Font Size

Czcionka
alexjones.pl Inne Pożyczka a debet na koncie - czym różnią się od siebie?
Kategoria: Inne   Piątek, 22 marzec 2019 06:03 Napisał

Pożyczka a debet na koncie - czym różnią się od siebie?

Pożyczka jest produktem pozabankowym, którego działanie regulują przepisy Kodeksu cywilnego. O pożyczkę mogą ubiegać się osoby, które posiadają polskie obywatelstwo oraz znajdują się w określonym przedziale wiekowym. Debet na koncie to z kolei produkt udzielany przez banki. Może z niego skorzystać osoba posiadająca konto bankowe. Wpływ na dostęp do debetu ma miesięczny dochód właściciela rachunku rozliczeniowo-oszczędnościowego.

Definicja pożyczki

Pożyczka, udzielana na przykład przez AsKredyt, to zabieg, który ma na celu przeniesienie przez dającego pieniędzy bądź rzeczy określonych co do gatunku, na własność biorącego. Ten z kolei zobowiązuje się do zwrotu tej samej ilości pieniędzy bądź rzeczy. Termin pożyczki regulują przepisy prawne zawarte w art. 720-724 Kodeksu cywilnego.

O pożyczkę mogą ubiegać się osoby, które spełniają podstawowe wymogi stawiane przez firmy pożyczkowe. Najczęściej można do nich zaliczyć:

 • polskie obywatelstwo oraz stały adres zamieszkania na terenie RP,
 • określony przedział wiekowy, zwykle 18-75 lat,
 • pełną zdolność do czynności prawnych,
 • aktywny numer telefonu komórkowego oraz konto bankowe na nazwisko wnioskodawcy,
 • niefigurowanie w bazach dłużników.

Pożyczka pozabankowa to produkt, który zazwyczaj wiąże się z wnioskowaniem odbywającym się w 100 proc. online. Pożyczkobiorca ma szansę na otrzymanie środków bez wychodzenia z domu. Wiele instytucji pozabankowych proponuje również pierwsze darmowe pożyczki z RRSO równym 0 proc.

Rodzaje pożyczek

Osoby zainteresowane zaciągnięciem pożyczki pozabankowej, mają do wyboru ten rodzaj zobowiązania finansowego w wielu wariantach. Rynek finansowego sektora pozabankowego oferuje wiele produktów finansowych, które różnią się od siebie m.in. okresem i celem kredytowania. Pożyczkobiorcy mają możliwość wyboru sposobu otrzymania pożyczki oraz metody wnioskowania. Na rynku sektora finansowego można wyróżnić następujące rodzaje pożyczek:

 • pożyczki krótkoterminowe, czyli chwilówki,
 • pożyczki ratalne,
 • pożyczki konsolidacyjne,
 • pożyczki społecznościowe,
 • pożyczki z gwarantem,
 • pożyczki z kurierem.

Niektóre firmy pożyczkowe w swoich ofertach posiadają również możliwość wyboru sposobu otrzymania pożyczki. Wnioskodawcy mają szansę na otrzymanie środków za pośrednictwem czeku GIRO. Wtedy to mogą wypłacić pieniądze w dowolnej placówce Poczty Polskiej lub Banku Pocztowego.

W jakich sytuacjach warto zaciągnąć pożyczkę?

Kiedy warto zastanowić się nad zaciągnięciem zobowiązania finansowego pod postacią pożyczki pozabankowej? Ten produkt finansowy może okazać się dobrym rozwiązaniem, jeżeli dana osoba:

 • potrzebuje wysokiej kwoty pożyczki,
 • chciałaby rozłożyć spłatę na miesięczne raty,
 • nie posiada dobrej historii kredytowej,
 • wybiera produkty finansowe, które wiążą się z minimum formalności,
 • nie posiada stałych dochodów.

Pożyczki pozabankowe to produkty, który wiążą się zazwyczaj z prostym procesem wnioskowania zajmującym zaledwie kilka minut. Mogą one być także dobrą opcją, jeżeli klient instytucji pozabankowej nie posiada zdolności kredytowej.

Limit w koncie, czyli co to jest debet?

Debet na koncie to pojęcie wiążące się z sektorem bankowym. Debet jest przeznaczony dla osoby posiadającej rachunek rozliczeniowo-oszczędnościowy w banku. Oznacza ujemne saldo na koncie bankowym. Powstaje wtedy, gdy właściciel konta, wypłaca z niego więcej środków niż znajduje się na rachunku.

Jak wygląda uregulowanie debetu na koncie? Najczęściej odbywa się to w określony sposób. Z wynagrodzenia wpływającego na konto osoby posiadającej debet, bank pobiera określoną kwotę. Czas na spłatę debetu zależy od polityki danej instytucji bankowej.

Osoba, która decyduje się na limit w koncie, powinna wziąć pod uwagę fakt, iż bank naliczy od niego odsetki. Zostaną one doliczone do kwoty wykorzystanej przez danego właściciela rachunku rozliczeniowo-oszczędnościowego. Oprocentowanie jest zależne od danych ofert instytucji bankowych.

Kiedy wybrać debet na koncie?

Należy mieć na uwadze fakt, iż debet na koncie to produkt finansowy, którego wysokość zależy od dochodów posiadacza rachunku rozliczeniowo-oszczędnościowego. Debet na koncie może być dobrym rozwiązaniem, jeśli dana osoba:

 • potrzebuje natychmiastowego dostępu do pieniędzy,
 • nie potrzebuje wysokiej kwoty gotówki,
 • otrzymuje regularne wynagrodzenie na konto bankowe,
 • preferuje jak najniższe koszty związane z posiadaniem zobowiązania finansowego.

Osoba, która decyduje się na debet na koncie, ma możliwość skorzystania z otrzymanych za pośrednictwem debetu środków za każdym razem, gdy pieniądze zgromadzone na rachunku bankowym skończą się. Debet na koncie to produkt bankowy, który nie wiąże się z jednorazowym wykorzystaniem. Ze środków na nim zgromadzonych można korzystać wielorazowo, do momentu ich wyczerpania.

Debet na koncie a pożyczka

Powyższa tabela pokazuje różnice pomiędzy debetem na koncie a pożyczką. To dwa zupełnie różne produkty oferowane przez sektor rynku finansowego. Zarówno debet, jak i pożyczka mogą stanowić dobre rozwiązanie dla osób potrzebujących dodatkowej pomocy w postaci środków finansowych. Wybór jednej z opcji zależy od indywidualnego zapotrzebowania danego podmiotu.

- artykuł zewnętrzny


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(4 głosów)Ostatnio zmieniany Piątek, 22 marzec 2019 16:32
alexjones.pl Inne Pożyczka a debet na koncie - czym różnią się od siebie?