Font Size

Czcionka
alexjones.pl Inne Licówki porcelanowe - wszystko, co powinieneś o nich wiedzieć
Kategoria: Inne   Środa, 19 czerwiec 2019 08:58 Napisał

Licówki porcelanowe - wszystko, co powinieneś o nich wiedzieć

Wszelkie niedoskonałości estetyczne w uzębieniu zazwyczaj są powodem kompleksów. Przebarwienia, szpary pomiędzy zębami, ukruszenia czy nierówności szkliwa sprawiają, że trudno sobie pozwolić na szeroki uśmiech. Na szczęście jest skuteczny sposób na doskonałą metamorfozę. Licówki porcelanowe, bo o nich mowa, pomagają uzyskać piękny, nieskazitelny wygląd uzębienia na długi czas.

Licówki, czyli metoda na gwiazdorski uśmiech

Minęły już te czasy, kiedy każda wizyta u stomatologa wiązała się z ogromnym bólem, a efekty pracy często pozostawiały wiele do życzenia. Postęp, jaki dokonał się w tej dziedzinie, wydaje się wręcz niewyobrażalny. W nowoczesnych gabinetach w dość krótkim czasie i to bez dyskomfortu bólowego można poprawić swój uśmiech – pozbyć się przebarwień, a nawet zmienić kształt zębów. To nie magia, ale zalety innowacji w stomatologii estetycznej, jaką okazuje się licówka porcelanowa.

Czym są licówki porcelanowe?

Te niewielkie i cienkie płytki, mające charakter nakładki protetycznej, wytwarza się z niezwykle wytrzymałej porcelany i mocuje na stronie wargowej (czyli licowej) zębów za pomocą specjalnego kleju cementowego. To gwarantuje nienaganny uśmiech w hollywoodzkim stylu na długi czas.

Co ważne, porcelana swoim stopniem przezierności, barwą, połyskiem, a nawet sposobem odbijania światła doskonale imituje naturalne szkliwo zębów. Dzięki temu unika się ryzyka efektu sztuczności – licówka porcelanowa daje naprawdę spektakularne rezultaty, znacznie lepsze niż inne rodzaje licówek, jak tańsze, ale grubsze i cięższe, a tym samym mniej estetyczne licówki akrylowe czy dość sztuczne w wyglądzie, a przede wszystkim nie tak trwałe, jak wersja porcelanowa licówki kompozytowe. Te dobrze się sprawdzają jako rozwiązanie tymczasowe przed założeniem licówki porcelanowej.

Jakie są wskazania i przeciwwskazania do stosowania licówek porcelanowych?

Dzięki trwałym i naturalnie wyglądającym licówkom można wyeliminować wiele problemów estetycznych uzębienia. Licówki porcelanowe doskonale się sprawdzają przy:

• Występujących przebarwieniach, szczególnie takich, które nie dają się usunąć poprzez zabieg wybielania

• Diastemie, a więc szparach pomiędzy zębami

• Ubytkach przyszyjkowych, pęknięciach w szkliwie oraz uszczerbkach w uzębieniu z powodu urazów

• Nierównych zębach

W każdym razie zastosowanie licówek umożliwia wydłużyć, rozjaśnić, poszerzyć zęby, a nawet wprowadzić je do łuku. Oczywiście licówki nie zastąpią leczenia ortodontycznego, jednak to zdecydowanie najmniej inwazyjny sposób na korekcję kształtu zębów, bez konieczności długotrwałego leczenia. Licówki porcelanowe pozwalają zatem na likwidację wielu niedoskonałości estetycznych uzębienia.

Niestety, ale nie każdy może sobie pozwolić na licówki i nie chodzi w tym przypadku o cenę. Przeciwwskazaniem do ich zastosowania jest:

• Jakikolwiek problem związany ze zgryzem – głównie bruksizm polegający na mocnym zaciskaniu zębów i zgrzytaniu zębami podczas snu (łatwo wtedy o uszkodzenie i odpadanie licówek)

• Niewyleczona choroba dziąseł lub przyzębia np. paradontoza

• Nadmierna skłonność do pojawienia się ubytków próchniczych

Problemem bywają także zbyt krótkie zęby oraz kłopoty z utrzymaniem prawidłowej higieny zębów. Licówek nie zakłada się również na zęby martwe po leczeniu kanałowym. W przypadku zębów bardzo zniszczonych i z dużymi wypełnieniami lepszym rozwiązaniem okazuje się korona pełnoceramiczna.

Jak zakłada się licówki porcelanowe i na jak długo wystarczają?

Zęby należy przede wszystkim odpowiednio przygotować, a więc wyleczyć oraz oczyścić z kamienia nazębnego. W związku z tym, że decyzja o licówkach związana jest często z występującymi przebarwieniami albo chęcią rozjaśnienia swojego uśmiechu, to konieczne okazuje się też wybielenie zębów. Jeżeli stan uzębienia jest dobry i pacjent zostaje zakwalifikowany do założenia licówek, to wtedy zostaje pobrany wycisk specjalną masą wyciskową. Bardzo ważne, aby wybrać optymalny kolor, wielkość i kształt licówek. Śnieżnobiały uśmiech może prezentować się zbyt sztucznie i dlatego zgodnie z najnowszymi trendami zaleca się efekt młodzieńczych, tylko delikatnie wybielonych zębów. W ten sposób uzębienie wygląda naturalnie.

W celu umieszczenia licówki porcelanowej na zębach konieczne jest natomiast lekkie oszlifowanie warstwy licowej zęba. Chodzi o to, aby ząb nabrał idealnego kształtu. Ingerencja jest naprawdę niewielka, ponieważ grubość licówek nie przekracza 0,8 mm, a najczęściej wynosi zaledwie 0,4 – 0,5 mm. Co ważne, usuwanie szkliwa następuje w znieczuleniu miejscowym, więc nie trzeba obawiać się dyskomfortu. Gotowe porcelanowe nakładki cementuje się za pomocą cementów dualnych. Nadmiar cementu oczywiście należy usunąć. W czasie oczekiwania na przygotowanie licówek (najczęściej to 7-10 dni) pacjent ma założone licówki tymczasowe.

Jeżeli celem zastosowania licówek jest wydłużenie zębów albo likwidacja diastemy, to istnieje też opcja nakładania licówki bez szlifowania, a jedynie z lekkim polerowaniem zęba przed nałożeniem.

Wytrzymałość licówek porcelanowych wynosi co najmniej 10 lat, ale z reguły ten okres wydłuża się nawet do 15 lat.

Ile kosztują licówki porcelanowe i jak o nie dbać?

Ceny nakładek porcelanowych są najwyższe, ale w tym przypadku cena ma bezpośrednie przełożenie na wysoką jakość. Mimo że za piękny uśmiech trzeba zapłacić co najmniej 3 000 zł, to efekty oraz trwałość zabiegu warte są wydanych pieniędzy. Owszem, licówki akrylowe czy kompozytowe są znacznie tańsze, ale konieczność ich wymiany już po 2-3 latach sprawia, że oszczędności stają się pozorne. W przypadku licówek porcelanowych jest gwarancja długotrwałych efektów i co więcej, bardzo naturalnego uśmiechu. W zasadzie nie widać żadnej różnicy pomiędzy zębem z nakładką porcelanową i bez nakładki – to znaczy różnica jest, ale nie dotyczy ona kwestii naturalności wyglądu, ale uzyskanych rezultatów.

Zęby z nakładkami porcelanowymi nie wymagają jakiegoś szczególnego traktowania, a zalecenia dotyczące higieny jamy ustnej są dość standardowe. Wystarczy myć zęby miękką szczotką 2 razy dziennie i co pół roku zgłaszać się na wizyty kontrolne. Oczywiście, jeżeli się pojawi kamień nazębnym, to należy go usunąć. Tak niewiele potrzeba, aby zapewnić sobie nieskazitelny uśmiech na kilkanaście lat.

Więcej informacji: https://candeo.pl/oferta/stomatolog-poznan/licowki-poznan/


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(0 głosów)Artykuły powiązane

alexjones.pl Inne Licówki porcelanowe - wszystko, co powinieneś o nich wiedzieć