Font Size

Czcionka
alexjones.pl Inne Do kiedy należy rozliczyć PIT 37 za 2018 rok?
Kategoria: Inne   Środa, 06 luty 2019 17:03 Napisał

Do kiedy należy rozliczyć PIT 37 za 2018 rok?

Rozliczanie się z państwem ze swoich dochodów to normalna procedura w każdym systemie podatkowym cywilizowanych krajów. Część zarobionych przez nas pieniędzy musimy odprowadzić do skarbu państwa. PIT 37 to nazwa formularza, który wypełnia duża część społeczeństwa w celu rocznego rozliczenia swoich dochodów z fiskusem. Za każdy rok podatkowy należy takie zeznanie złożyć, jeżeli uzyskuje się dochody podlegające opodatkowaniu zgodnie z ustawą o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Dla kogo przeznaczony jest formularz PIT 37?

Podatnicy, którzy chcą składać swoje rozliczenie za 2018 rok na PIT 37, muszą spełniać następujące kryteria:

  • uzyskiwali przychody ze źródeł, które zlokalizowane są na terenie kraju, podlegające ogólnym zasadom opodatkowania zgodnie ze skalą podatkową, za pośrednictwem płatników i tym podobnych podmiotów, które są zobowiązane do składania imiennych informacji o wysokości przychodów,
  • nie prowadzą działalności gospodarczej,
  • nie doliczają dochodów małoletnich dzieci,
  • nie mają strat z lat ubiegłych, które obniżają dochody,
  • nie odliczają minimalnego podatku dochodowego. 

Do kiedy można złożyć PIT 37 za 2018 rok?

Zeznanie podatkowe za rok 2018 na formularzach: PIT 37, PIT 36, PIT 36 L, PIT 38, PIT 39 - należy złożyć w odpowiednim Urzędzie Skarbowym do dnia 30 kwietnia 2019 roku. Można to zrobić osobiście udając się do urzędu z zeznaniem wypełnionym na formularzu papierowym. Nie należy czekać do ostatniego dnia, aby uniknąć tłumów i niepotrzebnego stresu. Nie każdy lubi stać w kolejkach i odwiedzać urzędy. Dlatego warto wybrać inny sposób. Prostszym i szybszym rozwiązaniem jest składanie deklaracji przez internet. PIT online możemy wypełnić i przesłać elektronicznie. Ważne aby nasza deklaracja dotarła do systemu przed godziną 24 dnia 30 kwietnia 2019 roku. Wydrukowane UPO czyli urzędowe potwierdzenie odbioru, jest dla nas zabezpieczeniem w razie nieścisłości. Dopuszczalne jest też wysłanie swojego zeznania pocztą. Musimy to zrobić do 30 kwietnia 2019 roku, a decyduje data stempla pocztowego. 

Dlaczego warto rozliczać się przez internet?

Program PITax przeznaczony jest do rozliczania podatników z fiskusem, pomaga krok po kroku zrobić to bezbłędnie. Wpisujemy nasze przychody w odpowiednie rubryki, koszty uzyskania przychodów, zaliczki na podatek, składki na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne, a resztę wszystko wylicza program lub aplikacja na stronie WWW. 

Możemy swoje zeznanie uzupełnić o dodatkowe formularze, gdy korzystamy z ulg i odliczeń. Na przykład niezbędne dane do ulgi prorodzinnej wpisujemy w załączniku  PIT 0, a  na PIT D odliczenia wydatków mieszkaniowych. Formularze są powiązane z załącznikami i program sam wyliczy podatek, ewentualne nadpłaty czy zwroty.

Wypełniając rozliczenie PIT za 2018 rok warto pamiętać o przekazaniu 1% podatku na rzecz Organizacji Pożytku Publicznego. O tym jak to zrobić można przeczytać w jednym z artykułów opublikowanych na AlexJones.pl.

Nadpłatę otrzymamy w ciągu 45 dni od złożenia deklaracji elektronicznie - licząc od 15 lutego, natomiast przy tradycyjnym rozliczaniu w Urzędzie Skarbowym lub pocztą, okres ten to 3 miesiące. Warto więc również wziąć to pod uwagę, gdy oczekujemy zwrotu naszych pieniędzy. Rozliczenie PIT online gwarantuje nam szybsze ich otrzymanie, niż gdybyśmy składali zeznanie tradycyjnymi metodami.

- artykuł zewnętrzny


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(0 głosów)alexjones.pl Inne Do kiedy należy rozliczyć PIT 37 za 2018 rok?