Font Size

Czcionka
alexjones.pl Inne Jak dbać o torbę podróżną? Praktyczne wskazówki
Kategoria: Inne   Wtorek, 11 czerwiec 2019 03:44 Napisał

Jak dbać o torbę podróżną? Praktyczne wskazówki

Torba podróżna towarzyszy Ci podczas tych dalekich i bliskich wojaży. Jest z Tobą w nadmorskim kurorcie, na ruchliwym lotnisku i w bagażniku samochodu, którym jedziesz właśnie do Chorwacji. Jak o nią dbać, żeby służyła latami i przez cały czas wyglądała, jak nowa? Prezentujemy garść przydatnym informacji o czyszczeniu i przechowywaniu toreb i walizek

Torba podróżna i zabrudzenia

Torby podróżne mają chronić bagaż i ułatwiać jego przenoszenie, ale o ile ich zawartość traktujemy ostrożnie, o tyle same torby już nie zawsze. Torba podróżna ma kontakt z różnymi powierzchniami, a te powierzchnie rzadko kiedy są czyste. Torbę stawiamy na chodniku, wrzucamy do luku bagażowego autokaru lub niechcący ocieramy o zakurzoną karoserię podczas wkładania jej do samochodu. W ferworze przygotowań do wakacji czy weekendowego wypadu możesz postawić torbę w kałuży, czy w świeżej plamie z ciemnego soku. Takich sytuacji po prostu nie da się uniknąć i torby podróżne brudzą się w transporcie kurzem, jedzeniem, atramentem, czy błotem. Większość z tych zabrudzeń można usunąć, ale trzeba reagować szybko i wykorzystać sprawdzone sposoby.

 

Czyszczenie torby podróżnej

Sposób czyszczenia torby podróżnej jest zależny od rodzaju zabrudzeń. W większości przypadków torba będzie nosiła ślady palców, które wcześniej trzymały kanapkę albo błota lub zacieków od deszczu. Kurz, który nie zdążył się „wchłonąć”, można po prostu zetrzeć. Wykorzystasz do tego wilgotną ściereczkę lub chusteczki nawilżane, ale co z zabrudzeniami, które utrwaliły się już na materiale torby?

W przypadku trudniejszych lub utrwalonych zabrudzeń najlepiej byłoby torbę wyprać. Modele wykonane z miękkiego materiału (bez sztywnych wzmocnień), można po prostu wyprać w pralce. Najlepiej ustawić w takim przypadku program do prania tkanin syntetycznych i prać torbę w temperaturze 30 stopni. Przy takim praniu lepiej unikać dodatku płynu do płukania, dlatego że niektóre płyny mogą pozostawiać widoczne odbarwienia (niczym wybielacze) i zniszczyć torbę.

Jeśli konkretna torba podróżna jest zbyt duża, żeby zmieścić ją do pralki, lub gdy ma usztywnienia, których nie da się zdemontować, a które w pralce mogłyby się złamać, trzeba przeprowadzić pranie ręczne. W takim przypadku najlepiej włożyć torbę do wanny wypełnionej wodą o temperaturze ok. 30 stopni (wcześniej rozpuścić w wodzie proszek) i pozostawić ją tak na około godzinę. Po tym czasie warto „pougniatać” torbę w wodzie, a silnie zabrudzone miejsca delikatnie czyścić szczoteczką z miękkim włosiem.

Po takim praniu bardzo ważne jest dokładne wypłukanie torby, żeby usunąć z niej cząsteczki nierozpuszczonego proszku do prania.

Ważne: Torby nie powinno się prać ręcznie z użyciem kapsułki do prania, gdyż takie kapsułki nie są przeznaczone do prania ręcznego. Środki piorące są w takim kapsułkach tak skondensowane (nawet do 30% anionowych środków powierzchniowo czynnych), że mogłyby być bardzo niebezpieczne dla skóry.

Wypłukaną torbę rozwieszamy luźno w przewiewnym, ale nienasłonecznionym miejscu. Bezpośrednie padanie promieni słonecznych może doprowadzić do płowienia niektórych toreb, więc lepiej suszyć je w cieniu, np. na balkonie lub na suszarce do bielizny. Nie powinno się suszyć torby podróżnej na kaloryferze, dlatego że plastikowe elementy torby mogłyby ulec odkształceniu, a materiał nieestetycznie się załamać. Dodatkowo suszenie prania na kaloryferach jest szkodliwe dla zdrowia – doprowadza do zwiększenia wilgotności w pomieszczeniach, a tym samym łatwiejszego namnażania się drobnoustrojów.

 

Przechowywanie torby podróżnej

Wysuszoną torbę podróżną należy złożyć, załamując jej boki do środka, a później tak powstały prostokąt złożyć na pół. Można też przechowywać ją w bez składania – wypełnioną folią lub zmiętymi gazetami. Wysuszonej torby nie trzeba, a czasami wręcz nie wolno prasować. Torby podróżne są zwykle wykonane z syntetycznych materiałów, które mogłyby się dosłownie stopić podczas prasowania. Co prawda najniższa możliwa temperatura żelazka nie powinna zrobić im krzywdy, ale w takiej temperaturze i tak nie da się rozprasować grubego materiału, więc takie działanie jest bezcelowe. Jedynym dozwolonym i polecanym sposobem prasowania jest to przy użyciu parownicy.

 

Co, jeśli torba podróżna już się zniszczyła?

Jeśli Twoja torba podróżna zniszczyła się tak, że nie można jej już używać, czas na nową. Doskonałe torby podróżne znajdziesz w sklepie https://www.globtroter.waw.pl/. Polska marka Globtroter oferuje trwałe i funkcjonalne torby podróżne wykonane z materiałów, które łatwo utrzymasz w czystości.

- artykuł zewnętrzny


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(0 głosów)Artykuły powiązane

alexjones.pl Inne Jak dbać o torbę podróżną? Praktyczne wskazówki