Font Size

Czcionka
alexjones.pl Inne Czym właściwie jest system WMS?
Kategoria: Inne   Środa, 06 marzec 2019 07:08 Napisał

Czym właściwie jest system WMS?

Dzisiaj, w czasie coraz większego wpływy logistyki na nasze codzienne życie na pewno wielu z naszych czytelników zetknęło się z określeniem WMS, czyli system zarządzania magazynem. Co to właściwie jest?

System WMS czyli Twój magazyn pracujący jak szwajcarski zegarek

System WMS (warehouse management system) bywa nazywany na wiele różnych sposobów: system do magazynu, program magazynowy, system zarządzania magazynem, po prostu WMS. W każdym jednak przypadku chodzi o profesjonalne oprogramowanie, które reguluje pracę całości operacji logistyki wewnętrznej. Według najprostszej definicji system ten obejmuje swoim obszarem trzy podstawowe sfery funkcjonowania magazynu:

- przyjęcie

- składowanie

- wydanie

Na etapie przyjęcia system zarządza wszelkimi operacjami związanymi z wejściem produktu do magazynu. Może to być wejście produktów zupełnie nowych (wtedy istnieje konieczność stworzenia kartoteki produktu, która zawierać będzie wszelkie kluczowe informacje o produkcie łącznie z jego wymiarami i wagą). Na etapie składowania system WMS zdecyduje o najbardziej optymalnym sposobie rozmieszczenia produktów w magazynie, tak aby nie tylko optymalnie wykorzystać przestrzeń magazynową, ale również weźmie pod uwagę ułożenie zgodne z częstotliwością rotacji w magazynie (np. rotacja ABC). Na etapie wydanie WMS zadba o efektywną kompletację pod zamówienia Klienta, będzie również kontrolował zgodność wysyłki z zamówieniem Klienta redukując właściwie do zera możliwość pomyłki.

Technologia kodów kreskowych- podstawa funkcjonowania systemu

Połączenie białych i czarnych kresek, które w wyniku odczytu specjalnym czytnikiem daje rezultat w postaci konkretnego znacznika to nic innego jak kod kreskowy. To funkcjonujące (na zasadzie komercyjnej) już od lat siedemdziesiątych rozwiązanie cały czas króluje w magazynach. Kod kreskowy staje się podstawą identyfikacji towarów w systemie WMS. Również właściwa identyfikacja miejsc składowania odbywa się za pomocą etykiet lokalizacyjnych zawierających kod kreskowy (w tym miejscu warto wspomnieć o usłudze znakowania magazynu pod wykorzystanie systemu WMS, oferowanej przez HIT-Kody Kreskowe). W obecnej chwili istnieją co najmniej dwie inne technologie umożliwiające osiągnięcie tego samego efektu: technologia RFID oraz technologia kody dwuwymiarowego- kodu 2D, jednak ze względu na koszty nie są one tak popularne jak technologia kodu kreskowego.

WMS wspierany przez nowoczesny sprzęt informatyczny

Wykorzystanie systemu WMS jest możliwe tylko w przypadku sprzężenia tego systemu z odpowiednim sprzętem informatycznym do wykorzystania logistycznego. Komunikacja między systemem WMS, a Użytkownikiem możliwa jest poprzez użycie terminali mobilnych (kolektorów danych), druk kodów kreskowych odbywa się przy wykorzystaniu drukarek etykiet, skanowanie kodu możliwe jest poprzez wykorzystania czytników kodów.

HIT-Kody Kreskowe- Twój doradca WMS

Poznańska firma HIT-Kody Kreskowe już od kilkunastu lat wdraża systemu klasy WMS dla Klientów w Polsce i poza jej granicami. Grupa prawie 100 specjalistów wspiera Klientów w spełnieniu wszelkich logistycznych potrzeb. Dołącz do naszego grona!

 - artykuł zewnętrzny


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(0 głosów)Ostatnio zmieniany Środa, 06 marzec 2019 17:12
alexjones.pl Inne Czym właściwie jest system WMS?