Font Size

Czcionka
alexjones.pl Inne Czym jest włókniak i czy jest groźny?
Kategoria: Inne   Poniedziałek, 07 styczeń 2019 17:10 Napisał

Czym jest włókniak i czy jest groźny?

Włókniaki to nowotwory łagodne. Wyróżniamy kilka rodzajów włókniaków, które można skutecznie leczyć.

Rodzaje włókniaków

Włókniak jest nowotworem o charakterze łagodnym, który w większości przypadków nie ulega zezłośliwieniu. Najczęściej mierzy od 0,5 mm do 1 mm. Zbudowany jest z tkanki łącznej włóknistej i może być zlokalizowany w różnych miejscach.

Włókniak miękki niekiedy nazywany jest „włókniakiem nitkowatym”. Statystycznie najczęściej dotyczy starszych kobiet, choć może występować w każdym wieku niezależnie od płci. Włókniaki miękkie zazwyczaj są okrągłe i w kolorze skóry, choć zdarzają się też lekko brunatne. Mogą wyrastać ze skóry lub być jej częścią. Jak sama nazwa wskazuje, w dotyku są miękkie. Zdarza się, że występują w skupiskach. Włókniaki miękkie najczęściej pojawiają się w okolicy głowy lub tułowia, w pachwinach lub pod pachami.

Włókniak twardy w odróżnieniu od włókniaka miękkiego występuje zazwyczaj pojedynczo. Ma gładką bądź lekko szorstką powierzchnię w kolorze od czerwonego po brunatny. Włókniaki twarde umiejscowione są głównie na kończynach górnych i dolnych, lecz u kobiet mogą wystąpić również na piersiach. Jak nazwa wskazuje, są twarde w dotyku.

Nerwiakowłókniak to nietypowy rodzaj włókniaka. Zazwyczaj występuje mnogo w wyniku nerwiakowłókniakowatości. Zbudowany jest z osłonek nerwów budujących ciało, a zwłaszcza narządy wewnętrzne. W przeciwieństwie do włókniaka miękkiego i twardego, ulega niekiedy zezłośliwieniu. Może przybierać różne formy.

Przyczyny powstawania włókniaków

Włókniaki są zazwyczaj wrodzonymi nowotworami o przebiegu łagodnym. Na ich wystąpienie mogą mieć jednak wpływ również inne czynniki:

  • choroba Recklinghausena – jest to choroba genetyczna, inaczej określana nerwiakowłókniakowatością typu 1;
  • neurofibromatoza, czyli nerwiakowłókniakowatość typu 2,
  • urazy lub zranienia;
  • powikłania miejscowe stanu zapalnego;
  • ukąszenia;
  • cukrzyca;
  • nadwaga lub otyłość;
  • zaburzenia gospodarki hormonalnej;
  • choroby na podłożu endokrynologicznym.

Rozpoznanie włókniaka

W celu rozpoznania włókniaka skóry konieczne jest udanie się do lekarza dermatologa, chirurga lub chirurga plastycznego. Absolutnie nie wystarczy tu kosmetyczka. Na podstawie badania, dokładnego obejrzenia zmiany lub pobrania wycinka lekarz różnicuje włókniaka z innymi zmianami skórnymi: czerniakiem, brodawczakiem, tłuszczakiem. Jeśli zmiany znajdują się w okolicach dróg rodnych, należy wykluczyć kłykciny kończyste, które powstają najczęściej w wyniku zakażenia wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV).

Jak leczy się włókniaki?

Włókniaki zazwyczaj leczone są z powodów estetycznych. Istnieje kilka metod, które obecnie stosowane są podczas usuwania włókniaków.

Elektrokoagulacja to traktowanie białka budującego włókniak prądem, który ścina je, dzięki czemu patologiczna tkanka z łatwością może być usunięta. Jeśli zmiana jest większa, stosowane jest znieczulenie miejscowe. Po zabiegu mogą wystąpić obrzęk, zaczerwienienie oraz ból w miejscu potraktowanym prądem o wysokiej częstotliwości. Przeciwwskazania do elektrokoagulacji obejmują osoby z rozrusznikiem serca, cukrzycą, skłonnością do bliznowacenia, zaburzeniami w krzepnięciu krwi, a także kobiety w ciąży.

Laser CO2 używany jest często w chirurgii estetycznej. Emituje niewidzialną dla ludzkiego oka wiązkę światła, która jest wchłaniana przez wodę zewnątrz- i wewnątrzkomórkową. Samoistnie zwiększa się temperatura tkanki, w wyniku czego ona obumiera i zanika. Przeciwwskazania to: ciąża, infekcja bakteryjna lub wirusowa w ostrej fazie w miejscu zmiany oraz skłonności do bliznowacenia się skóry.

Krioterapia oznacza wymrażanie włókniaków ciekłym azotem. Zmiana poddawana jest krótkotrwałemu (od 1 min do 5 min) działaniu gazu o temperaturze -140°C. Krioterapia jest skuteczna w około 90% przypadków. Można ją bezpiecznie stosować u kobiet w ciąży oraz u dzieci.

Chirurgiczne usuwanie włókniaków najczęściej wykonywane jest w znieczuleniu miejscowym. Przez niewielkie nacięcie w skórze wprowadzane są małe narzędzia chirurgiczne, którymi usuwana jest zmiana. Ważne, aby po zabiegu, zwłaszcza jeśli były zakładane szwy, regularnie zmieniać opatrunki i dezynfekować ranę. Po mniej więcej tygodniu zarówno po włókniaku, jak i po zmianach pozabiegowych nie powinno być śladu.

- artykuł zewnętrzny


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(0 głosów)alexjones.pl Inne Czym jest włókniak i czy jest groźny?