Font Size

Czcionka
alexjones.pl Inne Biodegradowalne środki smarne – czyli oleje do pilarek, które nie szkodzą środowisku!
Kategoria: Inne   Sobota, 13 kwiecień 2019 21:00 Napisał

Biodegradowalne środki smarne – czyli oleje do pilarek, które nie szkodzą środowisku!

Oleje mineralne i oleje petrochemiczne to skaza dla środowiska naturalnego. Nie lubimy tak radykalnych sformułowań, ale ciężko scharakteryzować zjawisko wycieku olejów do pilarek w inny sposób. Drwale każdego roku, mniej lub bardziej świadomie, wylewają do lasów miliony litrów oleju. Substancja ta nie posiada zdolności rozkładu w warunkach leśnych...

Chyba, że mowa o olejach biodegradowalnych na bazie olejów roślinnych. To właśnie na tych produktach zawiesiliśmy dzisiaj oko – oto, dlaczego warto inwestować w oleje biodegradowalne Vegatol do maszyn leśnych!

Oleje smarne do układów tnących – skąd wyciek?

Najczęstszym źródłem wycieku olejów do maszyn leśnych jest jego nieprawidłowa wymiana (jeśli mowa o maszynach pracujących na zamkniętych układach hydraulicznych) lub mikro wycieki w postaci rozchlapywanego oleju do pilarek. W tym pierwszym przypadku trudno o nieświadome działanie, plama oleju pod maszyną to rzecz nie do przeoczenia i można za nią winić tylko nieuważnego operatora. Taki problem można zniwelować w prosty sposób, stosując matę sorbcyjną o dużej chłonności. W razie wycieku sorbent pochłonie zanieczyszczenie i nie będzie mowy o skażeniu środowiska. Niestety, cena sorbentów jest o wiele wyższa od kary, jaka może grozić drwalowi w razie jego niezastosowania. Efekt? Częste wycieki olejów do maszyn leśnych w obliczu jednorazowej, niskiej kary dla wykonawcy przetargu.

Drugą opcją jest wyciek, będący efektem ruchu mechanizmu tnącego w pile łańcuchowej. Dynamika pracy tego narzędzia sprawia, że nałożony na ostrze olej rozchlapuje się w promieniu do 2 metrów od operatora. Mata sorbcyjna już nie pomoże – zaledwie 15% wycieku ląduje pod nogi drwala. Reszta chaotycznie trafia na ściółkę leśną, a stamtąd do gruntu, wód podziemnych i cieków wodnych. Dobra praktyka przy wycince nic nie zmieni, jedynym wyjściem na powstrzymanie skażenia olejami do pilarek jest stosowanie produktów biodegradowalnych.

Oleje do pilarek VEGATOL - ekologiczne środki, które wydłużą żywotność pilarki

Produkty polskiej firmy VEGATOL szczególnie mocno zasługują na rekomendację. Ich działanie jest dwukierunkowe. Po pierwsze, te oleje do pilarek potrafią w naturalny sposób neutralizować się w środowisku. Jest to zasługa wykorzystania biodegradowalnej formuły, dzięki czemu już po 28 dniach znika ślad po wycieku. Biorąc pod uwagę, że w Polsce nawet do 7 milionów litrów oleju do pilarek wylewanych jest do lasów, możliwość biodegradacji smarów jest olbrzymią szansą na zatrzymanie postępującego skażenia terenów zielonych w naszym kraju.

Foto: http://vegatol.com (polski olej biodegradowalny)

Drugą funkcją opracowanej przez firmę VEGATOL formuły oleju do pilarek, jest zabezpieczenie i wydłużenie żywotności narzędzi tnących. Dzieje się tak dzięki dodatkom uszlachetniającym, które działają antykorozyjnie oraz antyoksydacyjnie. To wielka zaleta, gdyż piły łańcuchowe z odpowiednio zabezpieczoną prowadnicą i samym łańcuchem, rzadziej ulegają awarii i wymagają mniejszych nakładów na konserwację oraz serwis. Niezawodność maszyn leśnych to ich podstawowa zaleta – z wykorzystaniem wysokiej jakości olejów ekologicznych działamy więc dwojako, z jednej strony chroniąc lasy przed zanieczyszczeniami (metale ciężkie, związki organiczne, ropopochodne itp.), z drugiej zaś osiągając możliwie najlepsze wskaźniki pracy swojej piły łańcuchowej czy harvestera.

- artykuł zewnętrzny


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(0 głosów)Ostatnio zmieniany Poniedziałek, 13 maj 2019 21:04
alexjones.pl Inne Biodegradowalne środki smarne – czyli oleje do pilarek, które nie szkodzą środowisku!