Font Size

Czcionka
alexjones.pl Inne Ciepło odpadowe i potencjał jego wykorzystania w branży energetycznej
Kategoria: Inne   Czwartek, 07 luty 2019 04:19 Napisał

Ciepło odpadowe i potencjał jego wykorzystania w branży energetycznej

Rosnące potrzeby energetyczne całego społeczeństwa sprawiają, że musimy poważnie przyłożyć się do poszukiwań nowych sposobów na produkcję i wykorzystanie potencjału już dostępnej energii. Jednym z ciekawszych pomysłów ostatnich lat jest próba wyciśnięcia wszystkiego, co się da z ciepła odpadowego. Czym ono jest i jakie są szanse, że będzie wykorzystywane na wielką skalę?

Ciepło odpadowe – czym jest i skąd się bierze?

Mianem ciepła odpadowego określa się energię będącą ubocznym skutkiem zachodzenia różnorodnych procesów, które opierają się na reakcjach wymiany energii. Świetnym przykładem mogą tutaj być działania wykorzystujące urządzenia chłodnicze, silniki spalinowe, piece czy reakcje chemiczne.

W standardowych warunkach powstające w ten sposób ciepło ulega rozproszeniu, co jest równoznaczne ze sporym marnotrawstwem. Jak bowiem podają wyniki analiz, w przypadku niektórych zakładów ciepło odpadowe może stanowić nawet 60-70% całej energii uczestniczącej w konkretnym procesie. Szkoda, by marnowała się ona w taki prosty sposób.

Co dzieje się, a co może się dziać z ciepłem odpadowym?

Jak już wspomnieliśmy, najczęściej dzieje się tak, że ciepło odpadowe jest po prostu rozpraszane. Może to być celowym działaniem przedsiębiorstwa, ale bardzo często ta cieplna energia zostaje pozostawiona sama sobie i rozchodzi się na drodze promieniowania. Wszystko to może jednak wyglądać nieco inaczej.

Świetnym pomysłem może być wykorzystanie ciepła emitowanego przez urządzenia do ogrzewania obiektów lub zapewnienia stałego dostępu do ciepłej wody użytkowej. Pozyskana w procesach przemysłowych energia może także stanowić tani sposób na wstępne podgrzanie składników, materiałów czy rozgrzanie aparatury.

Większość tych metod wymaga montażu wymienników ciepła, które współcześnie są urządzeniami właściwie bezobsługowymi. Chcąc natomiast uzyskać energię elektryczną, niezbędne będzie wyposażenie zakładu w sprzęt przekształcający energię z cieplnej na mechaniczną oraz z mechanicznej na elektryczną.

Szanse i możliwości

Dlaczego wykorzystanie potencjału ciepła odpadowego jest takie ważne? Odpowiednie zarządzanie taką „darmową” energią to nie tylko oszczędności, ale także korzyści dla środowiska. Jak podają niektóre źródła, wykorzystanie systemów odzyskiwania ciepła może obniżyć wydatki na energię nawet o 60%. Nie można także zapomnieć o ekologicznym wydźwięku spożytkowania tego produktu ubocznego.

Obniżenie zapotrzebowania na energię dostarczaną od zewnętrznego dostawcy może – koniec końców – przyczynić się do zmniejszenia wydobycia paliw kopalnych. Oczywiście efekt będzie tym większy, im więcej zakładów zdecyduje się wykorzystać potencjał kryjący się w cieple odpadowym.

Największy problem w korzystaniu z energii cieplnej stanowi jej transport, a raczej – jego ograniczone możliwości. Z tego powodu ten energetyczny surowiec może być wykorzystywany prawie wyłącznie w miejscu swojego powstawania.

Podsumowanie

Ciepło pochodzące z procesów przemysłowych to jeden z najłatwiejszych sposobów na pozyskanie taniej energii. Stanowi ono więc ciekawą szansę przede wszystkim dla przedsiębiorstw, które pragną obniżyć koszty i zwiększyć swoją niezależność.

- artykuł zewnętrzny


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(1 głos)alexjones.pl Inne Ciepło odpadowe i potencjał jego wykorzystania w branży energetycznej