Font Size

Czcionka
alexjones.pl Inne Co zrobić gdy zauważysz włamanie na konto na facebooku – 7 pierwszych kroków.
Kategoria: Inne   Piątek, 25 styczeń 2019 05:08 Napisał

Co zrobić gdy zauważysz włamanie na konto na facebooku – 7 pierwszych kroków.

W czasach w których żyjemy, media społecznościowe są wszechobecne. Już dawno przestały być medium informacyjnym pomiędzy użytkownikami, służącym głównie do znajdowania dawnych znajomy ze szkoły. Obecnie to potężne i rozbudowane portale, ułatwiające np. planowanie weekendowych eskapad, ale również, a może i przede wszystkim, to narzędzia marketingowe pomagające w skuteczny sposób pozyskiwać oraz budować relacje firm z klientami.

                Duże firmy oraz agencje marketingowe, starają się w pełni wykorzystywać możliwości i potencjał jaki generuje obecność w social mediach. Dzieje się to kosztem sporych nakładów pracy oraz środków finansowych. Jednak to co niejednokrotnie budowało się latami, bardzo łatwo popsuć i zdyskredytować poprzez kilka nieodpowiednich wpisów, czy też wyciek danych. Mowa tu o atakach hakerskich, które są zmorą naszych czasów. Nawet największe portale społecznościowe takie jak facebook, nie są całkowicie odporne na tego typu działania.

                W tym artykule, postaramy się podpowiedzieć, jakie kroki należy wykonać w momencie kiedy zauważymy symptomy zaatakowania naszego konta na facebooku.

 • Potwierdzenie ataku

Pierwszą czynnością, której należy dokonać jest potwierdzenie ataku. Często zdarza się, że po prostu zapomnimy się wylogować z przeglądarki lub ktoś znajomy, najzwyczajniej w świecie bawił się naszym telefonem. W takim przypadku wystarczy, że zmienimy hasło lub dodamy jakąkolwiek blokadę w telefonie. Niestety, to nie takich ataków obawiamy się najbardziej.  Jeśli mamy podejrzenie, że atak został wymierzony w konkretnie nasze konto, lub dane naszego fanpage`a mogły zostać ujawnione podczas zmasowanego wycieku danych z facebooka, wtedy potrzeba dodatkowego potwierdzenia. Aby tego dokonać najlepiej udać się  na stronę Facebook Help Center. Tam skrolując w dół, natrafimy na błękitny prostokąt, w którym będzie opisany status dotyczący naszego konta.

Jeśli możemy zalogować się do konta, należy  wejść w ustawienia konta, następnie bezpieczeństwo i logowanie. Tam możemy skontrolować urządzenia i miejsca z których nastąpiły logowania do naszego konta. Możemy skontrolować, czy któraś z pozycji wydaje nam się podejrzana. Jeśli nie możemy zalogować się do konta, oznacza to prawdopodobnie, że hakerzy zmienili hasło. Czynnością którą możemy wtedy wykonać, to prośba do zaufanego znajomego, aby poprzez swoje konto wszedł na nasz profil i sprawdził następujące rzeczy:

 • Czy nasze imię i nazwisko, zdjęcie profilowe bądź email uległy zmianie?
 • Czy skasowano jakichkolwiek z naszych znajomych lub dodano nowych?
 • Czy pojawiły się jakieś posty których nie publikowaliśmy?
 • Czy nasi znajomi otrzymali wiadomości prywatne których my się wysyłaliśmy?
 • Czy haker próbował w jakiś sposób skontaktować się z nami?

 

 • Jeśli nie możesz się zalogować, zgłoś to facebook`owi

Facebook posiada specjalną stronę na której możemy zgłaszać ataki hakerskie. Jej adres to: https://www.facebook.com/hacked/. W przypadku kiedy nie możemy zalogować się na własne konto, przechodzimy pod wyżej wskazany adres i postępujemy zgodnie z instrukcjami. Strona przeprowadzi nas krok po kroku przez całą procedurę zawierającą kilka pytań oraz poprosi po podanie danych takich jak numer telefonu czy adres email.

 

 • Zmień wszystkie hasła

Nie chodzi tu tylko o zmianę hasła do samego facebook`a, co wydaje się być oczywiste, ale wszelkie hasła, które mogły mieć powiązanie z portalem społecznościowym. Należy tu szczególnie pamiętać o aplikacjach do których mamy możliwość logowania się via facebook.

 

 • Sprawdź zgody na dostęp aplikacji

Nie istotnie w tym przypadku czy miałeś/aś, czy też nie miałeś/aś dostępu do konta. W ustawieniach, przejdź do zakładki aplikacje i witryny, a następnie skontroluj czy kojarzysz wszystkie wymienione tam aplikacje oraz czy któraś z nich nie wydaje się podejrzana. Jeśli taka aplikacja się tam znajduje, po jej usunięciu, warto przejrzeć swój profil czy nie zostały opublikowane niebezpieczne lub niepotrzebne treści.

 

 • Zmiana sposobu logowania do konta

Facebook obecnie oferuje dwustopniowe logowanie. Możemy uruchomić opcję przysłania kodów na nasz telefon komórkowy w przypadku logowania z nierozpoznanych urządzeń. Można także użyć aplikacji generującej kody dostępu. Po zdefiniowaniu takiej funkcjonalności możemy dodatkowo wskazać kilku znajomych, którzy będą mogli pomóc w przypadku zablokowania konta.

 

 • Poinformuj o ataku swoich znajomych, followersów oraz klientów

Wydaje się to oczywistą czynnością, jednakże nie zawsze tak jest. Po włamaniu na nasze konto lub jakimkolwiek wycieku danych, należy niezwłocznie powiadomić powiązane z nami osoby o zaistniałym zdarzeniu. Hakerzy mogli rozesłać niechcianą korespondencję szargającą nasz wizerunek lub prowadzącą do infekowania kont naszych znajomych. Należy również doradzić znajomym aby sami skontrolowali swoje konta w poszukiwaniu oznak włamania.

 

 • Skontroluj ustawienia prywatności

Prawdopodobnie nie robiłeś/aś tego od czasu ich pierwotnego zdefiniowania. Warto jednak przejrzeć wszelkie ustawienia. Dobrze wiedzieć kiedy i gdzie nasze zdjęcia, posty czy też inne informacje pojawiają się publicznie, a kiedy grono odbiorców jest bardzo ograniczone.

- artykuł zewnętrzny


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(0 głosów)Ostatnio zmieniany Piątek, 25 styczeń 2019 17:13
alexjones.pl Inne Co zrobić gdy zauważysz włamanie na konto na facebooku – 7 pierwszych kroków.