Font Size

Czcionka
alexjones.pl Inne Jak ubezpieczyć samochód w Niemczech
Kategoria: Inne   Czwartek, 31 styczeń 2019 01:52 Napisał

Jak ubezpieczyć samochód w Niemczech

Podobnie jak w Polsce i w większości innych krajów, również w Niemczech właściciele aut objęci są obowiązkiem posiadania ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej. Rolą takiego ubezpieczenia jest zabezpieczenia pokrycia szkód wyrządzonych podczas użytkowania samochodu, nic więc dziwnego że obowiązek jego posiadania jest skrupulatnie przestrzegany.

Co wpływa na wysokość stawki?

Elektroniczny numer ubezpieczenia (eVB) jest dokumentem niezbędnym już przy procesie rejestracji auta. Mówiąc innymi słowy, nie otrzymamy dowodu rejestracyjnego bez wcześniejszego ubezpieczenia pojazdu. Poza obowiązkowym OC istnieje również możliwość dodatkowego zakupu autocasco. Występuje ono w dwóch wersjach, tak zwanego małego (Teilkasko) i dużego AC (Vollkasko). Różnią się ceną i oczywiście zakresem gwarantowanych świadczeń.

Na wysokość stawki ubezpieczeniowej wpływa wiele czynników. Część z nich jest nam dobrze znana, jednak niektóre potrafią zaskoczyć. Podczas wyceny polisy brane są pod uwagę takie cechy, jak wiek kierowcy, okres bezszkodowej jazdy, miejsce zamieszkania, stan cywilny, posiadanie dzieci, wartość pojazdu oraz sposób finansowania jego zakupu, data pierwszej rejestracji, sposób użytkowania samochodu. Ponieważ dane statystyczne wykazują, że większość wypadków ma miejsce w dużych miastach, to stawki w nich są zdecydowanie wyższe niż w małych miejscowościach i dotyczy to zarówno ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej, jak i autocasco.

Jak dokonać zakupu?

Ubezpieczenie samochodu w Niemczech możemy uzyskać zarówno za pośrednictwem stałych, stacjonarnych punktów sprzedaży, jak i za pośrednictwem internetu. Ta druga opcja jest zazwyczaj tańsza, co wynika z mniejszych kosztów prowadzenia działalności. Z ubezpieczenia wykupionegoj przy użyciu komputera możemy zrezygnować w ciągu 14 dni od otrzymania polisy. Umowę można wypowiedzieć miesiące przed upływem okresu obowiązywania. Jeśli tego nie zrobimy, to zostanie ona automatycznie przedłużona na kolejne 12 miesięcy.

Warto dodać, że Związek Niemieckiej Branży Ubezpieczeniowej cyklicznie publikuje sugerowane zmiany stawek dla poszczególnych marek i modeli samochodów. Zmiany te bazują na statystykach wypadkowości i niekiedy mogą oznaczać poważne wzrosty cen. Powyższe informacje pokazują, jak zawiły jest rynek ubezpieczeń komunikacyjnych u naszych zachodnich sąsiadów. Jeśli planujemy zakup niemieckiej polisy, to z pewnością warto skorzystać z usług fachowców, z firm takich jak UF24. Dzięki nawiązanym kontaktom mogą zapewnić nie tylko duże oszczędności, ale też podpowiedzą, jaka oferta jest w naszym przypadku najkorzystniejsza.

- artykuł zewnętrzny


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(0 głosów)alexjones.pl Inne Jak ubezpieczyć samochód w Niemczech