Font Size

Czcionka
alexjones.pl Inne Krótka historia soczewek kontaktowych
Kategoria: Inne   Poniedziałek, 07 styczeń 2019 17:14 Napisał

Krótka historia soczewek kontaktowych

Ludzie miewali problemy ze wzrokiem właściwie od zawsze. Nic więc dziwnego w tym, że próbowano ten sposób rozwiązać na wiele sposobów. Pierwsze soczewki kontaktowe, które miały być nakładane bezpośrednio na powierzchnię oka, stworzył (przynajmniej na papierze) Leonardo da Vinci.

Metoda prób i błędów
Wielu znanych uczonych próbowało stworzyć swoje wersje soczewek. Do najbardziej znanych należą Kartezjusz oraz Thomas Young. Ich teorie stworzenia "małego teleskopu" nie miały pokrycia w rzeczywistości. Dopiero w 1889 r., August Muller nałożył pierwszą soczewkę na ludzkie oko. Była ona bardzo daleka od doskonałości. Żeby ją dopasować, trzeba było przymierzyć nawet kilkaset sztuk. Soczewki te były wykonane ze szkła, były ciężkie i podrażniały oko. Można było spędzić w nich maksymalnie do dwóch godzin. Ból oka łagodzono kroplami z kokainą. Niemniej, ich powstanie było pierwszym poważnym krokiem do stworzenia użytecznych i powszechnie dostępnych soczewek kontaktowych. Później, swoje projekty udostępniło równocześnie aż trzech badaczy. Stworzone przez nich prototypy powstawały na podstawie form pobieranych z oka. Były niewygodne i niepraktyczne, a przez to nie spotkały się z uznaniem.

W salonie optycznym OPTIVA znajdziesz wszystkie rodzaje soczewek, w bardzo atrakcyjnych cenach

Przełom
Ogromnym krokiem do przodu, w historii soczewek kontaktowych był rok 1999. To wtedy firmy Bausch & Lomb i CIBA VISION wprowadziły na rynek soczewki silikonowo-hydrożelowe, które są bardzo zbliżone do modeli obecnie dostępnych na rynku. Ich największą przewagą nad poprzedniczkami jest fakt, że nie zajmują całej powierzchni oka. Soczewki te, zakrywają wyłącznie rogówkę oka. Dzięki temu przepuszczają tlen do wnętrza gałki ocznej. Przed powstaniem soczewek silikonowo-hydrożelowych, do ich produkcji wykorzystywano głównie specjalny żel o nazwie HEMA. Niestety nie miał on zbyt dobrych właściwości optycznych oraz powodował odwodnienie oka. Nowoczesne materiały nie dopuszczają do takiej sytuacji. Soczewki kontaktowe nie zaburzają metabolizmu oka i nie podrażniają go. Do tego mają dobre własności korekcyjne, więc bez problemu mogą zastąpić okulary.

- artykuł zewnętrzny


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(0 głosów)Artykuły powiązane

alexjones.pl Inne Krótka historia soczewek kontaktowych