozwalać jej nosić patriotyczne symbole na co dzień – gdyż duma z bycia Polakiem nie powinna ograniczać się wyłącznie do paru dni w roku.

Przed podarowaniem młodemu patriocie unikatowej koszulki z Żołnierzami Wyklętymi czy husarią należy jednak przestrzec go przed konsekwencją propagowania nienawiści bądź agresji przypominając, że krzywdząc drugą osobę krzywdzą historię swojego kraju.

 -artykuł zewnętrzny


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(0 głosów)Artykuły powiązane

Ostatnio zmieniany Piątek, 25 styczeń 2019 17:35
alexjones.pl Inne Dlaczego odzież patriotyczna staje się tak popularna?