Font Size

Czcionka
alexjones.pl Inne Serwer współdzielony, VPS czy dedykowany?
Kategoria: Inne   Wtorek, 02 lipiec 2019 06:57 Napisał

Serwer współdzielony, VPS czy dedykowany?

Jeśli jesteś zainteresowany usługami hostingowymi, to do wyboru masz serwer współdzielony, VPS oraz serwer dedykowany. Wszystkie z nich łączy jedno – umożliwiają m.in. prowadzenie serwisu internetowego, ale zdecydowanie więcej istnieje pomiędzy nimi różnic. Co warto wiedzieć o tych usługach i do jakich zastosowań są one odpowiednie?

Serwer współdzielony

W przypadku serwera współdzielonego otrzymujesz do swojej dyspozycji pewną część zasobów danej maszyny. Przykładowo – zasoby te mogą być podzielone pomiędzy tysiąc użytkowników. Najczęściej wszyscy korzystają z tego samego IP, co może być problemem. Na przykład jeśli jeden z użytkowników dopuści się wysyłki spamu i IP trafi na czarną listę, to wszyscy korzystający z poczty na serwerze mogą mieć problem z tym, aby ich wiadomości dochodziły do adresata. Z drugiej strony serwer współdzielony jest usługą dostępną w atrakcyjnej cenie. Jeśli prowadzisz serwis mający kilka tysięcy użytkowników, np. portal informacyjny czy blog, to prawdopodobnie pod twoją usługę wystarczy serwer współdzielony. Najczęściej będziesz mógł skorzystać z okresu testowego, podczas którego możesz sprawdzić, jak działa usługa, czy twoje serwisy działają płynnie, czy też – jak działa biuro obsługi klienta. Do zarządzania usługą nie potrzebujesz specjalistycznej wiedzy – firmy hostingowe oddają do dyspozycji swoich klientów systemy umożliwiające proste konfigurowanie swoich usług, np. w cPanel, DirectAdmin czy w rozwiązaniach autorskich. Oczywiście nie od razu łatwo poradzisz sobie z każdym zadaniem, ale z czasem dokładnie poznasz te systemy i będziesz mógł dopasowywać usługi do swoich oczekiwań. Zatem jeśli zamierzasz założyć blog, forum, serwis informacyjny, a nawet niewielki sklep czy stronę firmową, to usługa serwera współdzielonego powinna być wystarczająca.

Serwer VPS

Pośrednią usługą pomiędzy serwerem współdzielonym a dedykowanym jest VPS. W tym przypadku użytkownik otrzymuje dostęp do zdecydowanie większej ilości zasobów niż na serwerze współdzielonym, ale w dalszym ciągu nie ma do dyspozycji wszystkich zasobów maszyny, jak w przypadku serwera dedykowanego. Na czym zatem polega VPS? Jest to serwer wirtualny, który powstaje w wyniku podzielenia zasobów maszyny pomiędzy użytkowników. Różnica w stosunku do serwera współdzielonego jest taka, że w tym przypadku użytkowników może być np. 10 razy mniej. VPS daje zdecydowanie większe możliwości niż serwer współdzielony. Pozwala m.in. na samodzielne dopasowanie oprogramowania, a nawet wybór systemu operacyjnego, chociaż ten może być ograniczony. O ile w przypadku serwera z pełną wirtualizacją istnieje dowolność, to już w przypadku parawirtualizacji system operacyjny musi pochodzić z tej samej rodziny, co system bazowy. Na przykład jeśli systemem bazowym jest Linux, to systemem VPS-a nie może być Windows. Taka usługa znakomicie sprawdzi się do prowadzenia dużych sklepów, serwisów internetowych z dużą oglądalnością, ale również do założenia serwera FTP czy serwera poczty.

Serwer dedykowany

Usługą hostingową, która daje zdecydowanie największe możliwości, jest serwer dedykowany. W tym przypadku jeden użytkownik ma dostęp do wszystkich zasobów danej maszyny i tym samym jest to usługa zdecydowanie najdroższa z wymienionych. W tym przypadku korzystający może zainstalować dowolne oprogramowanie – również wybrany system operacyjny. Użytkownik ma dowolność w konfiguracji serwera. Zarządzanie nim wymaga jednak doświadczenia i wiedzy związanej z administracją taką usługą. Wprawdzie w tym przypadku również użytkownik może korzystać z systemów do zarządzania usługą, np. Plesk Panel, ale to jednak nie wszystko. Serwer współdzielony to usługa odpowiednia przede wszystkim pod bardzo popularne serwisy, duże sklepy internetowe, portale społecznościowe, radio online czy telewizję internetową.

A może chmura?

Usługą, która od lat zdobywa zainteresowanie m.in. firm, jest chmura internetowa. To alternatywa dla tradycyjnego hostingu. Zdecydowanie największym jej plusem jest elastyczność. Rozwiązania zastosowane w chmurze obliczeniowej umożliwiają natychmiastową reakcję na duże zainteresowanie ofertą danego sklepu, np. w takich dniach jak Black Friday, kiedy trudno jest przewidzieć, jak duże będzie zainteresowanie ofertą. Chmura wówczas dopasowuje się do aktualnych potrzeb tak, aby móc obsłużyć wszystkich użytkowników, którzy wchodzą na daną stronę WWW.

- artykuł zewnętrzny


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(0 głosów)Artykuły powiązane

alexjones.pl Inne Serwer współdzielony, VPS czy dedykowany?