Font Size

Czcionka
alexjones.pl Inne Biała lista podatników VAT
Kategoria: Inne   Piątek, 02 sierpień 2019 06:53 Napisał

Biała lista podatników VAT

Już od 1 września 2019 roku zapowiadane jest uruchomienie nowej reformy administracji podatkowej. Tym razem, sprawa dotyczy uszczelnienia systemu podatkowego VAT. Nowe narzędzie mianuje się tak zwaną „białą listą podatników VAT”. Jak ma funkcjonować to narzędzie? Czy nałoży dodatkowe obowiązki na podatników?

Biała lista podatników VAT – podstawowe informacje

Biała lista podatników VAT, to nic innego jak nowa baza danych - wykaz podatników, w którym znajdą się najważniejsze informacje o nich. Będą to między innymi: numery rachunków bankowych, nazwa firmy lub imię i nazwisko, NIP, REGON, PESEL, adres siedziby, imiona i nazwiska osób reprezentujących podmiot, data rejestracji, czy też ewentualne informacje o wykreśleniach. Biała lista podatników ma być prowadzona przez szefa Krajowej Administracji Skarbowej (KAS), w wersji elektronicznej. W tym sensie funkcjonujące do tej pory rejestry mają zostać połączone w jeden, duży zbiór. Zgodnie z założeniami, rejestr ma być aktualizowany co najmniej raz na dobę, w każdy dzień roboczy. To rozwiązanie ma eliminować nieświadomy udział podatników, w tak zwanych karuzelach VATowskich oraz usprawnić ewentualny proces wyszukiwania nieprawidłowości.

Sposób funkcjonowania białej listy podatników VAT

Nowelizacje zakładają, że biała lista podatników będzie dostępna zupełnie bezpłatnie dla wszystkich zainteresowanych - przez Internet, na portalach Ministerstwa Finansów. Rejestr jest tworzony po to, aby każdy podatnik mógł wygodnie zweryfikować swojego kontrahenta. Informacja z białej listy ma zawierać dane z danego dnia oraz możliwe do uzyskania informacje do 5 lat poprzedzających (zgodnie z terminami przedawnienia roszczeń podatkowych). Nowe zmiany wchodzą w życie już od 1 września 2019 roku, a sankcje za niestosowanie rozwiązań mają obowiązywać od 1 stycznia 2020 roku.

Nowe obowiązki, limity i sankcje

Nowa baza danych (biała lista podatników VAT) nie jest tworzona tylko dla wygody podatników. Docelowo, ma ona służyć uszczelnieniu systemu podatkowego. Każdy z przedsiębiorców przed dokonaniem jakiegokolwiek przelewu powinien weryfikować numer konta kontrahenta w nowej, ministerialnej bazie danych. W przypadku jeżeli okaże się, że dane konto nie było na tak zwanej białej liście, przewidziano odpowiednie sankcje – wydatek na błędny rachunek uniemożliwi zaliczenie go do kosztów uzyskania przychodów (co dotyczyć będzie przede wszystkim przelewów powyżej 15 000 zł). Ponadto błędna wpłata, może skutkować ryzykiem odpowiedzialności za niezapłacony podatek VAT (solidarnie z kontrahentem).

Rekomendowane rozwiązania

W związku z nowelizacją, wszyscy podatnicy powinni więc zastanowić się nad wdrożeniem odpowiednich zmian oraz procedur w swoich firmach. Ponosząc ewentualną odpowiedzialność za dokonanie przelewu na niewłaściwe konto – powinni jeszcze przed dokonaniem przelewu weryfikować numer rachunku, wskazany przez kontrahenta na fakturze. Powinni oni również zapoznać się z wyjątkami ustawowymi – możliwością poinformowania odpowiedniego urzędu skarbowego o ewentualnym dokonaniu błędnego przelewu, w celu uniknięcia negatywnych konsekwencji.

- artykuł zewnętrzny


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(2 głosów)Ostatnio zmieniany Piątek, 02 sierpień 2019 11:01
alexjones.pl Inne Biała lista podatników VAT