Font Size

Czcionka
alexjones.pl Inne Jak wybrać domenę internetową dla firmy?
Kategoria: Inne   Wtorek, 15 styczeń 2019 07:19 Napisał

Jak wybrać domenę internetową dla firmy?

Wybór odpowiedniej domeny dla firmy powinien być przemyślany. Pod uwagę należy brać szereg elementów związanych z interesującą nas nazwą, a także z historią domeny. Musimy ponadto wybrać konkretne rozszerzenie. Ważny jest również operator domeny, u którego zostanie ona zarejestrowana. Jak dokonać dobrego wyboru?

Odpowiednia domena i szereg istotnych czynników

Teoretycznie rejestracja domeny jest prosta. Wybieramy odpowiednią nazwę, opłacamy i możemy korzystać. Jeśli jednak wybór nie będzie przemyślany, to nasz zakup może się okazać po prostu nieudany. O czym warto pamiętać? Przede wszystkim:

  • Domena za darmo nie zawsze dobrą promocją – to, że operator oferuje domenę na pierwsze 12 miesięcy za grosze, a nawet za darmo, nie powinno decydować o wyborze firmy. Zdecydowanie lepiej brać pod uwagę cenę za 24 miesiące – po uwzględnieniu kosztów przedłużenia. Uwaga: firma może wymagać od klienta minimum jednego przedłużenia domeny. Warto zwrócić na to uwagę.
  • Nie tylko domena .pl – wprawdzie domeny .pl są w Polsce zdecydowanie najpopularniejsze, ale wcale nie oznacza to, że koniecznie należy decydować się właśnie na nie. Firma nie musi mieć rozszerzenia .pl – może mieć .com czy .eu. Decydujące powinno być to, czy dostępna jest interesująca nas nazwa. Liczba zajętych domen .pl wynosiła w NASK-u na koniec 2018 roku blisko dwa miliony. Zatem bardzo prawdopodobne, że interesująca nas nazwa jest zajęta. W takim wypadku warto brać pod uwagę inne rozszerzenia. Np. wyszukiwarka domen Az.pl pozwala również korzystać z tzw. nowych domen. Być może dla naszej firmy lepszym rozszerzeniem od .pl będzie .marketing, .club czy .pizza?
  • Historia domeny – bardzo prawdopodobne, że interesujący nas adres już kiedyś był użytkowany. Co to może oznaczać? Albo problemy, albo plusy, albo po prostu nic. Warto sprawdzić, czy domena nie była wykorzystywana do prowadzenia nielegalnego serwisu. Istotne jest również podlinkowanie strony w sieci, co może być ważne z punktu widzenia SEO. Domena mogła być wykorzystywana do rozsyłania spamu, może być również oflagowana za prowadzenie nielegalnych działań. Warto sprawdzić dany adres, korzystając z takich narzędzi jak Majestic SEO, Ahrefs, Senuto, SemStorm czy po prostu wyszukiwarka Google. Często rejestrujący domenę dowiadują się o problemach związanych z danym adresem dopiero, kiedy je sami zauważą. A do tej pory firma mogła już zainwestować znaczne środki w promocję tego adresu.
  • Zasady wydawania authcode – warto sprawdzić, na jakich zasadach operator pozwala przenosić domenę do innej firmy. Może wymagać pisemnego wniosku, wniosku wysłanego na maila albo po prostu pozwalać automatycznie pobrać ten kod po zalogowaniu do panelu administracyjnego. Jest to szczególnie ważne dla osób, które zarządzają wieloma domenami.
  • Jak działa BOK operatora domen? Teoretycznie problemy z obsługą domen nie pojawiają się często, ale mimo wszystko musimy się również i z tym liczyć. Warto stawiać na firmy, które oferują profesjonalnie działającą obsługę klienta, nawet przez całą dobę. Ważne, aby odpowiedzi od operatora przychodziły szybko i rozwiązywały problemy. Pierwsze pytania można zadać jeszcze przed rejestracją domeny – po jakości odpowiedzi można stwierdzić, czy warto korzystać z oferty firmy.
  • Panel zarządzania usługami – każda firma oferuje możliwość zarządzania swoimi usługami za pomocą odmiennych rozwiązań. Systemy mogą działać przeróżnie. Warto, aby system był domyślny i prosty w obsłudze. Solidne marki mają przygotowane FAQ, w którym można znaleźć odpowiedzi na kluczowe pytania – z rozwiązaniami krok po kroku. To bardzo użyteczne szczególnie w przypadku mało zaawansowanych użytkowników.

Wybór domeny nie taki prosty

Pochopny wybór domeny może okazać się bardzo kosztowny i problematyczny. Nie nastawiajmy się wyłącznie na domeny .pl – bierzmy pod uwagę również inne. Poświęcenie kilkudziesięciu minut na poszukiwania pozwoli przede wszystkim wybrać taki adres, który będzie dla naszej działalności ułatwieniem, a nie utrudnieniem.

- artykuł zewnętrzny


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(1 głos)Ostatnio zmieniany Wtorek, 15 styczeń 2019 19:24
alexjones.pl Inne Jak wybrać domenę internetową dla firmy?