Font Size

Czcionka
alexjones.pl Inne Jak obliczyć wskaźnik BMI?
Kategoria: Inne   Sobota, 20 lipiec 2019 10:11 Napisał

Jak obliczyć wskaźnik BMI?

Wskaźnik BMI to najprostszy i najczęściej stosowany sposób na sprawdzenie, czy nasza masa ciała mieści się w normie. Dzięki temu można w porę reagować i zapobiegać nadwadze i otyłości. Zwłaszcza otyłość jest bardzo niebezpiecznym schorzeniem, które znacznie zwiększa ryzyko wystąpienia wielu chorób, takich jak nadciśnienie, cukrzyca, a nawet niektóre rodzaje nowotworów.

Z tekstu dowiesz się:

 • jak obliczyć BMI,
 • jakie BMI jest uznawane za prawidłowe,
 • dlaczego warto regularnie sprawdzać wskaźnik BMI.

Wskaźnik BMI (body mass index), zwany również wskaźnikiem Queteleta, został opracowany w 1832 r. przez Adolfa Queteleta – belgijskiego statystyka, matematyka oraz astronoma. Stwierdził on, że osoby o tym samym wzroście mają w organizmie podobną ilość tkanek beztłuszczowych (czyli kości i mięśni), a więc różnica w masie ciała wynika z odmiennej zawartości w organizmie tkanki tłuszczowej. Według WHO wskaźnik BMI jest głównym kryterium, przy pomocy którego powinno się rozpoznawać otyłość.

Jak obliczyć BMI? 

Wyliczenie wskaźnika BMIjest tak naprawdę bardzo proste: wystarczy podzielić przez masę ciała wyrażoną w kilogramach podniesiony do kwadratu wzrost wyrażony w centymetrach. Wzór prezentuje się następująco:

BMI = masa ciała (kg) : kwadrat wzrostu (cm)  

W wyliczeniu wskaźnika może pomóc kalkulator BMI dostępny na stronie Enel.pl – to przydatne narzędzie, dzięki któremu można na bieżąco kontrolować, czy wynik mieści się w normie.

Prawidłowe BMI, czyli jakie? 

Po wpisaniu odpowiednich danych kalkulator BMI wylicza wynik w postaci liczbowej:

 • <18,5 – niedowaga,
 • 18,5–24,9 – prawidłowa masa ciała,
 • 25–29,9 – nadwaga,
 • ≥30 – otyłość,
 • 30–34,9 – otyłość I stopnia,
 • 35–39,9 – otyłość II stopnia,
 • ≥40 – otyłość III stopnia.

Oczywiście należy pamiętać, że wskaźnik BMI nie jest nieomylny – nie uwzględnia on chociażby rozmieszczenia tkanki tłuszczowej ani nie różnicuje masy ciała związanej z zawartością tłuszczu i mięśni. Mięśnie są cięższe niż tłuszcz, więc osoby z bardzo rozbudowaną tkanką mięśniową, np. regularnie ćwiczące na siłowni, mogą mieć wysoki wskaźnik BMI mimo niewielkiej ilości tłuszczu.

BMI – dlaczego warto je kontrolować?

BMIjest jednym z kluczowych wskaźników wykorzystywanych w diagnostyce otyłości. Dlatego też warto na bieżąco go kontrolować i w razie potrzeby reagować, jeśli zbliży się on do niebezpiecznie wysokich wartości. Otyłość jest bowiem chorobą cywilizacyjną XXI wieku – borykają się z nią zarówno kobiety, jak i mężczyźni, w różnym wieku, coraz częściej nawet dzieci i młodzież. Według WHO w 2005 r. otyłość dotyczyła nawet 400 mln osób dorosłych na świecie. W niektórych krajach nieprawidłową masę ciała ma nawet 2/3 ludności.

Oczywiście istnieją przypadki, gdy otyłość jest uwarunkowana genetycznie lub bywa spowodowana innymi chorobami czy przyjmowaniem niektórych leków. Zdecydowanie częściej jest ona jednak wynikiem szeroko rozumianego niezdrowego stylu życia, czyli nieprawidłowej diety oraz braku aktywności fizycznej.

Dlaczego otyłość jest tak groźna? Otóż nadmiar tkanki tłuszczowej w organizmie prowadzi do upośledzenia jego funkcjonowania w wielu aspektach, a co za tym idzie – jest głównym czynnikiem rozwoju wielu chorób i zwiększa ryzyko przedwczesnej śmierci. Wiadomo, że otyłość jest jedną z przyczyn rozwoju:

 • nadciśnienia tętniczego,
 • choroby niedokrwiennej serca,
 • miażdżycy,
 • cukrzycy typu 2,
 • zawałów serca,
 • udarów mózgu,
 • niektórych nowotworów (m.in. raka jelita grubego, raka prostaty oraz raka jajnika).

Otyłość w bardzo negatywny sposób odbija na układzie ruchu, powodując przeciążenia stawów, wady postawy czy płaskostopie. Może być przyczyną problemów z płodnością, powodować zaniżoną samoocenę oraz problemy z normalnym funkcjonowaniem w społeczeństwie.

Jak widać, prawidłowa masa ciała to nie tylko kwestia estetyki i dobrego samopoczucia. To także ważny czynnik, który może pomóc w zachowaniu zdrowia przez długie lata. Wskaźnik BMI z pewnością jest tu bardzo pomocnym narzędziem.

- artykuł zewnętrzny


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(0 głosów)alexjones.pl Inne Jak obliczyć wskaźnik BMI?