Font Size

Czcionka
alexjones.pl Inne Technologia 4K – co to jest i czym się różni od Full HD?
Kategoria: Inne   Piątek, 25 styczeń 2019 05:21 Napisał

Technologia 4K – co to jest i czym się różni od Full HD?

Technologia 4K została odmieniona przez wszystkie przypadki. Producenci atakują nas obietnicami super-rozdzielczości na każdym kroku. Full HD, Ultra HD, 4K, niedługo też 8K… Co tak naprawdę skrywają za sobą te nazwy? Czym różnią się od siebie dwa najpopularniejsze parametry, czyli Full HD i 4K? Zapraszamy do lektury.

Czym jest Full HD?

Zacznijmy od tego, czym jest Full HD. Full High-Definition to technologia zastosowana w ekranach, gdzie rozdzielczość wynosi 1920 × 1080. 1080p to też zastępcza nazwa technologii Full HD – ta liczba oznacza pionową rozdzielczość ekranu, a litera „p” oznacza obraz progresywny. Takie telewizory mają ponad 2 miliony pikseli.

Czym jest 4K?

Rozdzielczość 4K jest nazywana też rozdzielczością Ultra High Definition, czyli UHD. To telewizory o wysokiej rozdzielczości. Nazwa technologii pochodzi od 4 tysięcy pikseli w poziomej linii ekranu, a cały obraz składa się z ponad 8 milionów pikseli. 4K ma czterokrotnie więcej pikseli w porównaniu do Full HD. Telewizory 4K mają rozdzielczość 3840 x 2160, co daje 8,2944 MPix.

Telewizory 4K możesz zobaczyć pod adresem https://www.neonet.pl/rodzaj-matrycy/4k-uhd.html.

Różnice między 4K a Full HD

Pierwszą różnicę już zauważyliśmy - to różnica w rozdzielczości i ilości pikseli. Czy to rzeczywiście ma przełożenie na jakość obrazu? Sprawdziliśmy i przygotowaliśmy dla Was trzy różnice widoczne gołym okiem.

Widoczność detali

Telewizory z technologią 4K są w stanie odtworzyć najdrobniejsze detale w dużym kontraście dzięki czterokrotnie większej liczbie pikseli niż w telewizorach Full HD. Różnicę zobaczymy na przykład podczas wyświetlania włosów czy piór. Małe elementy, które normalnie rozmyłyby się na ekranie Full HD są bardzo wyraźne na telewizorze w technologii 4K.

Odległość od ekranu

Dzięki większej rozdzielczości, technologia 4K umożliwia korzystanie z ekranu z bliższej odległości niż przy Full HD. Kiedy siądziemy naprzeciwko „tradycyjnego” ekranu w odległości metra lub mniej, zobaczymy pojedyncze piksele RGB. Przy 4K, dzięki czterokrotnie większemu zagęszczeniu pikseli, nie dojrzymy pojedynczych elementów RGB. To może nie stanowić dużego problemu w kontekście telewizora, ale w kontekście ekranu komputera już tak.

Skalowanie obrazu

Zdarza się, że film, który chcemy obejrzeć, będzie musiał dostosować się do rozdzielczości urządzenia. Potraktujmy to bardziej w ramach ciekawostki, jednak bardzo istotnej dla pasjonatów nowych technologii. Wideo wyświetlane na ekranie 4K możemy chcieć zmniejszyć do rozdzielczości 2K. Testy wykazały, że taki obraz przeskalowany do rozdzielczości 2K na ekranie UHD jest dużo bardziej wyraźny i szczegółowy, niż obraz oryginalnie nagrany w 2K.

Więcej o telewizorach 4K przeczytasz w artykule dostępnym tutaj.

Wnioski

4K zdecydowanie wyprzedziło technologię Full HD. Tak naprawdę dopiero od niedawna jest doceniania. To dlatego, że dopiero teraz mieliśmy szansę w pełni zaznajomić się z tą technologią i docenić jej zalety. 4K zyskuje na popularności z dnia na dzień.

4K jest już nie tylko technologią wykorzystywaną przez duże firmy produkcyjne, a naszym towarzyszem codzienności. Świetnie sprawdzi się w rękach osób, które cenią sobie wysoką jakość obrazu i przedstawienie najdrobniejszego szczegółu.

Telewizory 4K znajdziesz w sklepie internetowym Neonet – sprawdź.

- artykuł zewnętrzny


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(3 głosów)Artykuły powiązane

Ostatnio zmieniany Piątek, 25 styczeń 2019 17:23
alexjones.pl Inne Technologia 4K – co to jest i czym się różni od Full HD?